Elektrownie balkonowe przeżywają rozkwit. Ale jak rozwija się technologia, jak branża patrzy na rynek i sytuację polityczną? Poszliśmy szukać wskazówek na targach IFA.
Uwaga: Zamieściliśmy wideo do artykułu powyżej.
„Elektrownie balkonowe już tu zostaną”
W ostatnich latach elektrownie balkonowe uwolniły się od swojej niszy nerdów. Choć systemy fotowoltaiczne typu plug-in do balkonów i ogrodów były początkowo znane jedynie małej grupie entuzjastów fotowoltaiki, na początku lata tego roku ogłoszono istotny kamień milowy: w tej chwili są one dostępne ponad pół miliona elektrowni balkonowych w sieci w Niemczech – a liczba ta obejmuje wyłącznie systemy, które zostały dotychczas oficjalnie zarejestrowane. Trend: gwałtowny wzrost.
Temat jest więc mainstreamowy i zatrudnia w tej chwili miliony. Zauważamy to nie tylko tutaj, na GIGA.DE, gdzie raporty i raporty z testów mojego kolegi Petera Hryciuka na temat takich systemów cieszą się dużą liczbą wyświetleń.
Nic dziwnego: chociaż kryzys energetyczny już ustąpił, tak iż ceny energii elektrycznej niemal wróciły do normalnego poziomu Energia w Niemczechw porównaniu z innymi krajami europejskimi, przez cały czas stosunkowo drogie. Gorzkie, ale odwrotnie, to znaczy: elektrownie balkonowe, które często można dostać już za kilkaset euro, są zwykle refinansowane w ciągu kilku lat.
Elektrownie balkonowe na targach IFA: słoneczne, także z baterią
Na targach IFA 2024 własne rozwiązania zaprezentowali tacy producenci jak Anker, EcoFlow, Bluetti, Zendure czy Jackery. Stoiska robiły wrażenie, a fakt, iż niemal cała hala 2.2 na terenie wystawienniczym została poświęcona panelom solarnym balkonowym, pokazuje, jak aktualny jest to temat. Możesz sprawdzić systemy w powyższym filmie lub przeczytać o nich tutaj:
Wszyscy wspomniani producenci pochodzą z sektora akumulatorów, zatem zrozumiałe jest skupienie się na systemach przedstawionych na systemach przechowywania akumulatorów. Ma to oczywiście tę wadę, iż systemy są nieproporcjonalnie drogie i nie jest to opłacalne dla wszystkich, albo też „prog rentowności”, czyli moment, w którym zakup elektrowni balkonowej jest refinansowany zaoszczędzoną energią elektryczną, następuje znacznie później.
Niemniej jednak mini systemy fotowoltaiczne z akumulatorami są modelem na przyszłość. Po pierwsze dlatego, że… Ceny akumulatorów generalnie spadają a sytuacja konkurencyjna wśród producentów jeszcze bardziej sprzyja wojnom cenowym. Po drugie, ponieważ te systemy akumulatorowe są modułowe i może być rozbudowywany w miarę potrzeb. Po trzecie, do tych systemów można podłączyć aż cztery moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy wejściowej aż do 2000 W. Ponieważ z tej energii elektrycznej możesz korzystać całkowicie samodzielnie, choćby w nocy, jeżeli zajdzie taka potrzeba uzyskać znacznie więcej z energii słonecznej – pod warunkiem, iż wystarczy miejsca i dobra lokalizacja.
I na koniec jeszcze jeden, dotychczas mało zauważany powód, dla którego przyszłość należy do systemów akumulatorowych: ze względu na Podłączenie do interfejsów dostawców dynamicznych taryf energii elektrycznej Można także napełnić systemy energią elektryczną z sieci domowej – zwłaszcza wtedy, gdy odnawialne źródła energii produkują ogółem więcej, niż można kupić. Oszczędza to użytkownikom prywatnym dodatkowe pieniądze i może, w odniesieniu do całej energetyki, łagodzić szczyty produkcyjne. Czy zatem w przyszłości coraz więcej „baterii domowych” będzie działać bez paneli słonecznych? Nie można tego wykluczyć.
Niespodzianka: pochwała dla polityki
W naszym wywiadzie z Robertem Bergiem, odpowiedzialnym za PR i pracę prasową w Anker, zaskakująco dużo było pochwał dla polityki. Poprzez liberalizację w obszarach takich jak Wzrost z 600 do 800 watów Maksymalne zasilanie sieci domowej i promocja balkonowej energii słonecznej poprzez Obniżenie podatku VAT do 0% temat staje się istotny dla coraz większej liczby gospodarstw domowych.
Jeżeli elektrownie balkonowe znajdą się teraz w katalogu uprzywilejowanych zmian konstrukcyjnych, właściciele i zgromadzenia właścicieli nie będą mogli sprzeciwić się posiadaniu ich przez miliony prywatnych użytkowników cenny wkład w transformację energetyczną pozwalać.