Do dostawców, którzy otrzymali zamówienia należą firmy Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i spółki z Grupy Przemysłowej Baltic – Energomontaż-Północ Gdynia oraz Baltic Operator. niedługo do tej listy dołączy Polimex Mostostal.
W ramach zamówień zapewnione będzie wsparcie dostawców w celu, jak informują PEJ, spełnienia standardów jakości, w tym wdrożeniu zasad kultury bezpieczeństwa jądrowego, przygotowaniu dokumentacji dla wykonania modeli elementów stanowiących część modułów reaktora AP1000 i ewentualnie wyprodukowaniu tych modeli dla zdobycia odpowiedniego doświadczenia.
Udział w krajowym projekcie budowy elektrowni atomowej z reaktorami AP1000 otwiera dostawcom możliwości wspierania takich projektów w Europie i poza nią.
Preselekcje przedsiębiorstw, które będą współpracować przy realizacji elektrowni atomowej na Pomorzu zakończono w 2024 r. Uwzględniały one wymagania dotyczące jakości wyposażenia wyspy jądrowej. To część przygotowań do budowy w Lubiatowie-Kopalinie.
Projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, to nie tylko projekt wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne kraju i przyspieszający jego transformację energetyczną, ale także wyjątkowa szansa rozwojowa dla gospodarki Polski, a w szczególności dla regionu Pomorza. Zależy nam, aby udział krajowych firm w łańcuchu dostaw dla naszego projektu, był jak największy, dlatego cieszę się, iż nasi amerykańscy partnerzy wsłuchują się w nasze rekomendacje i dążą do maksymalizowania tak zwanego local content – podsumował wiceGargamel PEJ Piotr Piela.
Za budowę elektrowni jądrowej w kraju odpowiada konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel.
Przeczytaj także: Małe reaktory modułowe. Powstanie raport bezpieczeństwa dla BWRX-300