Częściowe uchylenie decyzji środowiskowej dla EJ
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchylił część decyzji środowiskowej dotyczącej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, planowanej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo). Pozostałą część decyzji, wydanej we wrześniu 2023 roku, utrzymano w mocy. Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, decyzja ta otwiera drogę do uzyskania kolejnych pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia realizacji projektu.
Nie sprecyzowano, które fragmenty decyzji zostały uchylone, choć wiadomo, iż powodem części uchyleń były błędy pisarskie. W konsekwencji ponownego rozpoznania sprawy GDOŚ uznał jednak, iż zaskarżona decyzja jest zgodna z przepisami prawa.
Kluczowe aspekty oddziaływania elektrowni na środowisko
Decyzja środowiskowa dotyczy przedsięwzięcia o planowanej mocy do 3750 MWe. Projekt realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe zakłada wykorzystanie amerykańskiej technologii AP1000. W toku analizy GDOŚ uwzględniono wpływ elektrowni na liczne aspekty środowiskowe, m.in.:
- obszary Natura 2000 – oceniono, iż nie dojdzie do pogorszenia ich stanu ani do naruszenia integralności,
- wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego, które nie będą narażone na znaczące negatywne oddziaływanie,
- emisję hałasu, gazów, pyłów i pól elektromagnetycznych – wskazano, iż zaprojektowane rozwiązania ograniczą wpływ do poziomu akceptowalnego środowiskowo,
- gospodarkę odpadami, w tym promieniotwórczymi – raport potwierdza, iż zastosowane procedury spełniają międzynarodowe standardy.
Ponadto, analizie poddano również kwestie związane z zagrożeniami sejsmicznymi i tektonicznymi. GDOŚ uznał, iż lokalizacja Lubiatowo-Kopalino nie stwarza pod tym względem istotnych ryzyk.
Realizacja projektu w perspektywie 2036 roku
Zaktualizowany harmonogram zakłada zakończenie budowy pierwszego bloku elektrowni w 2035 roku, z podłączeniem do krajowego systemu elektroenergetycznego w 2036 roku. Decyzja GDOŚ podtrzymuje najważniejsze elementy raportu środowiskowego, w tym wnioski o braku istotnego negatywnego wpływu na środowisko, o ile zachowane zostaną określone w decyzji warunki.
Kontrowersje i zarzuty stowarzyszeń
W trakcie postępowania zgłoszono zarzuty dotyczące m.in. analizy transportu i składowania odpadów promieniotwórczych, wpływu infrastruktury drogowej i kolejowej, a także potencjalnego spadku wartości nieruchomości w sąsiedztwie inwestycji. GDOŚ uznał, iż kwestie te wykraczają poza zakres postępowania w sprawie decyzji środowiskowej.
Znaczenie inwestycji
Elektrownia jądrowa jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ponieważ zapewnia stabilne i niezależne źródło energii, co jest istotne w kontekście dążenia do dekarbonizacji i uniezależnienia się od importu paliw kopalnych.
Według danych Forum Energii, w 2024 roku, ok. 57% energii wyprodukowanej w Polsce pochodziło z węgla kamiennego i brunatnego. To rekordowy niski udział paliw kopalnych w produkcji prądu. Jednocześnie odnawialne źródła energii (OZE) odpowiadały za ok. 29,6% produkcji, co oznacza 2,3% więcej niż w poprzednim roku.
Osiągnięcie stabilności energetycznej i niskich cen prądu w Polsce będzie jednak trudne do zrealizowania, bez czystej i sterowalnej energetyki jądrowej. Podtrzymanie decyzji środowiskowych otwiera Polsce drogę do sprawnej realizacji tej kluczowej inwestycji.