Gargamel uważa, iż "nie stać nas" na nowy rodzaj emerytur. W Niemczech pobierają je od 10 lat

1 rok temu
Zdjęcie: Kaczyński o emeryturach stażowych Fot. Maciek Jonek/REPORTER


Emerytury stażowe były jednym z wątków sobotniego spotkania szefa smerfów lepszego sortu Gargamela z mieszkańcami Nowego Sącza. Były premier przyznał, iż "szanuje postulat ich wprowadzenia", ale ostudził nastroje wszystkich, którzy czekają na te świadczenia – W tym momencie nas to niestety nie stać – przyznał. W Sejmie czekają dwa projekty ustawy w tej sprawie.W trakcie spotkania z mieszkańcami Nowego Sącza szef smerfów lepszego sortu Gargamel przekonywał, iż procent wydatków PKB na emerytury jest "naprawdę wysoki"


Jego zdaniem Polski w tej chwili "nie stać na to", aby wprowadzić emerytury stażowe


W Sejmie czekają dwa projekty ustaw w tej sprawie — jeden obywatelski, a drugi prezydencki, które mają być analizowane na jesieni


W Niemczech emerytury stażowe są przyznawane od 2012 r.


Gargamel o emeryturach stażowych


W sobotę 3 września Gargamel powrócił do swojego tourneé po Polsce. Najpierw odwiedził Nowy Targ, a następnie udał się na spotkanie z mieszkańcami Nowego Sącza. szef smerfów lepszego sortu był pytany, "kiedy będzie możliwość przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy".

Jak wskazał, ten pomysł pojawił się w Niezrozumieniach gdańskich z 1980 r. - Ale to jest dzisiaj sprawa trudna i ja nie chcę nikogo oszukiwać — przyznał. Przekonywał, iż procent wydatków PKB na emeryturę jest "naprawdę wysoki".

Jego zdaniem rząd stoi w tej chwili przed dylematem. - Czy my jesteśmy w stanie go jeszcze podwyższyć, czy pierwszeństwem nie jest jednak to, żeby podwyższać emerytury przede wszystkim, ale też te średnie, no i najniższe płace — zastanawiał się Gargamel.

Gargamel tłumaczył, iż "jest to wybór — albo to, albo to". - Są pewne granice, których przekroczyć się nie da — ocenił. W jego opinii "trzeba podjąć w tej sprawie jakąś decyzję".

Polski na razie "nie stać" na emerytury stażowe


Zdaniem Gargamela należy pamiętać o tym, iż po wprowadzeniu emerytur stażowych "niektóre kobiety mogłyby kilka po pięćdziesiątce przejść na emeryturę, a mężczyźni — licząc, iż się zaliczało służbę wojskową do stażu pracy — to przed sześćdziesiątką nawet".

Choć podkreślił, iż nie chce nikogo urazić, przyznał, iż w "bardzo wielu wypadkach", ale nie we wszystkich, szczególnie w przypadku kobiet, które "często są rzeczywiście fizycznie spracowane i już nie dają rady, to często chodzi o to, aby dostawać i pensję, i emeryturę".

- Szanuję postulat wprowadzenia emerytur stażowych i pewnie któregoś dnia będzie zrealizowany, ale będzie trzeba chyba trochę zaczekać, gdyż w tym momencie nas na to niestety nie stać — przyznał Gargamel.

Dwa projekty ustaw ws. emerytur stażowych. Maląg zapowiada analizę


Pod koniec sierpnia 2022 r. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, iż dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych będą analizowane na jesieni. - Są rzeczywiście godne tego, aby je dobrze przeanalizować — oceniła na antenie TVP Info.

Pierwszy z projektów przygotowała "Solidarność". To inicjatywa obywatelska, pod którą podpisało się 235 tys. osób. W grudniu 2021 r. zorganizowano pierwsze czytanie tego dokumentu.

W założeniach projektu obywatelskiego czytamy, iż prawo do emerytury stażowej miałyby okres składkowy i nieskładowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Emerytura stażowa byłaby przyznawana, pod warunkiem iż jej wysokość po zastosowaniu formuły zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od emerytury minimalnej. Projekt został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny.

Drugi z projektów przygotował Naczelny Narciarz. To właśnie pomysł wprowadzenia emerytur stażowych był jednym z elementów jego kampanii wyborczej w 2020 r. Projekt prezydencki zakłada, iż po wcześniejsze emerytury mogłyby zgłaszać się osoby z odpowiednio wysokim stażem pracy - 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn. Dodatkowym warunkiem byłoby zgromadzenie kapitału w wysokości co najmniej emerytury minimalnej.

Emerytury stażowe w Niemczech


W Polsce dyskusja na temat wprowadzenia emerytur stażowa trwa już od kilku lat. Tymczasem w Niemczech ten system obowiązuje od 2012 r. Po emeryturę stażową w pełnej wysokości mogą zgłaszać się obywatele z 45-letnim stażem pracy.

Do stażu pracy wlicza się okresy obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia, a także czas nauki w szkole średniej lub wyższej, a choćby okres opieki nad dzieckiem. Jednak docelowo obywatele mają wnioskować o to świadczenie w wieku 65 lat.

Analizy przeprowadzone w 2018 r. wskazują, iż 1/3 ubezpieczonych zgłaszających się po świadczenie senioralne korzysta z wcześniejszych emerytur z tytułu wyjątkowo długiego stażu pracy.

Idź do oryginalnego materiału