Fotowoltaika dla hodowców i rolnictwa to większa zyski. Chcesz rozwinąć gospodarstwo? Postaw na OZE!

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: fotowoltaika dla hodowców


Chociaż podwyżki cen prądu wprowadzane są od kilku lat, to załamanie na rynku surowców energetycznych przyniosło rekordowe wzrosty. Wszystko wskazuje na to, iż to nie koniec podwyżek, dlatego bezpieczeństwo energetyczne gospodarstwa jest kwestią, nad którą powinni pochylić się hodowcy i rolnicy. Ze względu na bardziej przestarzałą niż w miastach sieć energetyczną przerwy w dostawach prądu na wsi zdarzały się już wcześniej. Nikt nie wie, jak będzie wyglądać przyszłość. Kolejnym problemem jest fakt, iż odcięcie od zasilania w przypadku wyspecjalizowanych gospodarstw hodowlanych również generuje straty. Te wszystkie czynniki można jednak choć w pewnej mierze zniwelować. Fotowoltaika dla hodowców i rolnictwa to inwestycja w bezpieczną przyszłość.

Fotowoltaika dla hodowców – czy to się opłaca?

Gospodarstwo rolne, w zależności od profilu i wielkości, w ciągu kwartału wymaga dostarczenia od 5 000 do 22 000 kWh energii elektrycznej. Potrzeby produkcyjne mogą pochłaniać choćby 90% tego zużycia. Fotowoltaika dla hodowców będzie w stanie w dużej części zabezpieczyć te potrzeby. Tak jest w przypadku gospodarstwa mlecznego w woj. kujawsko-pomorskim. Hodowca ma stado liczące 35 krów. Aby móc przygotować mleko, potrzebuje między innymi dojarek i schładzalników. Produkcja mleka i funkcjonowanie rodziny hodowcy pochłania rocznie 18 000 kWh, co stanowi wydatek rzędu 14 000 zł. Rolnik zdecydował się na fotowoltaikę, która ma moc 20,7 kW. Nadprodukcję energii przekazuje do sieci energetycznej, by korzystać z niej w miesiącach jesiennych i zimowych. W ten sposób w przyszłości zredukuje swoje rachunki za prąd tylko do opłat licznikowych i przesyłowych.

Zastosowanie fotowoltaiki dla hodowców i rolników

Jak fotowoltaika może pomóc hodowcom? Ma szerokie zastosowanie w przypadku farm mlecznych, a także we wszystkich gospodarstwach, które bazują na urządzeniach elektrycznych. Na pewno OZE powinny zainteresować osoby zajmujące się przetwórstwem rolnym i właścicieli ferm drobiu, których profil zużycia energii jest zbliżony do przedsiębiorstwa. Kurniki muszą być ogrzewane (wiele gospodarstw stawia na ogrzewanie podłogowe), prądu wymagają też m.in. inkubatory. To wszystko generuje wysokie koszty, które może zredukować instalacja PV.

Fotowoltaika dla hodowców dofinansowanie

Rolnicy i hodowcy z terenów wiejskich mają wiele możliwości na zdobycie dofinansowania swojej instalacji fotowoltaicznej. Sztandarowym programem dla wsi jest Agroenergia. O wsparcie w jego ramach można się starać, kiedy moc instalacji nie będzie przekraczać 50 kW, wtedy otrzymać zwrot od 13 do 20% wartości inwestycji (maksymalnie 25 000 zł). Rolnicy skorzystają także z:

  • możliwości odliczenia fotowoltaiki od podatku rolnego;
  • regionalnych form wsparcia dla fotowoltaiki;
  • dotacji w ramach programu restrukturyzacji małych gospodarstw;
  • programu Energia dla Wsi (nadal realizowane są ustalenia);
  • kredytów na preferencyjnych warunkach.

Korzystaj z wiedzy najlepszych – Da Vinci Green Energy

Jeśli interesuje Cię fotowoltaika dla hodowców, w Da Vinci Green Energy wiemy, jak obniżyć Twoje koszty. Dzięki temu, iż współpracujemy z Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, możesz liczyć na pozyskanie dotacji do choćby 85% wartości inwestycji. Jesteśmy ekspertami z doświadczeniem w branży OZE oraz sektorze finansowym, które teraz wykorzystujemy w naszych realizacjach. Stoi za nami WP2 Investments, wspierające innowacyjne przedsiębiorstwa. Naszej wizji zaufali Justyna Farmer-Tekieli i Kacper Tekieli. Wybitni sportowcy zostali ambasadorami Da Vinci Green Energy i wspierają nas w misji dostarczania firmom „zielonej energii”.

Idź do oryginalnego materiału