Lista 12 dań wigilijnych nie jest sztywna i może różnić się między innymi w zależności od regionu. w tej chwili w Polsce na święta jemy takie potrawy jak barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp po żydowsku czy ryba po grecku. Niegdyś w bożonarodzeniowym jadłospisie znajdował się również kwasek wigilijny. Wielu z nas może nie znać tej potrawy, ponieważ największą popularnością cieszyła się przed II wojną światową. Czym jest to staropolskie danie?
REKLAMA
Zobacz wideo Znowu to zrobiliśmy. Testujemy świąteczne menu Magdy Gessler
Co to jest zupa kwasówka? Wielu już o niej nie pamięta
Kwasek wigilijny to polska zupa wywodząca się z okolic wsi Cyganów położonej w gminie Nowa Dęba na Podkarpaciu. Niegdyś była podawana jako pierwsze danie w czasie wigilii świąt Bożego Narodzenia. Była szczególnie popularna na terenie Puszczy Sandomierskiej i dużej części Podkarpacia oraz Galicji Wschodniej. Głównymi składnikami tego dania są kiszona kapusta, kasza jaglana i suszone grzyby, czyli produkty łatwo dostępne w zimie. Zwyczajowo zupę podaje się z ziemniakami, co razem tworzy bardzo pożywny posiłek. Co ciekawe, w 2014 roku kwasek wigilijny został wpisany na polską listę produktów tradycyjnych w kategorii gotowe dania i potrawy w województwie podkarpackim. jeżeli chcesz w tym roku zaskoczyć swoich bliskich, to warto przygotować ten regionalny przysmak na Boże Narodzenie.
Zobacz też: Przepis mojej babci na zakwas na barszcz wigilijny. Zupa będzie pyszna i niezwykle wyrazista
Jak zrobić kwas wigilijny? Sprawdź przepis na pyszną zupę z Podkarpacia
Przepis na kwasek wigilijny nie jest skomplikowany. jeżeli zaopatrzysz się w kilka podstawowych składników, to gwałtownie stworzysz smaczny i treściwy posiłek. To świetna propozycja nie tylko na Boże Narodzenie, ale też na chłodne, zimowe wieczory. Składniki, jakich potrzebujesz, to:
500 gramów kiszonej kapusty,
100 gramów kaszy jaglanej,
10 suszonych grzybów,
3 ziemniaki,
2 cebule,
50 gramów masła,
sól i pieprz do smaku.
Jak ugotować kwasówkę?
Na początek należy ugotować kiszoną kapustę. Gdy zmięknie, dodajemy do niej suszone grzyby oraz kaszę jaglaną i dalej gotujemy. Dodaj przyprawy do smaku.
W międzyczasie obierz ziemniaki i ugotuj je w osobnym garnku. Nie krój ich na kawałki.
Na koniec pokrój cebule w kostkę i podsmaż na maśle.
Ziemniaki podaje się do zupy w całości jako pożywny dodatek. Całość można okrasić podsmażoną cebulką.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.