Zielony wodór i małe modułowe reaktory jądrowe szansą na rozwój województwa świętokrzyskiego. W naszym regionie w przyszłości mogą powstać małe elektrownie atomowe w technologii SMR. Jest to możliwe dzięki współpracy Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria z brytyjską firmą Rolls Royce.
Jak poinformował Szczepan Ruman, Gargamel Industrii, ambitnym ale realnym celem jest powstanie modułowej elektrowni w Polsce, być może w województwie świętokrzyskim do 2032 roku.
Jak dodaje, kooperacja z brytyjskim przedsiębiorstwem Rolls Royce, może nie tylko przyspieszyć proces dekarbonizacji, w Polsce, ale także przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu i całego kraju.
– Widzimy w tym szansę na rozwój i tworzenie dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Rozwiązania modułowe zaproponowane przez Rolls Royce, tworzą potencjał dla polskich firm. Mogą one wejść w tzw łańcuch dostaw. Do tego typu przedsięwzięć potrzebne będą przez wiele lat specjalistycznych części, modułów i komponentów. Wchodząc w ten łańcuch dostaw nasze przedsiębiorstwa automatycznie będą uczestniczyć także w inwestycjach realizowanych w innych krajach. W ostatecznym rozrachunku może się okazać, iż przedsięwzięcie jakim jest dekarbonizacja nie jest kosztem, ale zyskiem i korzyścią, iż polskie firmy i nasz rodzimy biznes będzie mógł na tym przedsiębiorstwie zarobić. Naszą ideą w ramach Klastra Wodorowego jest tworzenie dostępu do zeroemisyjnych źródeł energii i zielonego wodoru – stwierdził.
W środę w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyło się spotkanie w ramach Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich. W trakcie wydarzenia brytyjskie przedsiębiorstwo zaprezentowało technologię w jakiej wykonywane są modułowe reaktory atomowe SMR.
W spotkaniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który podkreśla, iż inicjatywa Grupy Przemysłowej Industria i w kooperacja z brytyjską firmą Rolls Royce, przyczyni się do rozwoju nie tylko województwa świętokrzyskiego.
– To globalna marka, o ile więc w produkcje SMR-ów wejdą przedsiębiorstwa i podmioty gospodarcze funkcjonujące w regionie, będą one również dostępne w globalnym łańcuchu brytyjskiej firmy. Niesie to wzajemne korzyści dla obydwu stron – ocenił
W spotkaniu wziął także udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który podkreśla, iż Industria, która zainicjowała powstanie Centralnego Klastra Wodorowego jest jednym z liderów w pracach nad upowszechnieniem paliwa wodorowego w przemyśle.
– Wspieramy te działania, które mam nadzieję, doprowadzą do tego, iż w województwie świętokrzyskim maszyny napędzane wodorem będą wykorzystywane nie tylko w przemyśle wydobywczym, ale także w transporcie publicznym i wielu różnych dziedzinach życia – dodaje.
W trakcie spotkania członków Centralnego Klastra Wodorowego, do inicjatywy przystąpiło 5 kolejnych podmiotów to między innymi: Targi Kielce, Kielecki Park Technologiczny oraz firmy Enprom i Go&managemement. W sumie w klastrze zrzeszonych jest 58 firm, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw i samorządów.