Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodziny na wysokości. W Nadleśnictwie Rzepin na świat przyszły młode sokoły wędrowne!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Nadleśnictwie Rzepin wylęgły się młode sokoły wędrowne.
W Nadleśnictwie Rzepin wylęgły się młode sokoły wędrowne. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"
Sokoły wędrowne to w naszym kraju wciąż bardzo rzadkie ptaki, a walka o zwiększenie ich populacji trwa od lat. Mamy jednak dobre wiadomości, bo na świat przyszły cztery młode osobniki tego gatunku. Wylęgły się na terenie Nadleśnictwa Rzepin.

Rzadkie sokoły wędrowne doczekały się potomstwa

Sokoły wędrowne należą do najrzadszych gatunków ptaków w naszym kraju. Wyklucie każdego młodego jest więc powodem do radości. Dobre wieści przekazało właśnie Nadleśnictwo Rzepin. Na początku maja na świat przyszły tam sokole czworaczki!

Bardzo się cieszymy, bo to jest rzadkość, a w naszym nadleśnictwie po raz pierwszy wykluły się takie pisklęta sokoła wędrownego. Nie wiemy jeszcze, które z nich to samiczki, a które to samce, bo to są jeszcze bardzo małe ptaki, więc ciężko je rozróżnić, a nie chcemy ich teraz niepotrzebnie niepokoić. Maluchy są zdrowe i mają w nadleśnictwie wiele mam i ojców chrzestnych - mówi Anna Gandecka z Nadleśnictwa Rzepin.

Maluchy wylęgły się kilkanaście metrów nad ziemią

Lokum sokolich rodziców, czyli specjalna platforma lęgowa, znajduje się na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią. Ptaki wybrały ją na swój nowy dom, czego efektem są młode sokoły wędrowne.

Sokoły same nie budują gniazd i często zajmują takie, które są już opuszczone. Jednak one często ulegają zniszczeniu, więc ptaki muszą szukać nowych. Dlatego instalujemy dla nich nowe, sztuczne gniazda, które są bardziej trwałe i wytrzymałe. Ta para sokołów wędrownych sama wybrała to miejsce i w tym roku się tam osiedliła - mówi Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Przeczytaj też: Lubuskie. Rekordowy rok dla rybołowów. Na świat przyszło aż dwadzieścia młodych!

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadziej występujących gatunków ptaków szponiastych w naszym kraju. Od wielu lat trwa jego reintrodukcja, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku.

To jest nasz kolejny sukces, bo sokół wędrowny to gatunek, który w latach sześćdziesiątych wyginął całkowicie w naszym kraju i przez kilkadziesiąt kolejnych lat w ogóle go u nas nie było. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęliśmy żmudny proces odbudowy jego populacji. Do tej pory wypuściliśmy około półtora tysiąca ptaków i z biegiem czasu zaczęły przybywać nowe stanowiska lęgowe. Pierwsza próba lęgów była na Pałacu Kultury i Nauki, a później pojawiały się kolejne pary. Najbardziej zależało nam jednak na ptakach, które gniazdowały kiedyś na drzewach. W tej chwili mamy ponad czterdzieści stanowisk lęgowych na terenach leśnych. Jedno z nich znajduje się właśnie w Nadleśnictwie Rzepin - dodaje Sławomir Sielicki.

Młode sokoły zostały już zaobrączkowane przez ornitologów. Młodym ptakom zakłada się obrączki obserwacyjne, które w zależności od koloru informują nas czy ptak urodził się na wolności czy też został wprowadzony na obszary, gdzie wcześniej występował, ale wyginął. Dodatkowo ptakom zakłada się także obrączki ornitologiczne, które wskazują miejsce urodzenia lub wypuszczenia. Młode sokoły z Nadleśnictwa Rzepin mają obrączki w kolorze zielonym, co oznacza, że urodziły się na terenach leśnych.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska