Dzień Ziemi. Oto nasz wybór filmów dla dzieci. Znajdziesz je na Netflixie i YouTube

Dzień Ziemi znany jest również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. To wyjątkowe święto, które celebruje nasza planeta. Przypada na 22 kwietnia i polega przede wszystkim na prowadzeniu różnorodnych akcji, happeningów i innych spotkań, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Jak można go spędzić w ciekawy i kreatywny sposób w szkole? Jedną z propozycji jest obejrzenie filmu, który może być wstępem do dyskusji.

Co prawda Dzień Ziemi obchodzony był wczoraj – 22 kwietnia – jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby o planecie porozmawiać i dzisiaj. Edukacja w zakresie ochrony planety powinna być nie wyjątkiem a regułą. Czasem jednak od pogadanek i wykładów, lepszym wyborem będzie film. Przy okazji Dnia Ziemi polecamy sześć filmów dla dzieci i młodzieży (w różnym wieku), które przypominają nam o tym, jak niezwykła jest planeta i jak należy ją chronić.

Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca

Dzień Ziemi, czyli osiem filmów, które każdy powinien obejrzeć

Dzień Ziemi to doskonała okazja, by za pomocą filmu, uważniej przyjrzeć się miejscu, w którym żyjemy. Bo nie zawsze dobrą opcją są wykłady, czy inne pogadanki. Czasem krótki dokument jest lepszą formą zwrócenia uwagi, aniżeli monolog specjalisty w tym temacie. W tym artykule przedstawiamy nasze propozycje, które można obejrzeć z dziećmi oraz młodzieżą. Dostępne są zarówno na platformie Netflix, jak i You Tube.

Filmy edukacyjne na Dzień Ziemi dla dzieci, kóre polecamy:

Jeśli chodzi o maluchy, tu warto edukację postaw proekologicznych wprowadzać już od najmłodszych lat. Nauka segregacji, oszczędzania wody, czy sprzątania po sobie jest ważna. Jednak, aby uzmysłowić problem, z jakim zmagają się dzisiejsze pokolenia – można posiłkować się także i bajkami. Oto nasze propozycje dla tych najmłodszych:

"Karolek i Dzień Ziemi", czyli opowieść o tym, jak małych chłopiec postanowił posprzątać planetę, a przy okazji ratuje zwierzęta i doskonale się bawi. Ta bajka uczy i bawi. Jest idealną opcją do obejrzenia przez dzieci w przedszkolu jako forma pomocy dydaktycznej.

 

Filmy z serii "Nela mała reporterka". To opowieść o niesamowitej dziewczynce, która podróżuje po świecie, pokazując jego wyjątkowe miejsce. "Mam 7 lat, kocham przyrodę i wyprawy po świecie. Wspięłam się już na Andy w Boliwii, zwiedzałam boliwijskie wulkany i gejzery, podziwiałam Machu Picchu w Peru, zaprzyjaźniłam się z Masajem w Afryce, głaskałam tygrysa w Tajlandii, a na Filipinach zeszłam 120 metrów w głąb jaskiń, widziałam 2 miliony nietoperzy wylatujących na żer, ratowałam żółwia na Filipinach" – czytamy w opisie do jej kanału na YouTube. Tu każdy wybierze coś dla siebie.

 

"Zwierzęta z bliska" – to tym razem netflixowy serial, który można obejrzeć z nieco starszymi dziećmi. To  poruszająca, wciągająca i odkrywcza podróż do najwspanialszych miejsc, w których królują dzikie zwierzęta. Narratorem polskiej wersji językowej jest Krystyna Czubówna.

 

Dzień Ziemi, czyli jak zainteresować tematem młodzież?

Uczniowie ze szkół średnich mają już wyrobione poglądy na wiele różnych spraw. W obecnych czasach ciężko jest ich czymkolwiek zainteresować, toteż aby zwrócić uwagę na problemy naszej planety, zrezygnujmy z nudnych wykładów i mało owocnych pogadanek. Mamy tu kilka wartościowych pozycji, które można z uczniami obejrzeć, zwracając uwagę tym samym na to, co dzieje się wokół nas.

Filmy na Dzień Ziemi dla nastolatków:

"Można panikować" – znajdziemy go na platformie YouTube i jak się okazuje, to jedna z ważniejszych, uwrażliwiających na to, co dzieje się dookoła nas, propozycja. Autorzy dokumentu poruszają ważne zagadnienia w prosty i przystępny sposób, zrozumiały dla każdego.

 

"Zjadanie zwierząt", czyli film dokumentalny, który pokazuje, skąd pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso. To opowieść o ludziach, stosują, a raczej próbują stosować, stare metody hodowli zwierząt, bo darzą szacunkiem każdą krowę, kurę, czy owcę, która jest hodowana u nich na farmie. Oczywiście mamy tu też wątki przemysłowych hodowli i kilka kadrów, od których odwraca się oczy. To doskonały wstęp do późniejszej dyskusji.

 

"True cost", czyli film zwracający uwagę na produkcję ubrań. "Ten dokument pokaże Wam, ile tak naprawdę kosztują Wasze 'tanie' ubrania i jaki koszt ponosi Ziemia. Także jeśli fast fashion to dla Was tylko slogan, za którym niewiele stoi, myślę, że ten dokument może trochę bardziej naświetlić całą sprawę i dzięki niemu następnym razem, zanim kupicie kolejną parę spodni, zastanowicie się, ile za ten pochopny wybór właśnie zapłaciła nasza planeta" – czytamy na stronie vibez.pl. To film, który powinna obejrzeć każda młoda osoba, ślepo pędząca za coraz to nowszymi trendami.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.