Grzejniki do pompy ciepła – jakie urządzenia współpracują z instalacją niskotemperaturową?

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: grzejnik do pompy


W przypadku pomp ciepła najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe lub ścienne. Nie oznacza to jednak, iż nie możesz postawić na grzejniki, a choćby zdecydować się na połączenie pompy z istniejącą instalacją cieplną. jeżeli zdecydujesz się na montaż grzejników, musisz wybrać odpowiedni rodzaj – grzejniki niskotemperaturowe, które charakteryzuje mniejsza pojemność wodna i niższa masa własna, powinny zastąpić tradycyjne kaloryfery wysokotemperaturowe. Istotna jest zasada, która mówi, iż im niższa temperatura wody grzewczej, tym bardziej wydajnie pracuje pompa (przy okazji zużywa mniej prądu). Pompy ciepła zaliczane są do urządzeń niskotemperaturowych, dlatego w przypadku połączenia ich ze starym systemem grzewczym mogą nie pracować w optymalny sposób. Poniżej postaramy się rozstrzygnąć, jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej.

Najlepszy grzejnik do pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła może wymagać modernizacji całego systemu grzewczego. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, jednak nie zawsze możliwa jest taka przebudowa. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się na rynku i wybrać odpowiedni model grzejnika. Które będą współpracować z pompami ciepła? To przede wszystkim grzejniki ścienne przeznaczone do kotłów kondensacyjnych, czyli o parametrach 55/45/20. Możesz zamontować:

  • grzejniki płytowe;
  • klimakonwektory;
  • grzejniki kanałowe z wymuszoną konwekcją.

Jak wyglądają i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje grzejników do pomp ciepła? Przedstawiamy to poniżej.

Grzejnik płytowy

Jeśli nie możesz zastosować ogrzewania podłogowego, a chcesz wymienić źródło ciepła na pompę, możesz wybrać grzejniki płytowe. Charakteryzuje je duża powierzchnia grzewcza. Do wyboru masz grzejniki płytowe o różnych rozmiarach i w różnych wersjach (jedno-, dwu-, trzypłytowe, a także konwekcyjne). Wśród zalet tego rozwiązania należy wymienić niewielką wagę, a także możliwość zamontowania grzejników do pompy ciepła na miejscu starych kaloryferów. Jako wady wylicza się dość spory koszt montażu, a także konieczność dokładnego wymiarowania grzejników.

Grzejnik z wentylatorem

Zastosowanie wentylatora przy grzejniku płytowym pozwala zwiększyć jego moc choćby do 30-40% bez zwiększania zapotrzebowania na ciepłą wodę. Grzejniki z wentylatorem muszą zostać podłączone do prądu lub instalacji sterowania temperaturą. Wentylator sprawi, iż ciepło bardzo gwałtownie zostanie rozprowadzone w pomieszczeniu. Grzejniki płytowe są odpowiednim odbiornikiem ciepła, jako rozwiązanie efektywne i estetyczne zarazem. Ich wykonanie zadowoli choćby wymagające osoby, które dbają o wystrój wnętrza.

Klimakonwektory i pompy ciepła

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym wraz z pompą ciepła jest klimakonwektor. Przypominają one wyglądem zwykłe grzejniki, jednak zasada ich działania jest inna. Sprawdzają się one także w okresie letnim, kiedy mogą służyć do schładzania powietrza. Zapewniają nie tylko szybkie chłodzenie, ale również filtrację powietrza. Urządzenia tego typu gwarantują komfort cieplny mimo niskiej temperatury czynnika obiegowego. Wyróżnia je także efektywność energetyczna. Na rynku znajdziesz modele podsufitowe i przypodłogowe (wiszące, kasetonowe, kanałowe, w postaci konsol). Klimakonwektory gwarantują pełną kompatybilność z pompami ciepła i są odpowiednim wyborem dla osób myślących o wymianie tradycyjnego ogrzewania.

Grzejnik kanałowy

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną stosowane są zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie królują duże przeszklenia i wszędzie tam, gdzie występują nietypowe kształty. Charakteryzuje je niewielka masa i wysoka efektywność. Najczęściej te grzejniki do pompy ciepła wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie. Umieszcza się je w podłodze, w najbliższej okolicy przeszklenia. Są one wyposażone w wentylatory, które reagują natychmiast, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonej wartości. Wentylatory zwiększają dynamikę przepływu powietrza, co z kolei gwarantuje duży komfort cieplny. Grzejniki kanałowe wyróżniają się niską bezwładnością cieplną. To rozwiązanie idealnie dopasowane do pomp ciepła.

Pompa ciepła a grzejniki tradycyjne

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest połączenie pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami. Czy taki zestaw zdoła ogrzać mieszkanie? Jak efektywna będzie kooperacja pompy i kaloryfera starego typu? Czy konieczna jest wymiana działającego grzejnika żeliwnego lub aluminiowego? Należy podkreślić, iż nie ma technicznych przeciwwskazań do połączenia pompy ze starym grzejnikiem, który dobrany był do pieca na paliwa stałe lub gaz. Niestety, taka kombinacja nie będzie działać efektywnie. Z jednej strony zbyt niska temperatura wody i niezwiększona powierzchnia grzewcza sprawią, iż niemożliwe będzie odpowiednie ogrzanie pomieszczeń. Z drugiej strony zakup pompy o zwielokrotnionej mocy może być rozwiązaniem nieekonomicznym (zwłaszcza przy niewystarczającej termoizolacji budynku). Pamiętaj, iż pompy ciepła potrzebują odpowiedniego odbiornika ciepła (sprawdzi się podłogówka, można wybrać też ścienne panele grzewcze). jeżeli chcesz efektywnie ogrzać pomieszczenia, stosując jedynie pompę, wybierz dedykowane rozwiązanie. Dopasowane grzejniki do pompy ciepła to podstawa ich efektywności.

Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym uznawane jest za jedną z najlepszych kombinacji. W grę wchodzi nie tylko najpopularniejsza podłogówka, ale także ogrzewanie sufitowe i ścienne. Cechą takiego rozwiązania jest przede wszystkim duża powierzchnia oddawania ciepła i wysoka bezwładność cieplna. Pozwala to na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, a także rzadsze załączanie się pompy, co pozytywnie wpływa na jej stan techniczny i żywotność. Ogrzewanie takiego rodzaju wymaga mocnych stropów. W przypadku ogrzewania ściennego należy pamiętać o niezasłanianiu go meblami o dużych gabarytach. kooperacja pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym uważana jest za najbardziej efektywną i generującą stosunkowo niski koszt eksploatacji.

Dlaczego warto zamienić dotychczasowe ogrzewanie na pompę ciepła?

Dlaczego warto rozważyć wymianę ogrzewania na takie, w którym źródłem zasilania jest pompa ciepła? Wiele państw dąży w tej chwili do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Troska o środowisko naturalne staje się naszym wspólnym zadaniem. Konieczna staje się wymiana źródła ciepła, a co się z tym wiąże przebudowa instalacji odbierającej ciepło. Coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła, które idealnie nadają się do tego, by zapewnić ciepło w domu, podgrzać wodę użytkową. Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne, o niskiej szkodliwości dla środowiska, bez efektu ubocznego w postaci generowania zanieczyszczeń. Wśród praktycznych zalet urządzenia należy wskazać:

  • bezpieczeństwo;
  • niskie koszty eksploatacji;
  • bezobsługowość;
  • prosty montaż.

Decydując się na grzejniki do pompy ciepła, należy dopasować je do urządzenia. Lepiej nie łączyć jej z wysokotemperaturowymi grzejnikami, a zastosować grzejniki płytowe, kanałowe, czy klimakonwektory. Zanim zainstalujesz pompę, przemyśl, które z przedstawionych rozwiązań będzie dla ciebie najlepsze.

Idź do oryginalnego materiału