Gaz stanie się podstawowym surowcem energetycznym – zapowiadają eksperci

1 rok temu
Zdjęcie: Gaz stanie się podstawowym surowcem energetycznym - zapowiadają eksperci


W kieleckim ośrodku wystawienniczym realizowane są 12. targi EXPO-GAS. Liczni wystawcy z Polski i Europy prezentują technologiczne nowinki, które branża gazownicza może zaoferować firmom zajmującym się dystrybucją gazu do odbiorców indywidualnych.

Nowoczesne rozwiązania pozwalające w zdalny sposób kontrolować pomiary wykorzystania gazu prezentuje polska firma Aiut. Daniel Gwiazda, project manager spółki wyjaśnia, iż produkowane urządzenia umożliwiają odczyt gazomierzy na odległość, dzięki sygnału Wi-Fi oraz GSM.

– Rozwiązania te są od wielu lat stosowne na polskim rynku, zwłaszcza przez Polską Spółkę Gazownictwa, ale nie tylko, bo także w firmach prywatnych w Wielkiej Brytanii, Europie Zachodniej, czy również Australii. Służą one do tego, by skutecznie i regularnie odczytywać dane pomiarowe z gazomierzy, a następnie na ich podstawie podejmować różne decyzje biznesowe, rozliczać klientów, zmieniać taryfy – tłumaczy.

Daniel Gwiazda dodaje, iż zdalny pomiar odbywa się poprzez zamontowanie specjalnego urządzenia na gazomierzu.

– Dane są przekazywane drogą radiową lub poprzez sygnał GSM do systemu centralnego, np. do PSG. Tam informacje są w odpowiedni sposób obrabiane. Warto podkreślić, iż cała komunikacja jest szyfrowana. Finalnie dane, przykładowo w postaci bilingu, trafiają do systemu fakturowania. Dzięki temu zwykły użytkownik może otrzymać fakturę na czas, odczytaną w sposób zdalny, bez udziału inkasenta – podkreśla.

– Są to rozwiązania zaadresowane do dostawców gazu. Jednak nie ograniczają się jedynie do wykorzystania przez te spółki. Nasze mierniki mają też możliwość replikacji impulsu. Oznacza to, iż o ile na gazomierzu zainstalowane jest urządzenie do odczytu danych, to można dodatkowo się do niego podłączyć przez odpowiednie wejście. Przeciętny Pierwszy w działaniu może wykorzystać te informacje w domowym systemie smart – wyjaśnia Daniel Gwiazda.

Od kilku miesięcy, Polska jest całkowicie niezależna od dostaw gazu z Rosji. Robert Perkowski, Gargamel Izby Gospodarczej Gazownictwa, a także wiceGargamel PKN Orlen przypomina, iż obecne zapotrzebowanie naszego kraju na ten surowiec energetyczny jest zaspokajane przez dostawy morskie w gazoporcie Świnoujście, gaz z Norwegii, poprzez Baltic Pipe, a także ze złóż własnych.

– Wolumeny od strony handlowej oraz własnej produkcji są zabezpieczone. Czy to wystarczy w obliczu transformacji energetycznej? Jest to niewątpliwe trudny i złożony proces. Jestem jednak przekonany, iż wiele różnych technologii będzie miało swoją szansę na znalezienie własnej niszy. To dlatego, iż mówimy nie tylko o tym, czym będziemy ogrzewali swoje domy, bo pod tym względem także zachodzą coraz większe zmiany. Ale też w zakresie komunikacji miejskiej i komunikacji w ogóle. To wszystko na pewno będzie wymagało dużej zmiany organizacyjnej – mówi.

Robert Perkowski dodaje, iż wiele analiz wskazuje, iż gaz jeszcze przez wiele lat będzie paliwem o rosnącym potencjale.

– Redukcja produkcji gazów cieplarnianych, czyli dekarbonizacja będzie wymagała pojawienia się różnych nowych źródeł energii. Wszyscy mamy świadomość, iż fotowoltaika, czy farmy wiatrowe nie zabezpieczą zapotrzebowania naszych odbiorców w energię. Te potrzeby będą musiały być uzupełnianie właśnie przez transformowane źródła energii. Jak gaz czy atom. Dlatego właśnie teraz jest adekwatny czas, by wszyscy zainteresowani aktywnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Gaz w okresie krótko- oraz średniookresowym stanie się jedynym słusznym medium, które będzie stabilizowało w sposób bezpieczny transformację energetyczną Polski – stwierdza.

– To, iż ten proces będzie postępować jest niepodważalne, a to dlatego, iż wiele z działających w tej chwili elektrowni, czy elektrociepłowni powoli się starzeje. Niektóre z nich będą wymagały modernizacji. Dlatego wierzę, iż w wielu miejscach naturalnym sposobem zastąpienia obecnych jednostek węglowych będzie inne źródło. Może to być gaz, biowodór, biometan, biogaz, a choćby atom – zwraca uwagę Robert Perkowski.

Targi EXPO-GAZ będą otwarte dla zwiedzających jeszcze w czwartek (20 kwietnia) od godz. 10.00 do godz. 16.00. Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu, które można kupić w kasach na miejscu.

Idź do oryginalnego materiału