Całkiem niedawno fotowoltaika dla przemysłu nie budziła większego zainteresowania. Podwyżki cen energii – choćby o 300% w 2022 r. – zmieniły tę optykę. Przekonaj się, iż dzięki OZE możesz zaoszczędzić choćby 90% na kosztach rachunków za prąd!
Bardzo istotny jest też sposób, w jaki gospodarujemy energią w przedsiębiorstwie – jak ustawione są procesy produkcyjne, w jaki sposób szukamy energooszczędności w codziennym jej funkcjonowaniu, jak wyglądają umowy z dostawcą prądu itp. Największą wagę ma jednak korzystanie z odnawialnych źródeł – ekologicznych, tanich i bezpiecznych. To z kolei podnosi konkurencyjność firmy w oczach kontrahentów oraz odbiorców produktów czy usług, szczególnie tych zagranicznych. Nie pozostaje też bez realnie bardzo pozytywnego wpływu na udział firmy w polityce dekarbonizacji i redukcji śladu węglowego. Ostatni czynnik w branży przemysłowej ma niebagatelne znaczenie – czy to z punktu widzenia świadomości ekologicznej, odpowiedzialności społecznej biznesu czy też legislacji na poziomie nie tylko polskim, ale i unijnym.
Zapotrzebowanie krajowe na energię elektryczną osiąga poziom 173 TWh, z czego gospodarstwa domowe zużywają tylko nieco ponad 32 TWh. Nowoczesna fotowoltaika dla przemysłu zmniejsza ryzyko wprowadzenia stopni zasilania, ograniczających pobór prądu i całkowitego blackoutu. Zapotrzebowanie rośnie, produkcja wewnętrzna nie nadąża, a nie pomaga burzliwa sytuacja międzynarodowa. Jeszcze kilka lat temu nie brakowało głosów, iż inwestycje w OZE są mało opłacalne. Dziś do argumentu o niezależnym zasilaniu, tak potrzebnym w okresach szczytowego zapotrzebowania, dochodzą kwestie wzrastających cen energii. W dłuższej perspektywie można liczyć na znaczne oszczędności.
Najważniejsze zalety fotowoltaiki dla przemysłu. Niezależność i bezpieczeństwo energetyczne
Polskie Sieci Elektroenergetyczne w określonych ustawą warunkach wprowadzają kolejne stopnie zasilania. Ryzyko odgórnych ograniczeń w poborze energii może być przyczyną opóźnień, na które najczęściej nie można sobie pozwolić. Fotowoltaika dla przemysłu, a także przemysłowe magazyny energii pozwalają przedsiębiorstwom funkcjonować w standardowym trybie, bez obaw o brak prądu, jak też obaw o koszta, które “zabijają”działalność niejednego przedsiębiorstwa. Oczywiście przepisy przewidują specjalne traktowanie kluczowych sektorów, ponadto nie wszystkie progi są równie dotkliwe. Oto najważniejsze informacje o stopniach zasilania:
- poziom 11. – pobór ograniczony do mocy umownej, określonej w zawartym kontrakcie;
- poziomy 12–19 – równomierne, proporcjonalne obniżki dla odbiorców energii elektrycznej;
- poziom 20. – ograniczenie poboru do minimum, które w danej sytuacji nie powoduje poważnych zakłóceń i zagrożeń dla podstawowych zadań państwa.
W związku z rozmaitymi kryzysami część ekspertów przewiduje poważne niedobory energii w Polsce w kolejnych latach roku – mówi Krzysztof Lalik, Dyrektor ds. Rozwoju i Sprzedaży w Da Vinci Green Energy. – Wyrównanie braków będzie niezwykle kosztowne, co konsumenci i przedsiębiorcy w końcu również odczują. Być może gdyby wsparcie fotowoltaiki dla przemysłu w poprzednich latach było większe, w ogóle nie byłoby pola do spekulacji. Wciąż jednak można do pewnego stopnia zabezpieczyć się przed najgorszym scenariuszem.
Główne rodzaje przemysłowych instalacji fotowoltaicznych
Od mocy elektrowni słonecznej zależą m.in. niezbędne formalności do załatwienia i możliwości uzyskania finansowego wsparcia dla inwestycji. Pojawiają się nowe programy unijne i krajowe, zmieniają się też przepisy w Polsce w kwestii odnawialnych źródeł energii. W Da Vinci Green Energy cały czas trzymamy rękę na pulsie – umów się na audyt energetyczny, a dowiesz się, co będzie najkorzystniejsze dla Twojego zakładu w obecnej sytuacji. Fotowoltaika dla przemysłu może być:
- mikroinstalacją – maksymalnie 50 kWp;
- małą elektrownią – 50–1000 kWp;
- dużą elektrownią fotowoltaiczną – powyżej 1 MWp. (dla inwestycji zrealizowanych do 31 marca 2022) zakłady o rocznym zapotrzebowaniu na energię w wysokości 300 MWh zyskują choćby ponad 130 tys. zł rocznie –. Potrzebujesz rzetelnych i szczegółowych wyliczeń przed podjęciem ostatecznej decyzji? Zgłoś się do nas!
Da Vinci Green Energy – Twoja inwestycja w fotowoltaikę dla przemysłu w dobrych rękach
Nasza firma ma szerokie doświadczenie, czerpane także z innych branż. Zespół fachowców zdobywał doświadczenie między innymi w branży OZE oraz branży finansowej, potrafimy więc zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Nasza oferta ma zdecydowanie kompleksowy charakter – zawiera szereg usług, od audytu energetycznego, przez projektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznej, wsparcie przy uzyskaniu zgód środowiskowych i urzędowych, pozyskanie wsparcia finansowego po edukację energetyczną i inteligentne zarządzanie energią – mówi Krzysztof Lalik. – Dodatkowo współpracujemy z firmą, która zajmuje się tematem liczenia i raportowania śladu węglowego – Responsiblee, co idealnie wpływa na synergiczne, kompleksowe podejście do zaopiekowania tematu optymalizacji energii w przedsiębiorstwie przez Da Vinci Green Energy.
Współpracujemy na stałe z kilkoma firmami specjalizującymi się w pozyskiwaniu dotacji. Dofinansowanie fotowoltaiki dla przemysłu może objąć choćby 85% kosztów inwestycji. W najbliższym czasie dostępność środków w różnym zakresie i w różnych konfiguracjach będzi enaprawdę ogromna.
Da Vinci Green Energy to sprawdzony partner w realizacji projektów z instalacjami fotowoltaicznymi – zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami!