Fotowoltaika na gruncie jest alternatywą dla instalacji fotowoltaicznej na dachu. Czy to, gdzie są rozmieszczone panele, ma wpływ na ich efektywność? Wyjaśniamy, kiedy warto zdecydować się na to pierwsze rozwiązanie. Sprawdź, jakie są jego wady i zalety!
Fotowoltaika na gruncie często kojarzy się z farmami fotowoltaicznymi, które uruchamiają różne firmy (nierzadko na własny użytek). Czy słusznie? Farmy fotowoltaiczne to głównie rynek B2B, ponieważ produkuje się w ten sposób dużą ilość energii elektrycznej i coraz częściej z myślą o jej odsprzedaży. Panele fotowoltaiczne montowane na ziemi mogą być usytuowane na posesji prywatnej i generować energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego. Kiedy takie rozwiązanie ma sens? Jakie są różnice między instalacją na gruncie a fotowoltaiką na dachu? Na pewno chcesz poznać odpowiedzi. Możesz to zrobić już teraz!
Fotowoltaika na gruncie a fotowoltaika na dachu – różnice
Największa różnica między panelami na dachu a panelami fotowoltaicznymi na ziemi to oczywiście miejsce montażu. To jednak nie wszystko. Przejdźmy do stelaża (konstrukcji) takiej instalacji PV. Ten użyty do montażu na gruncie musi być zdecydowanie trwalszy, solidniejszy i mniej podatny na uszkodzenia. Panele fotowoltaiczne na dachu nie muszą mieć aż tak wytrzymałego stelażu, ponieważ są mniej narażone na różne czynniki atmosferyczne.
Zasadnicza różnica dotyczy także łatwości dostępu do całej instalacji fotowoltaicznej. W tym aspekcie przewaga jest oczywiście po stronie fotowoltaiki na gruncie – czyszczenie paneli i konserwacja nie sprawia kłopotu.
Fotowoltaika na gruncie – zalety montażu
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie warto wziąć pod uwagę, gdy nie można zrealizować inwestycji dachowej. Najczęściej paneli nie da się zamontować przez brak miejsca na dachu (1 kW instalacji PV potrzebuje ok. 6,5 mkw). Kąt nachylenia dachu także może być nieodpowiedni. Co to oznacza? Zwykle nachylenie połaci dachowej nie przekracza 45°, jednak czasami zdarza się, iż nachylenie jest zdecydowanie większe. Takie warunki nie są optymalne dla odpowiedniego padania promieni słonecznych i działania paneli słonecznych. Fotowoltaika na gruncie jest lepsza również wtedy, gdy dach wymaga remontu.
Plusy fotowoltaiki na gruncie
Jakie są zalety i wady montażu paneli słonecznych na ziemi? Zacznijmy od plusów:
- nie ma tutaj ingerencji w dach budynku (panele PV muszą bowiem zostać trwale przytwierdzone do powierzchni dachu, aby były stabilne);
- można optymalnie zamontować panele, choćby w dowolny sposób, by uzyskać odpowiednią ekspozycję na słońce. To rozwiązanie pozwala ustawić optymalny kąt nachylenia i maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych.
- takiej instalacji można zapewnić również lepsze chłodzenie (panele mają najwyższą efektywność w temperaturze 20 °C) z każdej strony;
- można zagospodarować grunty, które nie są wykorzystywane.
Wady PV na gruncie
Zalet montażu paneli na gruncie nie brakuje. Warto jednak poznać także wady rozwiązania. Nie ma ich wiele, ale jeżeli chcielibyśmy jakieś wymienić, należałoby wspomnieć o następujących:
- wyższa cena fotowoltaiki gruntowej (większy koszt montażowy);
- zajęcie dużej przestrzeni na posesji lub działce;
- większe narażenie na uszkodzenia instalacji w wyniku działania ludzi lub zwierząt.
Działka pod panele fotowoltaiczne na gruncie – jakie warunki?
Jeśli nie masz możliwości montażu na dachu, warto rozważyć panele fotowoltaiczne na gruncie. Jednak nie każda działka będzie odpowiednia, ponieważ miejsce musi spełniać określone warunki.
- Usytuowanie terenu powinno umożliwiać skierowanie modułów fotowoltaicznych na południe. Na gruncie masz jednak większą swobodę aranżacji i ustawienia konstrukcji.
- Działki nie mogą zacienić budynki, skupiska drzew lub inne naturalne przeszkody. choćby mały cień może spowodować spadek sprawności modułów o kilkadziesiąt procent.
- Istotny jest rodzaj gleby, jaka występuje na wybranym terenie. Potrzebne jest bardzo stabilne podłoże, ponieważ jeden panel waży ok. 20 kg, więc wszystkie moduły będą stanowiły dość duży ciężar.
- Na grząskim terenie montaż jest wykluczony.
- Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu, które utrudni uszkodzenie paneli lub ich kradzież (np. solidne ogrodzenie).
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – jak to zrobić?
Jak wygląda montaż fotowoltaiki na gruncie? Cały proces składa się z kilku etapów:
- wybór najlepszego miejsca na działce – montaż instalacji musi zostać dokonany tam, gdzie jest najlepsza ekspozycja na promienie słoneczne. Optymalne ustawienie względem słońca zapewni najlepszą wydajność paneli. Trzeba również zadbać o odpowiednie nachylenie paneli fotowoltaicznych;
- przygotowanie powierzchni pod instalację – najpierw konieczna jest analiza terenu. Następnie trzeba wybrać sposób mocowania paneli fotowoltaicznych do podłoża (wkręcanie instalacji bezpośrednio w ziemię lub montaż na specjalnym fundamencie);
- zgromadzenie odpowiednich komponentów do montażu na gruncie – stelaż i panele PV muszą być wykonane z trwałych, wytrzymałych materiałów (np. odporność na korozję), czyli takich, jakie zapewnia firma Da Vinci Green Energy;
- montaż – najpierw wykonywany jest stelaż (odpowiednie ustawienie względem słońca w stronę południa, kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych 20–35°), a potem montowane są panele solarne.
Montaż fotowoltaiki na gruncie – jakie formalności?
Czy aby mogła powstać fotowoltaika na gruncie, trzeba mieć pozwolenie na budowę? Wszystko zależy skali i miejsca inwestycji, jaka ma zostać zrealizowana:
- jeśli moc instalacji nie przekroczy 50 kW, taka instalacja OZE nie wymaga żadnych pozwoleń urzędowych;
- w przypadku inwestycji w fotowoltaikę na gruncie na obszarach chronionych konieczne jest pozwolenie (podobnie jak w przypadku przebudowy domu).
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie a podatek VAT
Na koniec musimy wspomnieć o kwestii podatku VAT. Jeszcze kilka lat temu montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wiązał się z koniecznością płacenia 8% VAT, a na gruncie – 23% VAT. Od sierpnia 2019 roku stawka w każdym wariancie wynosi 8%, co na pewno sprawia, iż więcej osób niż dotychczas może rozważyć fotowoltaikę na gruncie.
Kto pomoże Ci wybrać optymalny typ instalacji?
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu to częściej wybierane rozwiązanie. Niestety, nie każdy inwestor ma możliwość, by skorzystać z tej opcji. Pozostaje wówczas fotowoltaika na gruncie, dla której trzeba wybrać odpowiednie miejsce na działce. Należy oczywiście upewnić się, iż warunki w okolicy są optymalne dla PV. Kto może pomóc w wyborze sposobu montażu? Profesjonaliści z Da Vinci przeanalizują warunki na Twojej posesji i wskażą najlepsze usytuowanie dla fotowoltaiki. Jako Da Vinci Green Energy przeprowadzimy także montaż instalacji i nie będziesz musiał się martwić o formalności!
Choć panele fotowoltaiczne na dachu cieszą się największą popularnością, czasem jedyną opcją staje się fotowoltaika na gruncie. To rozwiązanie także ma wiele zalet, choć trzeba brać pod uwagę wiele czynników, zanim przejdzie się do montażu takiej instalacji. jeżeli wiesz, iż powierzchnia dachu jest zbyt mała albo jego nachylenie nie pozwala na to, by rozmieścić panele, możesz wybrać właśnie gruntową instalację. Skontaktuj się z Da Vinci Green Energy. Jako eksperci w dziedzinie fotowoltaiki doradzimy Ci i pomożemy!
<— Powrót do BLOGA