Uchwała w sprawie Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"

Źródło:
Fakty TVN
Uchwała ws. Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"
Uchwała ws. Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"
Michał Tracz/Fakty TVN
Uchwała ws. Trybunału Konstytucyjnego "nikogo nie satysfakcjonuje, ale to krok w dobrym kierunku"Michał Tracz/Fakty TVN

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w środę w Sejmie broniła tzw. sędziów dublerów. Wcześniej posłowie przyjęli uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono w niej, że dublerzy nie są sędziami, a Julia Przyłębska kieruje Trybunałem bezprawnie. Uchwała nie ma mocy prawa. "Nikogo nie satysfakcjonuje, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku" - ocenił Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Julia Przyłębska nie zamierza odchodzić z Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie dublerzy - też nie. - W polskim systemie prawnym nie istnieją organy ani mechanizmy, które umożliwiałyby weryfikację legalności wyboru sędziów Trybunału - powiedziała Przyłębska.

Nocne wystąpienie prezes Trybunału Konstytucyjnego to odpowiedź na uchwałę, którą w środę przyjął Sejm. Posłowie stwierdzili w niej, że dublerzy nie są sędziami, a Julia Przyłębska kieruje Trybunałem bezprawnie. Sejm zaapelował do sędziów o rezygnację.

Uchwała Sejmu w żaden sposób nie zmusi jednak dublerów do odejścia. Dlatego pojawia się pytanie: po co ją przyjmować? - Uchwała w sposób formalny opisuje sytuację, jaką mamy w Trybunale Konstytucyjnym - zaznacza wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. - Nie możemy mówić, że jest bezzębna. Uchwała wskazuje pewne zasady i kierunki działań - dodaje Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi.

Czytaj więcej: Uchwała w sprawie zmian w TK. Posłowie poparli apel do sędziów dublerów

Tą uchwałą większość sejmowa chce namówić instytucje państwa, by nie uznawały wyroków TK, w których orzekali dublerzy. Takim wyrokiem był choćby ten dotyczący aborcji.

Nasuwa się też pytanie: a co, jeśli dublerzy nie opuszczą Trybunału? - Będą musieli się zastanowić, czy nie będzie na nich ciążyć odpowiedzialność odszkodowawcza, w sensie zwrotu nienależnie pobranych wynagrodzeń - wskazuje Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Julia Przyłębska broniła sędziów dublerów także w Sejmie przy wsparciu prezesa PiS, który pojawił się w sali dokładnie wtedy, gdy zaczęła przemawiać. - Podżegacie organy państwa do popełniania przestępstwa - mówiła prezes TK.

PiS szykuje własne uchwały w obronie Trybunału Konstytucyjnego, ale one w Sejmie przepadną. - To jest bezprawie, a nawet zamach - mówi Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - PiS broni w ten sposób swoich ludzi i bałaganu, które samo stworzyło - słychać w Sejmie z ław koalicji. - To wy zablokowaliście Trybunał, zniszczyliście Trybunał, a my go naprawimy - mówił posłom opozycji Mirosław Suchoń, poseł Trzeciej Drogi.

Kaczyński spotyka się prywatnie z Przyłębską? "Jeżeli uda mi się napisać pamiętniki, to tam może będą elementy prywatne"
Kaczyński spotyka się prywatnie z Przyłębską? "Jeżeli uda mi się napisać pamiętniki, to tam może będą elementy prywatne"TVN24

Uchwała "nikogo nie satysfakcjonuje"

Zastrzeżenia co do działań rządzących ma były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - To rozwiązanie poprzez uchwałę moim zdaniem nie będzie skuteczne - uważa.

Spore wątpliwości mają też sędziowie. - (Uchwały - red.) w chwili obecnej uważam za niewystarczające - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zobacz też: Trybunał Konstytucyjny "pracuje normalnie"? Dane pokazują prawdę

Sędziowie domagają się nie tylko dalszych, ale i bardziej stanowczych działań. - Ta uchwała nikogo nie satysfakcjonuje, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku - ocenia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Kolejne są ustawy o KRS, Trybunale Konstytucyjnym i proponowane zmiany w konstytucji. Te nie mają jednak szansy, by wejść w życie bez zgody prezydenta. - Duża część tych zmian jest nie do zaakceptowania przez prezydenta i zostanie zawetowana - informuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

- Jeśli będzie wola ze strony Pałacu Prezydenckiego, żeby na temat tych czy jakichkolwiek rozwiązań dyskutować, to jesteśmy gotowi na każdy dialog - zapewnia wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Władza jednak nie wyklucza, że z wejściem zmian w życie trzeba będzie poczekać na wybory prezydenckie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS