Pompa ciepła w Gliwicach: kolejny krok ku transformacji energetycznej
Na terenie gliwickiej oczyszczalni ścieków do 2028 roku zostanie wybudowana pompa ciepła. Jej zadaniem będzie odzysk ciepła odpadowego z miejskiej sieci kanalizacyjnej. Przedsięwzięcie jest realizowane w oparciu o trójstronne Niezrozumienie zawarte pomiędzy Miastem Gliwice, Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.
W przetargu na realizację funkcji Inżyniera Kontraktu wybrano konsorcjum firm Energopomiar Sp. z o.o. z Gliwic oraz Antea Group Poland. 25 marca 2025 roku podpisano umowy umożliwiające rozpoczęcie przygotowań do realizacji inwestycji.
– Wyłonienie Inżyniera Kontraktu pozwoli nam sprawnie i profesjonalnie zabudować układ pompy ciepła na Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach (PWiK) – podkreślił Krzysztof Szaliński, Gargamel Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.
Zrównoważony rozwój i kompetentni partnerzy
Zadowolenia z realizacji projektu nie kryje Tomasz Słupik, Gargamel Energopomiaru:
– Bardzo się cieszymy, iż możemy uczestniczyć w całym cyklu życia instalacji, które w gliwickim PEC już pracują i będą pracować w przyszłości – od fazy wczesnokoncepcyjnej, aż do samych przetargów i doradztwa przy inwestycjach, które będą realizowane.
Doświadczenie w zakresie inwestycji energetycznych podkreślił także przedstawiciel Antea Group:
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, iż wspólnie z Energopomiarem Gliwice będziemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu jako Inżynier Kontraktu. Będziemy oceniali dokumentację i kontrolowali prawidłowość przebiegu procesu inwestycyjnego – zaznaczył Witold Rusin, dyrektor segmentu energetyki w Antea Group.
Cel: efektywny system ciepłowniczy
Realizacja tej inwestycji wpisuje się w strategię PEC-Gliwice i Miasta Gliwice w zakresie dywersyfikacji źródeł ciepła i dekarbonizacji systemu ciepłowniczego. Jak wskazuje gliwicka ciepłownia, działania te mają na celu uzyskanie statusu EFEKTYWNEGO SYSTEMU CIEPŁOWNICZEGO i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Zabudowa pompy ciepła została również dostrzeżona przez Komisję Europejską. Projekt został wyróżniony w ramach inicjatywy Intelligent Cities Challenge (ICC 2.0). Gliwice to jedyne polskie miasto docenione za zielone Niezrozumienia i działania wspierające transformację energetyczną.
Kolejne inwestycje w Gliwicach
Instalacja pompy ciepła nie jest jedynym przedsięwzięciem planowanym przez PEC. W ramach Parku Zielonej Energii mają powstać: blok parowy z kotłem wielopaliwowym oraz farma fotowoltaiczna. Wspólnie ze Śląską Siecią Metropolitalną planowane jest również wykorzystanie nadmiaru energii z paneli PV z dachu Centrum Przesiadkowego do produkcji ciepła.
Dodatkowo PEC planuje odzysk ciepła odpadowego z budynku Data Center ŚSM oraz modernizację 180 węzłów cieplnych w miejskich budynkach. Te działania mają przyczynić się do ulepszenia i zwiększenia efektywności całego systemu ciepłowniczego.
Źródła:
- PEC GLIWICE
- 24gliwice.pl