Dzień Ziemi 2024 - to już dziś! Co to za akcja i na czym polega?

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Anastasiia Stiahailo / iStock


Dzień Ziemi jest międzynarodową akcją, której najważniejszymi celami jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej oraz inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Kto zainicjował tę akcję? Jak obchodzony jest Dzień Ziemi?
Kiedy jest Dzień Ziemi? Kto był pomysłodawcą tej akcji?
Międzynarodowy Dzień Ziemi odbywa się co roku 22 kwietnia. Po raz pierwszy obchodzono to święto w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, ale z biegiem czasu zaczęło ono rozprzestrzeniać się na cały świat. Dzień Ziemi zainicjował Gaylord Nelson, były senator USA.


REKLAMA


Zobacz wideo
Urszula Zielińska o konsekwencjach zmian klimatycznych: Największe koszty ponoszą rolnicy


Celem pomysłodawcy Dnia Ziemi było podkreślenie pilnej potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Stało się to szczególnie ważne już w latach 60. XX wieku, kiedy to zaobserwowano narastające problemy ekologiczne. Coraz wyraźniej dawały się we znaki między innymi zanieczyszczenie powietrza i wód, ale także degradacja lasów.
Światowy Dzień Ziemi. Wspólne zbieranie śmieci z zielonych terenów i sadzenie drzew
w tej chwili Dzień Ziemi jest wydarzeniem o międzynarodowym zasięgu. W liczne akcje angażują się nie tylko organizacje społeczne czy środowiskowe, ale także inne grupy osób, którym zależy na jak najskuteczniejszym dbaniu o otaczającą nas przyrodę. Zarówno w Polsce, jak i innych krajach, podejmowane są liczne inicjatywy w tym kierunku.


Jedną z najpopularniejszych akcji na Dzień Ziemi jest sprzątanie terenów publicznych, takich jak plaże, parki czy lasy. Okoliczni mieszkańcy zbierają się wówczas w grupy i idą w wyznaczone miejsca, aby zebrać jak najwięcej pozostawionych tam śmieci. Również szkoły organizują 22 kwietnia wyjścia całych klas na Sprzątanie Świata.
W Dniu Ziemi realizowane są też akcje sadzenia drzew. Jako iż drzewa odgrywają kluczową rolę w oczyszczaniu powietrza, regulowaniu klimatu i zachowaniu różnorodności ekologicznej, wiele osób przyłącza się do podobnych inicjatyw i udaje się z sadzonką w określone miejsce.


Nieodłączną częścią Dnia Ziemi są także różnego rodzaju wydarzenia edukacyjne, konferencje i dyskusje na temat ochrony środowiska. W ich trakcie specjaliści w dziedzinach związanych z naturą i klimatem dzielą się wiedzą dotyczącą tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. Co roku organizowane są ponadto kampanie mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zachęcenie do podejmowania działań na rzecz ochrony otaczającego nas świata.


Dzień Ziemi. Jak można przyczynić się do ochrony środowiska?
Każdy z nas może podjąć szereg działań, które w krótszej bądź dłuższej perspektywie korzystnie wpłyną na środowisko naturalne. Są to między innymi:


Oszczędzanie energii - gdy tylko nie używamy urządzeń elektrycznych czy światła, warto je wyłączać. Do tego najlepiej wybierać energooszczędne żarówki i sprzęty elektroniczne;
Oszczędzanie wody - warto zwracać uwagę na czas spędzony pod prysznicem, a także ilość wody zużywaną podczas mycia naczyń czy prania;
Recykling - dzięki segregowaniu śmieci i aktywnym uczestnictwie w programach recyklingu (np. oddawaniu zużytych baterii i starego sprzętu elektronicznego w wyznaczone miejsca) można przyczynić się do powtórnego ich przetworzenia;
redukowanie zużycia plastiku - warto podjąć próbę unikania jednorazowych plastikowych opakowań, butelek i torebek. Zamiast nich najlepiej używać przedmiotów wielokrotnego użytku.
Idź do oryginalnego materiału