Dofinansowanie pompy ciepła 2023. Do wyboru aż cztery różne programy

Postępująca transformacja energetyczna wymusza na władzach poszukiwanie sposobów na zachęcenie obywateli do przechodzenia na odnawialne źródła energii. W tym roku w ramach promocji ekologicznego stylu życia rząd zaoferował aż cztery programy pozwalające uzyskać dofinansowanie pompy ciepła. Kto może z nich skorzystać? Pokrycie kosztów możliwe jest nawet w 95 proc.

Pompa ciepła jest uważana za jedno z najbardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań do ogrzewania budynków. Mogą one odpowiadać zarówno za ogrzewanie wody użytkowej, jak i powietrza. Ich działanie opiera się na wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. W 2023 roku dopłatę do pompy ciepła można dostać z aż czterech ogólnopolskich programów, które w wielu przypadkach nie wykluczają się nawzajem. Wysokość dofinansowania, która zależna jest od rodzaju, przeznaczenia czy wieku budynku, waha się w granicach od kilku tysięcy do nawet 95 procent kosztów takiej inwestycji.

Zobacz wideo Woda musi być traktowana jako zasób środowiskowy, a nie infrastrukturalny

Dofinansowanie pompy ciepła 2023. Z czego mogą skorzystać właściciele domów?

Najbardziej widocznym programem, głównie za sprawą intensywnej promocji w mediach społecznościowych, zdaje się być "Czyste Powietrze". Dofinansowanie skierowane jest do właścicieli wybudowanych już domów, którzy zdecydowali się zmienić sposób ich ogrzewania na bardziej ekologiczny. W ramach programu przewidziano dotacje do wysokości 32 tysięcy złotych, chyba że zdecydujemy się jeszcze na panele fotowoltaiczne. Wtedy możliwa do otrzymania przez nas kwota wzrośnie do 37 tysięcy złotych. Nabór do programu ma charakter ciągły, a złożony przez nas wniosek powinien trafić do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W 2023 roku spółka Tauron przekazała dwa miliony złotych na dofinansowanie pomp ciepła w ramach programu "Ogrzej się z Tauronem 2023". Dofinansowanie celujące we właścicieli domów swoją ostateczną kwotę uzależnia od wieku danej nieruchomości. Na największe pieniądze mogą liczyć osoby zamieszkujące budynki wybudowane przed 1971 rokiem - dostaną one maksymalnie 4400 zł. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać niewiele, program ten można bez przeszkód łączyć z innymi dotacjami przeznaczonymi na ten sam cel.

Dotacje do pompy ciepła 2023. Programy dla właścicieli mieszkań

Możliwość otrzymania pieniędzy na pompę ciepła nie wyklucza również właścicieli mieszkań. Jak wskazuje jego nazwa, o mieszkańcach budynków wielorodzinnych pomyśleli twórcy programu "Ciepłe Mieszkanie". Inicjatywa wystartowała jeszcze w 2022 roku, kiedy to gminy mogły zgłaszać się po środki, które zostaną następnie za ich pośrednictwem rozdzielone pomiędzy osoby fizyczne, które złożyły stosowne dokumenty. Projekt przewiduje od 30 do nawet 95 procent zwrotu kosztów całej inwestycji. To, ile dostaniemy, zależy jednak w głównej mierze od dochodu określanego przez nas w rocznym zeznaniu podatkowym.

Naprzeciw właścicielom nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym wychodzą również inicjatorzy programu "Moje Ciepło". Całkowity budżet akcji wynosi 600 milionów złotych. Właściciele nieruchomości mogą w tym przypadku liczyć na uzyskanie kwoty będącej równowartością maksymalnie 30 procent całej inwestycji. W przypadku gruntowych pomp ciepła jest to 21 tysięcy złotych, a pomp powietrznych - 7 tysięcy złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.