Potencjał oszczędnościowy pomp ciepła
Z szacunków EHPA wynika, iż gdyby 7% europejskich gospodarstw domowych wymieniło swoje kotły na pompy ciepła, można byłoby ograniczyć zużycie gazu o 13 miliardów mł rocznie. To dokładnie tyle, ile w 2024 roku Unia Europejska zaimportowała z Rosji z przeznaczeniem na ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody.
Obecnie w europejskich domach działa około 26 milionów pomp ciepła. Dodanie kolejnych 14 milionów oznaczałoby wzrost o 55%. Według danych EHPA, już teraz pompy ciepła pozwalają uniknąć zużycia 24 miliardów mł gazu rocznie. Celem UE do 2030 roku jest osiągnięcie poziomu 60 milionów zainstalowanych urządzeń.
Rachunek ekonomiczny i klimatyczny
EHPA podkreśla, iż pompy ciepła mogą być choćby pięciokrotnie bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne kotły gazowe. Komisja Europejska oszacowała, iż szersze zastosowanie pomp ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej budynków mogłyby przynieść oszczędności rzędu 60 miliardów euro do 2030 roku dzięki ograniczeniu importu paliw kopalnych.
Potrzeba strategii i wsparcia politycznego
EHPA apeluje o stworzenie spójnej strategii na poziomie UE. Paul Kenny, dyrektor generalny EHPA, zaznaczył:
„Europejska zależność od importowanych paliw kopalnych naraża obywateli na niestabilność dostaw i wahania cen. Musimy przejść na strategiczne bezpieczeństwo energetyczne oparte na zrównoważonych, efektywnych i lokalnych rozwiązaniach grzewczych”.
Podobny głos wyraził europoseł Thomas Pellerin-Carlin:
„Przyspieszenie elektryfikacji ogrzewania jest kluczowe, by zmniejszyć naszą zależność od rosyjskiego gazu i LNG z USA, a także budować bardziej bezpieczny i przystępny system energetyczny”.
Inwestycje i miejsca pracy
Rozwój sektora pomp ciepła to także impuls dla europejskiej gospodarki. EHPA podkreśla, iż stabilność regulacyjna jest kluczowa. Nowy system ETS 2 oraz Fundusz Społeczno-Klimatyczny mogą wygenerować do 65 miliardów euro na wsparcie inwestycji w czyste technologie. W Europie działa w tej chwili 300 zakładów produkcyjnych pomp ciepła i ich komponentów, a branża zapewnia ponad 416 tys. miejsc pracy.
Barbara Priesching z firmy Vaillant potwierdza kierunek zmian w sektorze:
„Jako czołowy producent urządzeń grzewczych, jesteśmy silnie zaangażowani w transformację w kierunku pomp ciepła i przez cały czas będziemy inwestować w rozwój innowacyjnych produktów i naszych pracowników”.
Znaczenie globalne i perspektywa IEA
W dniach 24–25 kwietnia 2025 roku w Londynie odbywa się międzynarodowy szczyt poświęcony przyszłości bezpieczeństwa energetycznego. Udział w nim bierze m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Daniel Wetzel z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) przypomniał:
„Zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę IEA zaproponowała plan redukcji zużycia gazu w UE. Szacowaliśmy, iż pompy ciepła mogłyby ograniczyć popyt o 7 miliardów mł do 2025 roku. w tej chwili szacujemy, iż odpowiadają już za 10% zmniejszonego importu gazu, który od 2021 roku spadł o 60 miliardów mł”.
Ambitny cel: 72 miliony nowych pomp ciepła
Aby całkowicie zastąpić gaz importowany z Rosji do celów grzewczych, UE musiałaby zainstalować jeszcze niemal 72 miliony pomp ciepła. Oznaczałoby to wzrost o około 180% względem stanu na koniec 2024 roku.
Zobacz również:
Źródło: European Heat Pump Association (EHPA), „Internal pages_energy security leaflet_EHPA_April 2025„