Fotowoltaika 20kW pokryłaby 100% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w wielu polskich firmach. Zwłaszcza gdy ceny prądu rosną skokowo. Coraz wyższe rachunki stawiają opłacalność twojej działalności pod znakiem zapytania? Dowiedz się więcej o fotowoltaice 20 kWp!
Na początku 2022 roku w przedsiębiorców uderzyły podwyżki cen prądu, sięgające choćby 300%. W związku z tym – a także droższym gazem i zmianami w prawie podatkowym – w grudniu i styczniu zamknęło się łącznie ponad 47,8 tysiąca firm. Kolejne dziesiątki tysięcy (prawie 38 tys. tylko w ostatnim miesiącu 2021 r.) zdecydowało się zawiesić działalność. Dla porównania – w całym 2018 roku średnio miesięcznie zamykało się 17 538 firm. Tymczasem ceny energii będą tylko rosnąć – fotowoltaika 20kW pozwala firmom zoptymalizować koszty energii i w dużym stopniu uniezależnić się od przyszłych podwyżek. Taka inwestycja, przy optymalnie dobranej instalacji i pozyskaniu maksymalnego dofinansowania, ma szanse zwrócić się całkowicie w okresie 5 lat (a czasami choćby wcześniej). Instalacja PV zapewni firmie na kolejne 30–40 lat niemal darmowy prąd, a przede wszystkim ograniczy dotkliwość kolejnych wzrostów cen energii.
Fotowoltaika 20 kW jest jak własna elektrownia
Instalacja wytwarza prąd stały (DC) dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, jakie zachodzi w ogniwach pod wpływem promieniowania słonecznego. Takiej energii nie można od razu wykorzystać do zasilenia żadnego sprzętu biurowego, maszyn czy innego rodzaju urządzeń. Dlatego fotowoltaika 20 kW musi posiadać inwerter parametrach technicznych dopasowanych do mocy instalacji.
To urządzenie, nazywane również falownikiem, służy do przekształcania generowanego prądu stałego w prąd zmienny (AC) – taki sam, jaki płynie w sieci energetycznej. Taką energię z paneli firma może:
- wykorzystać od razu;
- zmagazynować w podłączonych do zestawu fotowoltaicznego akumulatorach;
- pozostałą część nadwyżki sprzedać do zakładu energetycznego, a ewentualne braki w innym okresie uzupełnić energią odkupioną z elektrowni – wszystko po stawkach giełdowych.
Firmy, które założyły fotowoltaikę 20kW przed 1 kwietnia 2022 mogą pozostać przy systemie net-meteringu. Czyli z nadwyżek odebrać w ciągu roku równowartość 70% wysłanego prądu w okresie zmniejszonej produktywności własnej instalacji Czy takie rozwiązanie się opłaca? Według wyliczeń ekspertów z Da Vinci Green Energy, dla firm korzystniejszy może być rozliczanie według zasad net-billingu – choć pod pewnymi warunkami, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną spełnione. Do takich prognoz uprawnia długotrwała obserwacja rozwoju trendów na rynku energetycznym.
Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki z elektrownią od 1 kwietnia 2022 roku
Inwestycje zgłoszone po tej dacie będą funkcjonować inaczej. Nadwyżki będą sprzedawane, a później odkupywane z sieci publicznej – najpierw według stawek z ostatniego miesiąca, a od lipca 2024 r. według stawek godzinowych na giełdzie energii. Pierwsze komentarze mówiły o „uśmierceniu odnawialnych źródeł energii w Polsce”. Z naszych analiz wynika jednak, iż fotowoltaika 20kW dla firm stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Przyjmując stałą stawkę 70 gr/kWh i 35-procentowy poziom autokonsumpcji, roczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną przekroczą 14 tysięcy złotych.
Ile prądu wytwarza instalacja fotowoltaiczna o mocy 20kW?
Nowoczesne moduły fotowoltaiczne charakteryzują się wysoką wydajnością oraz niezawodnością. Gwarancje producentów na poszczególne elementy (ogniwa, inwerter, sprawność całości) sięgają choćby 25 lat. Dokładnie tak jest w przypadku zestawów od Da Vinci Green Energy. Najczęściej instalacja fotowoltaiczna o mocy 20 kW generuje ok. 20 000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.
To wartość poglądowa, ponieważ sporo zależy od zmiennych czynników. Na efektywność instalacji PV wpływają między innymi:
- rodzaj paneli fotowoltaicznych;
- pogoda i poziom nasłonecznienia w danym miejscu;
- ukształtowanie terenu / pochyłość dachu;
- jakość zastosowanych komponentów fotowoltaicznych;
- sposób podłączenia inwertera oraz pozostałych podzespołów;
- zabezpieczenie ogniw przed czynnikami zewnętrznymi.
Fotowoltaika 20 kW umożliwia instalację paneli fotowoltaicznych zarówno na dachu, jak i na gruncie
Moduły z ogniwami każdorazowo umieszcza się na specjalnym stelażu. Ich umiejscowienie oraz sposób zamontowania zależą od warunków, jakie panują na terenie danej firmy. W jednym przypadku najlepsze efekty przyniesie ulokowanie instalacji na dachu budynku. Innym razem lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie fotowoltaiki 20 kW na gruncie. Dlatego pierwszym etapem inwestycji w OZE w firmie zawsze powinien być kompleksowy audyt przeprowadzany na miejscu przez kompetentnych specjalistów.
Gdzie zainstalować fotowoltaikę 20kW?
Względem instalacji o mocy poniżej 50 kWp nie ma praktycznie żadnych dodatkowych wymagań prawnych. To oznacza, iż o miejscu zainstalowania fotowoltaiki 20 kW decyduje przede wszystkim inwestor. Głównym kryterium powinno być ukierunkowanie paneli fotowoltaicznych na słońce. Najwięcej energii wyprodukują moduły ustawione na południe, które o żadnej porze dnia nie zostaną zacienione przez przeszkody terenowe. Podczas wyboru miejsca dla fotowoltaiki 20kW i rodzaju konstrukcji wsporniczej trzeba wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- powierzchnia i nachylenie dachu/działki;
- bliskość drzew, budynków, kominów, słupów i podobnych obiektów;
- nośność i rodzaj pokrycia dachowego/podłoża.
Szacowany koszt montażu fotowoltaiki 20 kW dla firmy
Moc instalacji fotowoltaicznej to główny czynnik, który kształtuje ostateczną cenę. Ale nie jedyny. Na zakup paneli fotowoltaicznych 20 kW i kompletu komponentów trzeba przeznaczyć ok. 40–60 tysięcy złotych. Wiele zależy od marki i polityki cenowej producenta. Do tego trzeba doliczyć koszty związane z montażem. Łączne wydatki związane z fotowoltaiką 20 kW zwykle zamykają się w przedziale 75–100 tys. zł.
Całość działa w zasadzie bezobsługowo. Nie trzeba myć paneli, a przeglądy techniczne nie są konieczne do utrzymania gwarancji. Po instalacji fotowoltaiki 20 kW nie występują żadne obligatoryjne koszty eksploatacyjne.
Zainwestuj w fotowoltaikę 20 kW dzięki oferowanym dotacjom!
Odliczenie podatku VAT to tylko jeden ze sposobów na zmniejszenie kosztów inwestycji. Instytucje publiczne i unijne oferują szereg form wsparcia dla przedsiębiorców. Niektóre formy dofinansowania fotowoltaiki 20 kW dla firm mają charakter ogólnopolski, inne programy obowiązują tylko na konkretnym obszarze. W pierwszym kwartale 2022 funkcjonują następujące akcje:
- Energia Plus;
- Gwarancja Biznesmax
- EKO – KLIMAT. Woda, powietrze, ziemia;
- Ochrona Atmosfery;
- Dotacja warszawska.
Fotowoltaika 20 kW dla firm – sprawdź ofertę Da Vinci Green Energy!
W dniu 14 marca 2022 padł godzinowy rekord wydajności OZE w Polsce. Między 12:00 a 13:00 panele solarne w kraju wytworzyły razem 4,5 GWh energii elektrycznej. Kolejne osiągnięcia są tylko kwestią czasu. Na własną instalację decydują się zarówno odbiorcy indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Fotowoltaika 20 kW (lub panele o innej mocy, w zależności od potrzeb) to dla wielu firm „ucieczka do przodu” przed kolejnymi podwyżkami cen prądu i widmem bankructwa. Z wielu powodów niezależność energetyczna jest teraz więcej niż pożądana – staje się wręcz niezbędna. Skontaktuj się z Da Vinci Green Energy lub wypełnij krótki formularz i umów się na spotkanie z naszym doradcą w Twojej firmie!
<— Powrót do BLOGA