Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, ale dach Twojego domu jest płaski? Nie oznacza to wcale, iż instalacja będzie niemożliwa lub nieopłacalna. O co należy zadbać przed wykorzystaniem fotowoltaiki na płaskim dachu? W jaki sposób uzyskać odpowiedni kąt nachylenia? Jakie konstrukcje są w tej chwili spotykane? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Fotowoltaika na płaskim dachu – co należy wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne najczęściej widywane są na skośnych dachach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamontować je na dachu płaskim. Taki montaż nie sprawi, iż fotowoltaika będzie mniej wydajna, trzeba jedynie prawidłowo go przeprowadzić. o ile zastanawiasz się nad montażem instalacji PV, a twój dach jest płaski, poszukaj sprawdzonego wykonawcy, który podejmie się zrealizowania projektu.
Fotowoltaika na płaskim dachu – o co należy zadbać?
Fotowoltaika na płaskim dachu wymaga odpowiedniego montażu. istotny jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, które osiągną najwyższą wydajność, o ile panel zostanie nachylony pod kątem od 30 do 45 stopni. Panele na płaskim dachu powinny więc zostać ustawione na specjalnej konstrukcji, która będzie umożliwiała dobranie optymalnego kąta nachylenia. Należy również zadbać o solidne przytwierdzenie paneli do powierzchni dachu. Dzięki temu cała konstrukcja będzie bezpieczna.
Obecnie wykorzystuje się dwa rodzaje konstrukcji dla fotowoltaiki montowanej na płaskim dachu:
- wsporczą – panele montowane są do konstrukcji nośnej, która jest bezpośrednio zamocowana do dachu. Konstrukcję przytwierdza się najczęściej dzięki wkrętów, śrub lub szpilek;
- balastową – konstrukcja ta nie jest montowana bezpośrednio do dachu. Osadza się ją w odpowiednich miejscach, a później jest obciążana betonowymi bloczkami.
Dlaczego warto zamontować fotowoltaikę na płaskim dachu?
Na dachu płaskim jest możliwość swobodnego umieszczenia paneli. Sam montaż także może być znacznie ułatwiony, ponieważ nie ma tam skosów, które mogłyby wymagać od montażystów użycia dodatkowego sprzętu. Na płaskim dachu da się również bez problemu skierować panele w kierunku południowym, który zapewnia największą wydajność. Według autorskiego wskaźnika PVPI – PV Profitability Index, który stworzyli specjaliści z Da Vinci Green Energy, taka inwestycja może się zwrócić choćby po 3,8 roku!
Realizacja projektu na dachu skośnym jest mimo wszystko uznawana za łatwiejszą. Wszystko dlatego, iż panele nie muszą być odpowiednio nachylane, ponieważ montuje się je zgodnie z kątem dachu. Zastosowanie specjalnej konstrukcji w przypadku fotowoltaiki na płaskim dachu może wydłużyć czas montażu. Eksperci twierdzą jednak, iż płaski dach daje zdecydowanie większą elastyczność i umożliwia osiągnięcie lepszej wydajności.
Fotowoltaika na płaskim dachu – na co trzeba uważać?
Jeśli zdecydujesz się na taki wariant, ważne jest, aby dach był solidny i pozwalał na bezpieczny montaż instalacji. Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej powinno być priorytetem. Jeżeli fotowoltaika na płaskim dachu ulegnie uszkodzeniu, możesz narazić się na bardzo duże koszty związane z naprawą nie tylko samego dachu, ale także urządzeń fotowoltaicznych.
Fotowoltaika na płaskim dachu nie będzie miała gorszej wydajności paneli umieszczonych na dachu skośnym. Może być wręcz bardziej efektywna. Montaż nie jest jednak typowy i wymaga fachowej wiedzy i narzędzi. Właśnie dlatego instalację fotowoltaiczną należy montować we współpracy z doświadczonymi specjalistami. Skontaktuj się już teraz z Da Vinci Green Energy!