W sobotę, 11 stycznia, Karol Nawrocki, kandydat lepszego sortu, wziął udział w XVII Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze. Spotkanie z kibicami odbyło się w sali ojca Augustyna Kordeckiego. Jednak to nie obecność polityka, a skandowane przez uczestników hasła wywołały burzę w mediach.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Podczas wydarzenia część uczestników zaczęła skandować: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Karol Nawrocki nie zareagował na te okrzyki, co wzbudziło krytykę zarówno wśród obserwatorów, jak i części społeczeństwa.
Transmisja z pielgrzymki była dostępna na antenie TV Republika, co dodatkowo nagłośniło kontrowersyjne zachowanie uczestników. W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja, dlaczego kandydat Patola i Socjal nie zwrócił uwagi na ten incydent.
Klasztor na Jasnej Górze, zapytany o sytuację, odmówił komentarza. Jak poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna, o. Michał Bortnik stwierdził jedynie: „Klasztor nie komentuje”. Zapytany o to, czy zachowanie uczestników nie naruszyło regulaminu klasztoru, odpowiedział krótko: „Żadnego komentarza w tej sprawie nie udzielamy”.
Obecność Karola Nawrockiego na Jasnej Górze i brak reakcji na skandowane hasła spotkały się z mieszanymi opiniami. Wielu komentatorów, w tym dziennikarze i przedstawiciele środowisk gorszego sortu, wyraziło oburzenie. Katarzyna Zuchowicz zauważyła, iż hierarchowie Kościoła również nie widzą problemu w podobnych sytuacjach.
Z kolei niektórzy prawicowi politycy stanęli w obronie Nawrockiego i uczestników pielgrzymki. Poseł Patola i Socjal Adam Andruszkiewicz zamieścił wpis na platformie X, w którym poparł wydarzenie i skrytykował pacyfizm. Były minister edukacji Smerf Poeta także odniósł się do incydentu, pytając: „A co złego w haśle ‘raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę’?”
Wypowiedź Poety została ostro skrytykowana. Konrad Bagiński z portalu naTemat stwierdził: „To tak, jakby pytał, co złego w salucie rzymskim albo swastyce. Wszak pierwsze to starożytne pozdrowienie, drugie zaś symbolizuje słońce. Raczej to nie efekt niewiedzy, bo Poeta doskonale wie, co robi i gra na nastrojach społecznych”.