Ekopracownia – zielone serce Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle

3 miesięcy temu

9 października br. uroczyście otwarto Ekopracownię w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle. Pracownia przyrodnicza została utworzona w ramach programu „Ekopracownie – zielone serce szkoły”, realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Utworzenie pracowni miało na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia, szczególnie w zakresie odnawialnych źródeł energii, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Koszt utworzenia Ekopracowni Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle w wyniósł 54 008,03 złotych, z czego 90%, czyli 48 607,22 złotych, zostało dofinansowane w formie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

5 400, 80 zł. dofinansowano ze środków własnych Powiatu Jasielskiego.

Zarząd skierował propozycję stworzenia ekopracowni do wszystkich szkół, ale zgłosiła się tylko jedna szkoła. Bardzo za to dziękuję pani dyrektor i zachęcam innych dyrektorów do podobnego działania. – dziękował Adam Pawluś.

W ramach tych środków wykonano mobilną ściankę działową, dzięki czemu sala może pełnić funkcję wykładowej/medialnej lub dwóch pracowni do ćwiczeń. Ponadto zakupiono nowe meble i pomoce dydaktyczne: monitor interaktywny, wirtualne laboratoria przyrodnicze, mikroskopy, lupy stereoskopowe, lornetki i zestawy preparatów mikroskopowych.

Edukacja ekologiczna to istotny element w kształtowaniu postaw i rozwijaniu świadomości młodych ludzi, a nowoczesne pracownie przyrodnicze z pewnością pomagają w realizacji tych celów. Pomysł tworzenia w szkołach miejsc przyjaznych do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych przyczynił się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów być może okaże się też wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o klimat i środowisko.

– W przyszłości to obecni tu młodzi ludzie będę decydować o tym jak zachować naturalne środowisko, a do tego potrzebna jest wiedza, którą zdobędą dzięki tej ekopracowni. Wierzę, iż Absolwenci szkół budowlanych będą wiedzieć jak zagospodarować ten piękny majątek przyrodniczy w powiecie jasielskim. – mówił Starosta.

Po zabraniu głosu przez Starostę uczniowie zreferowali swoje dotychczasowe działania na rzecz ochrony środowiska, a następnie zaprezentowali zaproszonym gościom przygotowane przez siebie widowisko słowno-muzyczne.

W spotkaniu uczestniczyli: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Tadeusz Gorgosz – Wicestarosta Jasielski, Iwona Trawińska reprezentująca Senator Alicję Zając, Rafał Jarosz reprezentujący Poseł Marię Kurowską, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Powiatu jasielskiego.

Idź do oryginalnego materiału