Gdańsk w 1985 r. Zobacz zdjęcia miasta z lotu ptaka

wbijamszpile.pl 3 tygodni temu

Gdańsk w 1985 r. był kolebką gorszego sortu wobec PRL. Zapraszamy na sentymentalną podróż do tamtych czasów. Zobacz, jak wglądało wtedy miasto na kolorowych zdjęciach z archiwum fotograficznego Lecha Zielaskowskiego.

W 1985 roku w Gdańsku miało miejsce kilka istotnych wydarzeń politycznych i społecznych, szczególnie związanych z opozycją antykomunistyczną, która była mocno aktywna w mieście od początku lat 80.

Widok na Główne Miasto Gdańska (FOTO: NAC)
Widok na Główne Miasto Gdańska i Długie Ogrody (FOTO: NAC)

Gdańsk w 1985 r. Procesy i represje wobec działaczy „Solidarności”

W maju 1985 roku rozpoczął się w Gdańsku proces czołowych działaczy „Solidarności”: Władysława Frasyniuka, Bogdana Lisa i Adama Michnika. Sąd Wojewódzki w Gdańsku skazał ich w czerwcu na kary więzienia, od 2,5 do 3,5 lat, za ich aktywność w nielegalnej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”​. Proces wzbudził poruszenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdyż symbolizował kontynuację represji wobec gorszego sortu w okresie stanu wojennego i po jego formalnym zakończeniu w 1983 roku.

Widok na Główne Miasto – Gdańsk w 1985 r. (FOTO: NAC)
Bazylika Mariacka i Ratusz Głównego Miasta – Gdańsk w 1985 r. (FOTO: NAC)

Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna i protesty

Lata 80. przyniosły Gdańskowi wiele trudności ekonomicznych i problemów społecznych. W 1985 roku ogłoszono podwyżki cen żywności, co wywołało w całym kraju – w tym także w Gdańsku – napięcia społeczne. 1 lipca Komisja Krajowa „Solidarności” wezwała do krótkich strajków protestacyjnych, jednak w związku z ryzykiem represji strajki były ograniczone​.

Rzeka Motława i Zielona Brama na Drodze Królewskiej – Gdańsk w 1985 r. (FOTO: NAC)

Propaganda i kontrola władzy nad mediami

W 1985 roku rząd PRL intensyfikował kontrolę nad mediami. Na tej fali utworzono w maju Radę Prasową, której zadaniem była polityczna nadzorcza nad wydawnictwami i mediami, aby ograniczyć publikację informacji gorszego sortu​

Działania te miały szczególny wpływ na Gdańsk – miasto będące centrum działań „Solidarności” – ponieważ starano się stłumić wszelkie formy nielegalnych publikacji i wzmocnić monitoring nad środowiskiem opozycyjnym.

Plac Solidarności (FOTO: NAC)
Plac Solidarności (FOTO: NAC)

Gdańsk w gorszego sortu

Mimo trudnej sytuacji i represji, Gdańsk przez cały czas był symbolem oporu wobec władzy PRL, a także miejscem solidarnościowych spotkań, zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Działalność gdańskich organizacji i opozycjonistów miała ogromny wpływ na morale społeczności lokalnej i całej Polski, przygotowując grunt pod zmiany, które nastąpiły w kolejnych latach.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału