22 kwietnia 2025 roku odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego pod przewodnictwem posłanki Pauliny Matysiak. Podczas spotkania omówiono temat egzemplarza obowiązkowego w Polsce oraz potencjalne zmiany w obowiązujących regulacjach.
Istota egzemplarza obowiązkowego
Egzemplarz obowiązkowy to przekazywanie przez wydawców określonej liczby publikacji do wyznaczonych bibliotek, co służy zachowaniu dorobku kulturalnego kraju. w tej chwili 15 podmiotów ma prawo do jego otrzymywania, w tym Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska (po dwa egzemplarze) oraz 13 innych bibliotek (po jednym egzemplarzu).
Stanowisko bibliotek
Przedstawiciele bibliotek akademickich podkreślali ogromne znaczenie egzemplarza obowiązkowego, który stanowi 70-80% wszystkich nowych wpływów do ich zbiorów. Danuta Szewczyk-Kłos z Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego zaznaczyła, iż „daje on wielu regionom równy, powszechny dostęp do produkcji wydawniczej”.
Planowane zmiany i obawy
Obecnie temat analizuje zespół do spraw pola literackiego przy MKiDN. Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski podkreślił, iż „jakiekolwiek propozycje zmiany nie wychodzą ze środowiska bibliotekarskiego” a „Biblioteka Narodowa nie postuluje zmian, tylko zachowanie status quo”.
Działania podkomisji
Przewodnicząca podkomisji, posłanka Paulina Matysiak, zadeklarowała, iż będzie „trzymać rękę na pulsie” w kwestii ewentualnych zmian i planuje zorganizować spotkanie ze wszystkimi interesariuszami w drugiej połowie roku. Członkowie podkomisji, w tym poseł Piotr Gliński, wyrazili poparcie dla „rozsądnego i spokojnego podejścia ewolucyjnego” do potencjalnych zmian.