Wiedzę na temat jakości powietrza w Opolu oraz działań, które można podejmować w celu jej poprawy, można było zdobyć m.in. podczas Pikniku Rodzinnego, który odbył się 17 czerwca na pl. Kopernika.
W ramach przygotowanego przez Miasto EKOSTOISKA
działał punkt konsultacyjny, a eksperci udzielali porad z zakresu efektywności energetycznej w domu, izolacji oraz alternatywnych metod pozyskiwania energii. Odwiedzający punkt mieszkańcy chętnie zadawali pytania i dowiadywali się więcej na temat zrównoważonego wykorzystania energii w swoich domach, a także dostępnych programów wsparcia
i dofinansowania.
Edukacja przez zabawę
Dla uczestników przygotowano także szereg warsztatów, dzięki którym mogli dowiedzieć się, jak postępować z odpadami oraz wykonać z nich nowy, użyteczny przedmiot. Na stanowiskach warsztatowych można było tworzyć doniczki dla roślin, świece sojowe, wiszące dekoracje z odpadów oraz własnoręcznie pomalować bawełnianą torbę na zakupy. Nie zabrakło także działań związanych z ochroną powietrza. Dzięki warsztatom, w ramach których wykorzystywano zestawy edukacyjne odnawialnych źródeł energii, dzieci poznawały zagadnienia produkcji i wykorzystywania energii odnawialnej. Duże zainteresowanie wzbudziła także wielkoformatowa gra plenerowa „Bez strachu po dachu”, dzięki której gracze mogli aktywnie spędzać czas, rywalizując ze sobą i sprawdzając swoją wiedzę na temat ochrony powietrza. Na scenie wydarzenia przeprowadzono również konkurs koło fortuny pn. „W koło niskiej emisji”, w którym sprawdzano wiedzę uczestników na temat niskiej emisji, przyczyn i konsekwencji tego zjawiska oraz sposobów na poprawę jakości powietrza. Za dobre odpowiedzi i zaangażowanie uczestnicy zdobywali nagrody – grę planszową „Bez strachu po dachu”. Po zakończeniu tej aktywności na scenie konkurs kontynuowano na EKOSTOISKU i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Piknik rodziny w Opolu był nie tylko świetną okazją do spędzenia czasu z bliskimi, ale także doskonałym miejscem do nauki i inspiracji. Dzięki różnorodnym atrakcjom, uczestnicy mogli czerpać euforia z twórczego podejścia do ekologii oraz poszerzać swoją wiedzę na temat ochrony powietrza oraz środowiska.
Na ratunek Czystolandii
W ramach kampanii w przedszkolach oraz klasach I-III szkół podstawowych wystawiano przedstawienie edukacyjne pn. „Na ratunek Czystolandii”. Historia opowiada walkę komisarza Dymskiego z wiedźmą Śmieciuchą w obronie czystego powietrza. W przedstawieniu uczestnicy angażowani byli w pomoc w rozwiązaniu zadań przygotowanych Dymskiemu przez wiedźmę Śmieciuchę i zdobywali wiedzę na temat zakazu spalania śmieci w domowych piecach, konsekwencji takiego działania oraz sposobów na poprawę jakości powietrza. Łącznie od 11 września do 29 września 2023 r. w przedszkolach i szkołach podstawowych zostało przeprowadzonych 60 przedstawień, w których łącznie wzięło udział 3547 osób, w tym: 2209 przedszkolaków oraz 1338 uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Kilowaty zabawy
Uczniowie klas I-III mogli wziąć również udział w warsztatach pn. „Kilowaty zabawy”. Zajęcia rozpoczynała krótka prezentacja multimedialna, dotycząca źródeł energii oraz ich wpływu na środowisko. W prezentacji opisano zjawisko niskiej emisji, jej przyczyny i konsekwencje, a także sposoby na poprawę jakości powietrza, m.in. przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Po części teoretycznej prowadzący dzięki zestawów dydaktycznych, zawierających m.in. panele fotowoltaiczne, wiatraki oraz ręczny generator prądu, pokazywał, w jaki sposób wytwarzana jest energia. Podsumowaniem zajęć była z kolei dyskusja na temat korzyści dla środowiska, wynikających ze stosowania OZE oraz rozwiązywanie zadań w przygotowanej na ten cel karcie pracy. Zajęcia, które odbyły się w terminie 11-19 września 2023 r., zostały zrealizowane w 23 szkołach podstawowych na terenie Opola. Łącznie wzięło w nich udział 717 uczniów.
Realizując kampanię nie zapomniano także o prowadzeniu działań komunikacyjnych w mediach społecznościowych. W efekcie na profilu FB: Czyste Powietrze regularnie pojawiały się posty dotyczące tematyki ochrony powietrza, a także konkursy, w których można było wygrać przygotowane w ramach kampanii gadżety, np. termometr pokojowy, kalendarz bambusowy czy też bawełnianą torbę.
W działaniach edukacyjnych w ramach tegorocznej kampanii edukacyjnej „Czyste powietrze – oddech dla Opola” oficjalnie wzięło udział około 5000 osób, jednak w związku z tym, iż takie działania mają charakter kaskadowy, to z pewnością ich zasięg był jeszcze większy! Biorące udział w spektaklach i warsztatach dzieci z pewnością podzieliły się swoją wiedzą z dorosłymi, którzy (mamy taką nadzieję) również będą stosować ją w praktyce, zgodnie z ideą „Czyste powietrze – oddech dla Opola”.