Firma Da Vinci Green Energy ma swoją siedzibę w Bielanach Wrocławskich, zatem posłużymy się lokalnymi przykładami. W 2021 r. w sąsiednim Wrocławiu działało ponad 3 tys. paneli PV na dachach budynków zarządzanych przez zrzeszenia zarządców nieruchomości. Nowoczesna fotowoltaika dla wspólnot pozwoliła na wyprodukowanie 890 MWh prądu i redukcję efektu cieplarnianego o równowartość 700 t CO₂ – w jednej ze spółdzielni rachunki za energię elektryczną spadły o 80%. Wprawdzie w kwietniu 2022 r. zmienił się system rozliczeń, ale przyszłe podwyżki cen energii mogą sprawić, iż oszczędności dzięki OZE będą jeszcze większe.
Fotowoltaika dla wspólnoty – prosument zbiorowy, zasady rozliczania
Przed zmianą ustawy panele PV mogły być wykorzystywane przez spółdzielnie tylko do zasilania części wspólnych. Instytucja prosumenta zbiorowego sprawia, iż każdy lokator ma określone udziały we instalacji solarnej. Pojedynczy punkt poboru energii może być podłączony do modułów PV o łącznej mocy 50 kW. Spółdzielnia musi zawrzeć wewnętrzne Niezrozumienie ws. fotowoltaiki dla wspólnoty. Taka umowa z mieszkańcami określa m.in.:
- mocowy i procentowy udział w minielektrowni;
- tytuł prawny instalacji;
- reprezentanta do kontaktów z dystrybutorami i sprzedawcami energii;
- zakres zarządzania i eksploatacji paneli PV.
System bilansowania bazuje na zasadzie net-billingu. Za ewentualne nadwyżki energii, jakie wyprodukuje fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowej, wspólnota otrzyma depozyt konsumencki w wysokości stawki na Towarowej Giełdzie Energii. To środki na zakup prądu w czasie, kiedy instalacja słoneczna nie pokrywa pełnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Albo zysk, który można przeznaczyć na inne inwestycje.
Spółdzielnia nie może założyć wspólnej fotowoltaiki? Indywidualne panele PV dla mieszkańców
Programy dotacji skierowane są przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych, ale od czasu do czasu pojawiają się możliwości dofinansowania fotowoltaiki dla wspólnot. Najczęściej to pożyczki na korzystnych warunkach, choć zdarzają się też formy bezzwrotnego wsparcia. Informacji o aktualnych możliwościach należy szukać:
- na stronach instytucji europejskich i rządowych;
- w urzędach wojewódzkich, powiatowych, miejskich, gminnych;
- w oddziałach NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.
Specjaliści Da Vinci Green Energy mogą pomóc wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w staraniach o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Współpracujemy w tym zakresie z agencją Interakcja. Dotacje pokrywają choćby 85% wartości inwestycji, a choćby bez zewnętrznego wsparcia fotowoltaika dla wspólnoty może zwrócić się po upływie 5 lat lub szybciej, jeżeli sytuacja na rynku energetycznym wciąż będzie rozwijać się w obecnym kierunku.
Fotowoltaikę wspólnocie powinni zakładać fachowcy godni zaufania
Tacy, jak specjaliści z firmy Da Vinci Green Energy. Kapitał zakładowy spółki to 2,5 mln złotych, a jednym z głównych inwestorów spółki jest fundusz WP2 Investments. Da Vinci Green Energy jest częścią holdingu energetycznego, działającego w ramach WP2 Investments, w który – poza Da Vinci Green Energy – wchodzą Da Vinci Solar/Wind oraz Da Vinci BioGas.
Zespół DVGE tworzą ludzie z ogromnym doświadczeniem i osiągnięciami w branży OZE czy międzynarodowej bankowości – łączymy perfekcyjną znajomość kwestii technicznych z niuansami finansowymi. Ambasadorami naszej marki są mistrzyni olimpijska Justyna Farmer–Tekieli i himalaista Kacper Tekieli. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych będzie reprezentować równie wysoki poziom, co nasza instalacja wykonana dla pary znanych sportowców. Zapraszamy przedstawicieli spółdzielni do kontaktu z przedstawicielami Da Vinci Green Energy!