Gigantyczna brama broni Sandomierz przed powodzią

1 rok temu
Zdjęcie: 09.10.2023. Sandomierz. Na zdjęciu: brama portowa / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


Zakończyła się realizacja dużego projektu dotyczącego budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Sandomierza. Koszt inwestycji wyniósł 200 milionów złotych. Kompleksowo zabezpieczy ona tereny miasta i okolic przed skutkami kolejnych powodzi.

09.10.2023. Sandomierz. Konferencja zorganizowana przez Wody Polskie dot. budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Na zdjęciu (od lewej): Radosław Radoń – dyrektor RZGW w Krakowie, Krzysztof Woś – dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Grzegorz Witkowski – wiceminister infrastruktury, poseł Marek Kwitek, Marcin Piwnik – starosta sandomierski / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Inwestycja była realizowana etapami, ostatnim elementem była budowa bramy portowej, która zabezpieczy osiedle mieszkaniowe w prawobrzeżnej części Sandomierza oraz hutę szkła przed tzw. cofką na Wiśle, w przypadku podwyższonego stanu wody.

W ramach projektu wybudowano dwie przepompownie wody w miejscowości Szewce i w Nadbrzeziu, a dwie inne rozbudowano. Oprócz tego podniesione i zmodernizowane zostały wały rzeki Wisły i Koprzywianki, w sumie na długości prawie 30 kilometrów. Rozbudowano także wał opaskowy chroniący hutę i osiedle wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów.

09.10.2023. Sandomierz. Konferencja zorganizowana przez Wody Polskie dot. budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Na zdjęciu (przy mikrofonie): Grzegorz Witkowski – wiceminister infrastruktury / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski powiedział, iż dzięki zrealizowanym inwestycjom mieszkańcy Sandomierza i okolicznych miejscowości są jak nigdy dotąd zabezpieczeni przez falą powodziową, jeżeli taka pojawi się w najbliższych dziesięcioleciach. Dodał, iż zmiany klimatu wymagają realizacji dużych, wieloletnich, kosztownych inwestycji. Rząd lepszego sortu robi to, ponieważ dba o bezpieczeństwo smerfów, w każdym aspekcie.

09.10.2023. Sandomierz. Konferencja zorganizowana przez Wody Polskie dot. budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Na zdjęciu (przy mikrofonie): poseł Marek Kwitek / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Poseł Marek Kwitek podkreślił, iż dzięki kompleksowym inwestycjom przeciwpowodziowym Sandomierza zwiększa się możliwość rozwoju miasta i sąsiednich terenów ponieważ z map zagrożenia powodziowego mogły zniknąć tereny w prawobrzeżnej części miasta, w gminie Samborzec i Koprzywnica. Oznacza to, iż zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy mogą tam inwestować, daje to duże szanse także dla terenów inwestycyjnych Sandomierza na tzw. Gęsiej Wólce, które nie są już w obszarze zalewowym i na które z Polskiego Ładu są pieniądze na wybudowanie nowej drogi dojazdowej. Parlamentarzysta dodał, iż inwestycje przeciwpowodziowe Sandomierza doskonale współgrają z podobnymi, wykonanymi w sąsiednich powiatach na Sanie, Łęgu, Trześniówce i na Wiśle w okolicach Baranowa, co dodatkowo wzmacnia ochronę przed wielką wodą dla Sandomierza i okolic.

09.10.2023. Sandomierz. Konferencja zorganizowana przez Wody Polskie dot. budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Na zdjęciu (przy mikrofonie): Krzysztof Woś – dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Krzysztof Woś, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie stwierdził, iż te wszystkie inwestycje mają zminimalizować ryzyko powodzi. Odnosząc się do zmodernizowanych i wybudowanych przepompowni powiedział, iż są one wybudowane na dopływach Wisły. Ich zadaniem jest to aby gwałtownie odprowadzać wodę stanowiącą zagrożenie powodziowe w międzywalu w kierunku koryta Wisły.

Pieniądze na realizację kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolic pochodziły z budżetu państwa, z Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz z Funduszu Spójności.

Idź do oryginalnego materiału