Elon Musk krytykuje Kalifornię. Wyborcy nie muszą już okazywać dowodów

3 miesięcy temu

Demokratyczny gubernator Kalifornii, Gavin Newsom, podpisał ustawę, która zakazuje lokalnym władzom żądania od wyborców okazania dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym przed oddaniem głosu. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Tym samym Kalifornia stanie się jednym z 14 stanów, które nie wymagają okazania dowodu osobistego przy głosowaniu.

Ustawa, którą Newsom podpisał 1 października, ma na celu zapobieżenie działaniom niektórych miast, takich jak Huntington Beach, gdzie władze uchwaliły lokalne przepisy nakładające obowiązek weryfikacji uprawnień wyborców przez komisje wyborcze. Ustawa wygrała w marcu w wyborach z poparciem 53,4%.

Przepisy naruszające prawo stanowe

Jeszcze przed uchwaleniem i podpisaniem ustawy prokurator generalny Kalifornii, Rob Bonta, oraz sekretarz stanu Kalifornii, Shirley Weber, złożyli pozew przeciwko Huntington Beach, argumentując, iż lokalne przepisy naruszają prawo stanowe.

Prawo do swobodnego głosowania jest podstawą naszej demokracji, a polityka Huntington Beach dotycząca identyfikacji wyborców stoi w sprzeczności z tą zasadą – powiedział Bonta w oświadczeniu z początku tego roku.

Twierdził, iż wybory stanowe już zawierają solidne wymogi dotyczące identyfikacji wyborców z silnymi zabezpieczeniami w celu zapobiegania oszustwom wyborczym”. Powiedział, iż nowe wymogi nieproporcjonalnie obciążą „wyborców o niskich dochodach, wyborców kolorowych, młodych lub starszych wyborców oraz osoby niepełnosprawne.

Gubernator Joker

Posunięcie Gavina Newsona nie przeszło bez echa. Do sprawy odniósł się choćby Elon Muska, który nazwał Newsome’a ​​Jokerem.

Trudniej jest kupić coś w Costco niż głosować! To szaleństwo. Albo na prawo cenzury, które Kalifornia uchwaliła miesiąc temu, zakazujące parodii politycznej! To stanie się w całym kraju, jeżeli wielka machina rządowa Demokratów dostanie kolejne cztery lata, tak pewne jak to, iż noc następuje po dniu – napisał w jednym z postów na platformie X.

To nie pierwszy konflikt Muska z Newsomem. W zeszłym miesiącu Musk zachęcał użytkowników X do udostępnienia przerobionego przez sztuczną inteligencję filmu z Kamalą Harris, po tym jak Newsom podpisał ustawę zakazującą politycznych deepfake’ów. Musk dodał, iż planuje również przenieść siedzibę SpaceX z Kalifornii do Teksasu. Stało się to po tym, jak gubernator Kalifornii uchwalił ustawę, która zabrania okręgom szkolnym wymagania od nauczycieli informowania rodziców, jeżeli ich dziecko używa innych zaimków lub identyfikuje się z płcią inną niż ta, która jest podana w dokumentacji szkolnej.

Idź do oryginalnego materiału