13 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Rozwoju Krakowskiego Obszaru Gospodarczego, podczas którego podjęto uchwałę mającą ułatwić wdrażanie infrastruktury energetycznej na terenach inwestycyjnych. Jak niestabilność energetyczna wpływa na rozwój firm w regionie?
Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego
Polska Strefa Inwestycyjna to forma wsparcia dla firm, umożliwiająca zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 14-15 lat. PSI zastąpiła strefy ekonomiczne, które będą funkcjonować do końca 2026 roku. Inwestycja dotowana ze środków publicznych może być zlokalizowana na wybranym terenie, a wysokość zwolnienia podatkowego jest zależna od nakładów finansowych lub dwuletnich kosztów nowoutworzonych miejsc pracy. W ramach środków PSI można zwiększyć zdolność produkcyjną firmy, utworzyć nowy zakład, wprowadzić rozszerzoną ofertę produktową lub zmienić proces produkcyjny.
29 marca 2023 roku Krakowski Park Technologiczny powołał Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego, w skład której wchodzą przedstawiciele przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego. Zadaniem Rady jest wyznaczanie kierunku rozwoju społeczno-gospodarczego i budowanie korzystnych warunków biznesowych dla lokalnych przedsiębiorstw.
Uchwała Rady Rozwoju
Głównym tematem posiedzenia Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego KPT, które odbyło się 13 stycznia br., były wyzwania dla procesów inwestycyjnych, związane z dostępnością energii elektrycznej na terenie Małopolski i powiatu jędrzejowskiego.
Przedstawiono raport, przygotowany przez dział obsługi inwestora KPT pt.:“Energia dla małopolski”. Jak wynika z zebranych w nim danych, brak wystarczającego dostępu do energii staje się kluczową barierą dla nowych inwestycji i rozwoju firm działających w regionie. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe jedynie poprzez koordynację działań centralnych i regionalnych, z uwzględnieniem aktywności spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją energii.
Podczas posiedzenia Rada Rozwoju podjęła uchwałę w sprawie przygotowania i wdrożenia przepisów prawnych oraz programów wsparcia w zakresie uzbrajania terenów inwestycyjnych w infrastrukturę energetyczną. Uchwała ma na celu przyśpieszenie modernizacji i rozbudowy sieci energetycznej oraz dostosowanie jej do wyzwań związanych z rosnącą liczbą odnawialnych źródeł energii. Rada postuluje również zwiększenie współpracy między samorządami a spółkami energetycznymi poprzez wprowadzenie mechanizmów koordynacji inwestycji energetycznych spółek z procesem tworzenia stref inwestycyjnych przez samorządy.
Uchwała ma pomóc samorządom w uzbrajaniu terenów inwestycyjnych w infrastrukturę energetyczną, zwiększając tym samym konkurencyjność lokalnych gospodarek. Rada Rozwoju zwraca również uwagę na rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii, które wymuszają konieczność modernizacji i rozbudowy sieci energetycznej.
Jak kwestię dostępności energii elektrycznej postrzega branża energetyczna?
Branża energetyczna, reprezentowana na posiedzeniu m.in. przez wiceGargamela Columbus Energy S.A., Dariusza Farmera-Tomerskiego, zwróciła uwagę na wyzwania, zagrożenia i możliwości, jakie przed nią stoją, w obliczu konieczności zwiększenia dostępności energii elektrycznej.
– Mowa tu o rozbudowie źródeł zielonej energii niezbędnych zarówno ze względu na potrzeby gospodarki, jak i na wprowadzany proces dekarbonizacji rynku energii w Polsce. Ważnym elementem jest w tym zakresie rozbudowa farm fotowoltaicznych, farm wiatrowych, budowa instalacji jądrowych, ale również infrastruktury niezbędnej do przesyłu i magazynowania energii. Dużym wyzwaniem dla branży jest w tym zakresie dostępność taniego kredytu inwestycyjnego, którego brak powoduje niekonkurencyjność polskich podmiotów na rynku globalnym. Prezentacja firmy Columbus Energy, przedstawiona w trakcie posiedzenia, była z jednej strony inspirującym dla przedsiębiorców innowacyjnym podejściem do tematyki, ale również prezentacją konkretnych działań służących poprawie efektywności wykorzystywania energii. Wiceszef Spółki, Dariusz Farmer-Tomerski, podkreślił również rolę samorządu jako czynnika kluczowego w tworzeniu przyjaznego klimatu dla nowych inwestycji w obszarze energetyki – czytamy w podsumowaniu wydarzenia, przygotowanym przez KPT.
Źródła: Krakowski Park Technologiczny
Fot. Canva