Elektromobilność oznacza korzystanie z aut elektrycznych, ale również ich produkcję, utylizację odpadów i rozbudowę niezbędnej infrastruktury energetycznej. Przyczyną rozwoju sektora jest troska o środowisko oraz konieczność zmian w tej gałęzi przemysłu.
Elektromobilność, e-mobilność czy e-mobility to określenia dla coraz bardziej popularnego trendu. Czy jednak to tylko modna tendencja czy raczej konieczność i nieunikniona kolej rzeczy? Wprowadzenie na rynek pojazdów elektrycznych i tego efekt, czyli rozbudowywanie sieci stacji ładowania, ma kolosalne znaczenie dla środowiska. Przekłada się na mniejszą skalę zanieczyszczeń i hałasu oraz czystsze powietrze. To niezaprzeczalne zalety rozwiązania. Argumenty ekologiczne to nie wszystko, bowiem mówi się o tym, iż to nieunikniony etap rozwoju branży motoryzacyjnej, który korzystnie wpłynie na całą gospodarkę. Wciąż słychać głosy, iż elektromobilność to nasza przyszłość, choćby jeżeli teraz wydaje się to jeszcze dość odległą zmianą. Jak rozwija się e-mobilność w Polsce? Czy sprzedaż samochodów na prąd rośnie i czy elektryki są bezpieczne? Tłumaczymy!
Elektromobilność w Polsce powinna zyskiwać na znaczeniu
Dlaczego przejście na samochody elektryczne i rezygnacja z pojazdów spalinowych są tak ważne? Rozwój elektromobilności ma mieć pozytywny wpływ na środowisko, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić na kosztach indywidualnego transportu. Szacuje się, iż 100 km elektrykiem przejedziesz znacznie taniej niż autem, które musisz zatankować. Jak podają producenci elektrycznych aut, koszty zmniejszą się aż o 3/4. Dodatkową zaletą samochodów z silnikiem zasilanym elektrycznie jest produkcja mniejszej ilości odpadów. Elektryki pozwalają zaoszczędzić m.in. na kosztach przeglądów i są tańsze w eksploatacji, co wynika z mniejszej ilości elementów podlegających wymianie. Mówi się także, iż samochody te są znacznie mniej awaryjne od tradycyjnych aut spalinowych. Zainteresowanie elektrykami wzrasta z roku na rok, a po polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów na prąd. Jednocześnie rozbudowywana jest infrastruktura – pojawiają się nowe stacje ładowania pojazdów, co z pewnością ułatwia wielu decyzję o elektrycznym samochodzie – zatem elektromobilność ma więc szansę na coraz bardziej intensywny rozwój.
Czy samochód elektryczny jest bezpieczny?
Nowoczesne technologie często wzbudzają nieufność – tak jest też i w przypadku samochodów elektrycznych. Być może powodem jest to, iż rozwój w obszarze elektromobilności nie dla wszystkich pozostało oczywisty i do końca zrozumiały. Pojawiły się choćby opinie, jakoby auta elektryczne miały zapalać się podczas zderzenia, a przez to być bardziej niebezpieczne niż tradycyjne auta spalinowe. Przeprowadzone badania przeczą temu twierdzeniu i potwierdzają bezpieczeństwo pojazdów elektrycznych. Co więcej, użytkownik elektryka zyskuje dużo więcej niż bezpieczne, przyjemnie i łatwe w prowadzeniu auto. Dodatkowe przywileje skłaniające do zakupu pojazdów elektrycznych to:
- dofinansowanie zakupu auta elektrycznego;
- dostęp do bezpłatnych parkingów;
- możliwość wjazdu do strefy ekologicznej oraz do centrów miast;
- dostęp do darmowych ogólnodostępnych stacji ładowania;
- możliwość uzyskania dopłaty do inwestycji w przydomową stację ładowania.
Rozwój elektromobilności w Polsce obejmuje także rozbudową infrastruktury ładowania. Od marca 2021 roku obowiązuje unijna dyrektywa, która nakłada na deweloperów obowiązek przygotowania odpowiednich punktów ładowania np. na parkingach naziemnych. Warto zaznaczyć, iż elektryki są bardziej dynamiczne niż auta spalinowe i dobrze się prowadzą.
Realny rozwój elektromobilności w Polsce jako odpowiedź na sceptyczne głosy
Wielu osobom kłopotliwy wydaje się zasięg samochodów napędzanych prądem. Podczas gdy tradycyjne samochody są w stanie przejechać na pełnym baku kilkaset kilometrów, auta na prąd mają znacznie mniejsze zasięgi. Warto jednak zwrócić uwagę, iż producenci osiągają coraz lepsze wyniki, a liczba nowych punktów ładowania wciąż się zwiększa. Rozbudowę sieci może przyspieszyć projekt wsparcia narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego efekty mają być zauważalne w II połowie 2022 roku. Wzrost znaczenia elektromobilności widoczny jest także przez zwiększenie liczby specjalistycznych kierunków studiów na prestiżowych europejskich uczelniach technicznych oraz miejsc pracy w zakładach produkcyjnych. Aglomeracja wrocławska daje zatrudnienie w aż 11 zakładach produkujących podzespoły dla sektora elektromobilności.
Elektromobilność – korzyści z innowacyjnych rozwiązań
Przyszłość motoryzacji ma się opierać na paliwach alternatywnych, naturalnych źródłach energii i samochodach na prąd (auta osobowe, użytkowe, ciężarowe, autobusy, motocykle itd.). Zmiany w postaci ekspansji elektromobilności wpłyną korzystnie na klimat, ale będą miały również ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Według prognoz Bloomberg New Energy Finance w 2040 roku może jeździć po polskich drogach choćby 40 mln sztuk elektryków. Sposobem na wyeliminowanie problemu niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury jest inwestowanie w przydomowe ładowarki. To bezpieczne i korzystne rozwiązanie dla osób zamieszkałych w domach jednorodzinnych. Mogą naładować samochód w dowolnej chwili, korzystać z nocnej taryfy, a przy okazji znacznie zminimalizować koszty utrzymania pojazdu. Jak? Wystarczy podłączyć ładowarkę do instalacji fotowoltaicznej.
Przyszłość samochodów elektrycznych i alternatywnych źródeł energii będzie układać się podobnie – obserwowany będzie trend wzrostowy. Choć w pewnej mierze wymuszają to na konsumentach wprowadzane przepisy, zmiana jest nieunikniona. Wiąże się ściśle z koniecznością rozwoju i sięgania po nowe technologie. W Da Vinci Green Energy rozumiemy te potrzeby, ale także wątpliwości naszych klientów. jeżeli chcesz wiedzieć, jak przygotować się na poważne zmiany w transporcie i używać energii z instalacji fotowoltaicznej do ładowania auta, zgłoś się do nas!
Źródła:
- https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja
- https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/aktualnosci-i-wydarzenia/porady/elektromobilno-w-polsce–czym-jest-i-co-oznacza-dla-rynku-motoryzacji/
- https://www.cire.pl/artykuly/elektromobilnosc-serwis-informacyjny-cire-24-kraj/dlaczego-konsumenci-nie-chca-miec-samochodow-elektrycznych
- https://www.energetyka-rozproszona.pl/artykuly/licznik-elektromobilnosci-pzpm-i-pspa-rosnie-liczba-stacji-ladowania-w-polsce/
- https://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-elektryczne/samochody-elektryczne-w-polsce-aa-Uitu-Rpdp-GSkH.html