Ostatnie lata postawiły przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, które utrudniają prowadzenie biznesu. Wśród nich są drastyczne podwyżki prądu – energia elektryczna poszła w górę nie o kilka czy kilkadziesiąt procent. W skrajnych przypadkach właściciele firm otrzymują prognozy z kilkusetprocentowy podwyżkami! Dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać choćby widmo zamknięcia firmy, inne, tak jak niektóre hotele restauracje czy zakłady produkcyjne – ograniczenie działalności.
Jednak rachunki można obniżyć. Rozwiązanie stanowi bowiem fotowoltaika dla firm – korzyści odczują zarówno większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa.
Fotowoltaika dla firm – korzyści dla biznesu
Ze względu na obecną sytuację geopolityczną trudno oczekiwać, iż ceny energii będą spadać. Trudna sytuacja zmusiła rząd do interwencji i zamrożenia cen energii dla małych średnich przedsiębiorców na rok 2023. Według dyrektora ds. Sprzedaży i Rozwoju Biznesu w Da Vinci Green Energy Krzysztofa Lalika, takie działania nie rozwiązują problemu tylko przesuwają go w czasie bardzo prawdopodobne jest, iż po zakończeniu okresu ochronnego małych i średnich przedsiębiorców czekają kolejne podwyżki. Dla dużych przedsiębiorców nieobjętych ustawą o zamrożeniu cen energii sytuacja jest bardzo trudna, . A najgorszy moment przed nami wraz z nadejściem 2023 roku, kiedy zakończą się aktualnie obowiązujące kontrakty na energię elektryczna, duże przedsiębiorstwa czekają choćby kilkukrotne podwyżki cen energii To najważniejszy moment, by rozważyć inwestycję w fotowoltaikę dla firm. Korzyści takiego posunięcia mogą się okazać najważniejsze dla ratowania biznesu.
Bazując na dostępnych danych, eksperci Da Vinci Green Energy opracowali autorski indeks PV Profitability Index Business, który określa opłacalność fotowoltaiki dla firm. Według najnowszych opracowań zwrot takiej inwestycji nastąpi po 2,6 roku, a przewidywana stopa zwrotu wyniesie 38%.
Oszczędności z fotowoltaiką dla firm
Firmy regulują nie tylko rachunki za energię elektryczną, ale uiszczają także opłatę mocową, która zależy od ilości energii pobranej z sieci pomiędzy godziną 7:00 a 21:00 w dni robocze. Jest to więc czas, w jakim działa większość przedsiębiorstw, stąd jej zużycie jest naprawdę wysokie. W 2022 roku jest stawka została podniesiona o 36% i aktualnie wynosi 102,6 zł netto za każdą pobraną MWh w godzinach szczytowych
Ile można zaoszczędzić na energii elektrycznej? Firmy inwestujące w instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp, w skali roku zyskają ponad 83 660 zł. Odczują to zwłaszcza te przedsiębiorstwa, które ze względu na ogromny wzrost rachunków za prąd, martwią się o swoją przyszłość. W tej sytuacji odnawialne źródła energii mogą stanowić najlepsze rozwiązanie – warto porozmawiać o tym z doradcami Da Vinci Green Energy.
Instalacja PV zapewnia bezpieczeństwo energetyczne
Pomoc w zbudowaniu zaplecza finansowego to jedno, jednak fotowoltaika dla firm zapewnia też bezpieczeństwo energetyczne. Nie wiemy bowiem, czy nie zostaną wprowadzone ograniczenia w tym zakresie. Dotykają one najmocniej duże przedsiębiorstwa, jednak i one mogą zabezpieczyć ciągłość produkcji, stosując systemy PV. Niezależność energetyczna to duża wartość, którą można osiągnąć dzięki fotowoltaice.
Inwestycję w OZE można odliczyć od podatku
Wśród korzyści ekonomicznych, jakimi są niższe rachunki za energię elektryczną, należy wymienić również ulgi podatkowe. Z jakich odliczeń mogą skorzystać firmy, które zainwestują w panele fotowoltaiczne? Są to między innymi:
- możliwość odliczenia pełnego podatku VAT (23%);
- odliczenia od podatku dochodowego;
- odpisy amortyzacyjne od podatku dochodowego;
- zwolnienia z podatku od nieruchomości – te ulgi przyznawane są jednak lokalnie, dlatego warto pytać o to urzędzie adekwatnym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Na nadwyżkach energii można zarobić
Od 2019 roku rozszerzona została definicja prosumenta. Może nim być także firma, która wytwarza energię na własny użytek, a więc nie stanowi to jej głównego profilu działalności w instalacji o mocy do 50 kWp Te, które dopiero zastanawiają się nad założeniem fotowoltaiki, będą to robić na zasadach net-billingu. Oznacza to odsprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii po średnich cenach miesięcznych podawanych na stronach PSE, a od 1 lipca 2024 roku po stawkach godzinowych.
W przypadku przedsiębiorstw, które będą dysponować instalacjami o mocy powyżej 50 kWp, te zasady są nieco inne. Odbiorcami ich nadwyżek są spółki obrotu energią, , a stawki odkupu ustalane są indywidualnie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zarabiać na nadwyżkach.
Fotowoltaika podnosi prestiż przedsiębiorstwa
Co jeszcze powinien wiedzieć przedsiębiorca, który zastanawia się nad inwestycją, taką jak fotowoltaika dla firm? Korzyści wizerunkowe również są ważne! w tej chwili firmy powinny zwracać większą uwagę na kwestię odpowiedzialności ekologicznej. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pokazuje ich odpowiedzialność i świadomość w tej dziedzinie.
Korzystają na tym mniejsze firmy oraz duże zakłady produkcyjne, które dzięki temu obniżają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Mniejszy ślad węglowy jest istotny dla kontrahentów, więc fotowoltaika dla firm może być istotnym atutem biznesowym.
Jak sfinansować fotowoltaikę dla firm?
W jaki sposób sfinansować zakup i instalację fotowoltaiki dla firm? Nie każdy może pozwolić sobie na wyłożenie środków z własnej kieszeni. Jednak przedsiębiorcy mogą skorzystać z wielu rozwiązań, które pozwolą im produkować własną energię ze słońca. Są to:
- preferencyjne kredyty na fotowoltaikę dla firm;
- ogólnopolski program Energia Plus;
- ogólnopolska Gwarancja Biznesmax;
- regionalne programy dla przedsiębiorców;
- leasing na instalację fotowoltaiczną.
Fotowoltaika dla firm – formalności
Większości firm zużywających od 100 000 kWh do 200 000 kWh wystarczy instalacja o mocy od 50 kWp do 1 MWp. Jest to tzw. mała instalacja fotowoltaiczna, która wymaga pozwolenia na budowę i pozyskania indywidualnych warunków przyłączenia instalacji do sieci. Formalności te wymagają wiedzy i doświadczenia warto taką inwestycję przeprowadzić z firma posiadająca odpowiednie kompetencje
Dlaczego coraz większym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika dla firm? Korzyści, jakie płyną z zainstalowania paneli PV, to dla wielu przedsiębiorców narzędzie pomocne w przetrwaniu kryzysu. Ceny energii elektrycznej wielu z nich spędzają sen z powiek, dlatego warto porozmawiać o możliwościach, jakie dają OZE. W tym celu warto zwrócić się do specjalistów w tej dziedzinie, którzy potrafią doradzić najlepsze rozwiązanie.