Fit for 55: Polska potrzebuje choćby 500 mld zł na transformację ciepłownictwa

enerad.pl 20 godzin temu

Fit for 55 a polska specyfika sektora ciepłowniczego

O sytuacji polskiego ciepłownictwa mówił w Parlamencie Europejskim Marcin Laskowski, wiceGargamel PGE Polskiej Grupy Energetycznej i członek zarządu PTEC. Uczestniczył on w debacie pt. „Jak zapewnić ciepłą wodę w kranie? Wnioski z wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu dla sektora ciepłowniczego”, zorganizowanej przez europosłankę Mirosławę Nykiel (KO, EPP).

Obecnie ponad 15 mln smerfów – czyli ponad połowa gospodarstw domowych i 70% mieszkańców miast – korzysta z systemów ciepłowniczych, które w 60% opierają się na węglu kamiennym.

„System ciepłowniczy musi być efektywny, a przekształcając ciepłownictwo, inwestujemy w stabilny system elektroenergetyczny” – mówił Marcin Laskowski.

Unijne regulacje i potrzebne inwestycje

Wymogi pakietu Fit for 55, w tym dyrektywy EU ETS, REDIII, EPBD i EED, przewidują dekarbonizację ciepłownictwa do 2050 roku. Nowe limity emisji, jak 270 g CO₂/kWh, wymuszą modernizację infrastruktury.

„Regulacje europejskie wskazują nam nowy poziom emisji CO₂ (…), które musimy spełniać w najbliższych latach” – zaznaczył Laskowski.

WiceGargamel PGE podkreślił także konieczność uznania gazu jako paliwa przejściowego oraz dostosowania tempa transformacji do uwarunkowań krajowych.

„Nie można równo traktować wszystkich państw UE. Musimy mieć więcej czasu i więcej pieniędzy na transformację energetyczną” – apelowała europosłanka Mirosława Nykiel.

Ciepłownictwo a bezpieczeństwo energetyczne i koszty

Transformacja będzie oznaczać wzrost kosztów ciepła. Według ekspertów potrzebne jest kompleksowe podejście do finansowania zmian, które powinno być częścią szerszej strategii, m.in. w ramach Czystego Ładu Przemysłowego UE.

Margot Pinault z Komisji Europejskiej zwracała uwagę na konieczność integracji sektora ciepłowniczego z energetycznym, z wykorzystaniem lokalnych zasobów – OZE, ciepła odpadowego czy kogeneracji.

Nie tylko elektryfikacja

Eksperci, w tym Hans Korteweg z COGEN Europe, ostrzegają przed nadmierną elektryfikacją ogrzewania w Europie Środkowej i Północnej. Przy niskiej efektywności budynków może to oznaczać wzrost szczytowego zapotrzebowania na energię choćby o 500%.

„Ciepłownictwo powinno opierać się na integracji wielu technologii, również lokalnych źródeł, takich jak gaz, biogaz czy biomasa” – powiedział Korteweg.

Magazynowanie energii cieplnej – kolejny krok

W ocenie PGE, magazynowanie energii – w tym cieplnej – może być najważniejsze dla elastyczności systemu i obniżenia kosztów.

„Chcielibyśmy, aby kotły elektrodowe (…) zostały uznane za element efektywnych systemów ciepłowniczych. W słoneczne lub wietrzne dni nadmiar energii z OZE mógłby być zamieniany na ciepło i magazynowany” – wskazał Marcin Laskowski.

Zobacz również:

  • Raport PTEC: Dekarbonizacja ciepłownictwa to koszt choćby 466 mld zł

Źródło: PTEC.

Idź do oryginalnego materiału