Fotowoltaika w biurowcach rozwija się w szybkim tempie. Tak można obniżyć rachunki!

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: fotowoltaika dla przemysłu


W 2017 roku firma Skanska przygotowała raport, w którym przeanalizowała zużycie energii przez budynki biurowe. Według ekspertów biurowce odpowiadają aż za 40% całkowitego jej zużycia w Europie. Oczywiście ostateczny bilans energetyczny zależy od najemców i według analizy ich udział wahał się od 14 do 65%. Mimo to wydatki na prąd są gigantyczne – każda firma korzysta przecież z komputerów, klimatyzacji i ogrzewania, nie mówiąc już o oświetleniu. Dlatego tak istotnym rozwiązaniem jest fotowoltaika w biurowcach.

Fotowoltaika w biurowcach. Czy jest opłacalna?

Czy rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika w biurowcach, na pewno można uznać za ekonomiczne? Przykładem trafności takiej decyzji jest wrocławski biurowiec Pro Concept, gdzie na początku 2022 uruchomiono instalację PV o mocy nieco poniżej 50 kWp (tzw. mikroinstalację). Budynek ma cztery piętra, a całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 4015,7 m². Instalacja składa się ze 147 paneli i zajmuje 700 m² dachu. Zaspokaja 30% potrzeb energetycznych właściciela biurowca oraz najemców.

Pieniądze na inwestycję we Wrocławiu pochodziły ze środków własnych firmy, ale przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji (zarówno rządowych, jak i regionalnych), preferencyjnej pożyczki albo leasingu. Jakie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę? Skorzystaj z indywidualnej porady Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, z którym współpracuje Da Vinci Green Energy. Eksperci zajmują się doradztwem i dzięki nim masz możliwość pozyskania dotacji w wysokości do 85% wartości inwestycji.

Instalacja PV – technologia jutra

Z tej technologii korzystają biurowce na całym świecie. Panele fotowoltaiczne są montowane na dachach, a rzadziej na elewacjach, gdzie trudniej zamontować je pod odpowiednim kątem. Jeśli chcesz poznać możliwości swojego budynku w tym zakresie, eksperci Da Vinci Green Energy przeprowadzą audyt, który rozwieje Twoje wątpliwości. Warto zaznaczyć, iż w tej chwili fotowoltaika w biurowcach jest uwzględniania już na etapie projektowania budynku. Coraz odważniej wykorzystuje się technologię BIPV, która integruje instalację PV z bryłą budynku. W Polsce można to zobaczyć w kilku miejscach, m.in. w fasadzie siedziby Parku Naukowo-Technicznego „Silesia” w Katowicach oraz w biurowcu Reconal w Rzeszowie. Fotowoltaiką pokryto tam szyby i świetliki. W 2023 roku w Australii rozpocznie się budowa biurowca w całości wykonanego z paneli słonecznych.

Fotowoltaika z przeznaczeniem dla biurowców od Da Vinci Green Energy. Postaw na sprawdzonego partnera

Technologia BIPV powoli się rozwija – my proponujemy Ci rozwiązania na teraz. W Da Vinci Green Energy stawiamy na najlepsze komponenty i renomowanych dostawców. Nasz kapitał zakładowy w wysokości 2,5 mln zł oraz wsparcie WP2 Investments pozwalają nam podejmować naprawdę interesujące realizacje. Wiemy, co robimy, ponieważ wielu z nas doświadczenie zawodowe zdobywało w OZE oraz finansach. W naszą wizję uwierzyli Justyna Farmer-Tekieli i Kacper Tekieli. Mistrzyni olimpijska i uznany himalaista, którzy sami stawiają na OZE, są ambasadorami marki Da Vinci Green Energy.

Idź do oryginalnego materiału