Fotowoltaika 3 kW powinna być wystarczająca w niewielkich domach jednorodzinnych. Małe zużycie energii przez domowników sprawia, iż nie jest konieczne montowanie instalacji o większej mocy. jeżeli porównamy ją z mocniejszymi opcjami okaże się, iż niższe są koszty. Znaczenie ma też fakt, iż taka instalacja zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Mikrofotowoltaika wciąż zyskuje na popularności i są ku temu powody. Aby je poznać i przekonać się, czy mała instalacja to coś dla Ciebie, czytaj dalej!
Fotowoltaika 3 kW – dla kogo?
W domach jednorodzinnych najchętniej wybierane są instalacje o mocy do 10 kW. jeżeli jednak zapotrzebowanie na energię nie jest duże i masz niewielki dom, możesz rozważyć mniejszą moc. Zanim zdecydujesz, czy instalacja 3 kW będzie dla ciebie odpowiednia, musisz określić zużycie prądu w Twoim domu.
Fotowoltaika 3 kW – ile wyprodukuje energii dziennie?
Określenie dziennej produkcji instalacji fotowoltaicznej jest trudne. Jest tutaj wiele czynników, które wpływają na ostateczny wynik. Nasłonecznienie jest zmienne w zależności od dnia czy pory roku. Najbardziej miarodajna będzie więc roczna produkcja energii elektrycznej. Opiszemy ją poniżej.
Fotowoltaika 3 kW – ile wyprodukuje energii w rok?
W ciągu roku instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kW powinna wyprodukować około 3 tysięcy kilowatogodzin. Średniej wielkości gospodarstwo domowe zużyje od 4500 do 6000 kilowatogodzin w ciągu roku. Dla małego gospodarstwa domowego 3000 kilowatogodzin powinno być jednak wystarczające. Warto wiedzieć, iż fotowoltaika 3 kW produkuje energię choćby wtedy, gdy nie jest ona zużywana. Opłaca się zatem zostać prosumentem, by oddawać nadmiarową energię do sieci i czerpać z tego korzyści. Rozwiązaniem, które pomoże w ograniczeniu kosztów, może być również zaopatrzenie instalacji w baterie. Magazynują one energię, która może zostać wykorzystana, gdy instalacja nie produkuje prądu, czyli na przykład w nocy.
Fotowoltaika 3 kW – ile miejsca zajmują panele?
Panele fotowoltaiczne są najczęściej montowane na dachach budynków. Nie jest to jednak jedyny sposób montażu. Można je bowiem również zainstalować na gruncie, co będzie rozwiązaniem dla osób, które mają duże działki o wysokim nasłonecznieniu. Należy jednak pamiętać, iż ustawienie instalacji fotowoltaicznej może zająć trochę miejsca, którego nie będzie można zagospodarować w inny sposób do czasu, aż panele nie zostaną zdemontowane.
Fotowoltaika 3 kW zajmie około 20 metrów kwadratowych. Rzeczywista powierzchnia będzie jednak trochę mniejsza, ponieważ panele nie są montowane płasko, ale pod kątem, który zwykle wynosi od 30 do 45 stopni.
Jaki jest koszt wybudowania instalacji fotowoltaicznej 3 kW?
Choć cena instalacji jest uzależniona od wielu czynników, można ją uśrednić. Koszt fotowoltaiki 3 kW to około 18 tysięcy złotych. Może być wyższy lub niższy w zależności od wykonawcy projektu, ceny nie powinny jednak różnić się drastycznie. Nie jest to wielka kwota, zważywszy na to, iż można również skorzystać z dotacji. Funkcjonuje kilka programów, które pomogą zmniejszyć ostateczny koszt budowy.
Kiedy zwróci się fotowoltaika?
Eksperci w zakresie fotowoltaiki z firmy Da Vinci stworzyli wskaźnik PVPI – PV Profitability Index. Dzięki niemu można określić, jaki jest czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej. Według obecnych wyliczeń czas, by instalacja się zwróciła, wynosi 3,2 roku.
Fotowoltaika 3 kW powinna bardzo dobrze sprawdzić się w przypadku niewielkich gospodarstw domowych. Przed jej zainstalowaniem należy przeprowadzić analizę zużycia energii elektrycznej, by mieć pewność, iż będzie wystarczająca. jeżeli zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki, warto podjąć współpracę z najlepszymi specjalistami z tej branży i wybrać Da Vinci Green Energy.