Europejczycy kupują za mało produktów z upraw ekologicznych? Apel sektora

1 tydzień temu

Unii Europejskiej grozi niedotrzymanie założenia, według którego 25 proc. gospodarstw do 2030 roku ma praktykować rolnictwo organiczne. Stąd apele o prawodawstwo bardziej sprzyjające rolnikom ekologicznym.

Sektor rolnictwa ekologicznego twierdzi, iż Komisja Europejska powinna bardziej zachęcać konsumentów do kupowania produktów ekologicznych. Niski popyt może bowiem przeszkodzić w osiągnięciu celu, według którego do 2030 r. 25 proc. gruntów rolnych w Unii Europejskiej mają zajmować uprawy ekologiczne.

– Popyt na produkty organiczne nie spada z nieba – podkreślił Henri Delanghe z Dyrekcji Generalnej KE ds. Rolnictwa (DG AGRI) podczas debaty zorganizowanej przez EURACTIV. Wezwał kraje UE do podjęcia kroków mających na celu zachęcanie konsumentów do kupowania produktów organicznych.

Chociaż powierzchnia gruntów zajmowanych przez uprawy ekologiczne rośnie, z rocznego raportu Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego (FiBL), opublikowanego w lutym, wynika, iż rynek produktów ekologicznych „musi zwiększać się w szybszym tempie”, aby możliwe było osiągnięcie unijnego celu.

W raporcie wskazano, iż po latach szybkiego wzrostu rynek produktów ekologicznych w 2022 r. uległ zmniejszeniu w wyniku inflacji, która przełożyła się na jeszcze wyższe ceny produktów ekologicznych.

Jan Plagge, szef Organizacji zajmującej się rolnictwem ekologicznym IFOAM, uważa, iż Unia Europejska musi sprawić, aby „wybieranie żywności ekologicznej nie było kwestią bogactwa czy luksusu”.

Delanghe zgadza się, iż należy dalej dążyć do zwiększenia popytu na produkty ekologiczne, ale jego zdaniem nie ma powodu do przesadnych obaw.

– Ogólna tendencja jest przez cały czas pozytywna – stwierdził.

Z raportu McKinsey z 10 kwietnia wynika, iż europejski sektor sprzedaży detalicznej żywności powoli się odbudowuje po latach zaciskania pasa. Z kolei wzrost dochodów gospodarstw domowych wskazuje, iż w tym roku Europejczycy będą kupować więcej produktów ekologicznych.

Większy wpływ na środowisko, wyższa cena?

Podczas debaty EURACTIV padły różne propozycje działań na rzecz zwiększenia popytu na produkty ekologiczne.

– Potrzebujemy takiego systemu podatkowego, który zachęcałby rolników do przejścia na produkcję ekologiczną, a konsumentów do zakupu produktów ekologicznych – powiedział Peter Schmidt z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Martin Dermine, dyrektor wykonawczy Pesticides Action Network Europe (PAN Europe), powiedział, iż o cenie produktu powinno decydować również to, jaki wpływ na środowisko ma proces produkcyjny. W ten sposób jego zdaniem produkty organiczne staną się tańsze niż te z upraw konwencjonalnych.

Paneuropejska organizacja rolnicza COPA-COGECA uważa z kolei, iż potrzebne są innowacje w sektorze rolniczym.

– Trzeba sprawić, by rolnictwo ekologiczne było bardziej zrównoważone – stwierdziła Lone Andersen, przewodnicząca grupy roboczej ds. rolnictwa ekologicznego w COPA-COGECA.

Według niej rolnicy ekologiczni powinni mieć mniej ograniczeń w stosowaniu substancji syntetycznych, co może pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w produkcji.

Idź do oryginalnego materiału