Komisja Europejska ogłosiła listę 47 projektów strategicznych, które mają zabezpieczyć i zdywersyfikować dostawy surowców krytycznych na rynek europejski. Wśród wybranych inicjatyw znalazły się dwa projekty z Polski: Zakład Rafinacji Pierwiastków Ziem Rzadkich w Puławach oraz zakład recyklingu baterii Polvolt w Zawierciu.
„Pierwsza lista surowcowych projektów strategicznych to istotny krok na długiej drodze do poprawy bezpieczeństwa surowcowego Unii Europejskiej, w tym i Polski. Cieszy, iż wśród wybranych projektów są i dwa zlokalizowane w Polsce, ten w Puławach z obszaru przetwarzania, i ten w Zawierciu z obszaru recyklingu” – powiedział Krzysztof Galos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Główny Geolog Kraju.

Zakład w Puławach, rozwijany we współpracy firmy Mkango i Grupy Azoty Puławy, będzie przetwarzał surowiec pochodzący głównie z planowanej kopalni w Malawi. Zakład będzie produkował tlenki neodymu, prazeodymu, lantanu i ceru, wykorzystywane w kluczowych gałęziach przemysłu, takich jak energia odnawialna i pojazdy elektryczne.
Z kolei projekt Polvolt w Zawierciu, realizowany przez Elemental Battery Metals, skupia się na utworzeniu innowacyjnego zakładu recyklingu baterii wraz z instalacją odzysku surowców krytycznych. Zakład będzie produkował sole metali, takich jak nikiel, kobalt, mangan, żelazo i lit, pozyskiwane z czarnej masy odzyskanej ze zużytych baterii i odpadów produkcyjnych. Dodatkowo będzie wytwarzał miedź elektrolityczną klasy A, niezbędną m.in. do produkcji folii miedzianej wykorzystywanej w anodach baterii litowo-jonowych.
Łączna wartość inwestycji dla wszystkich 47 projektów wynosi 22,5 mld euro. Wybrane projekty otrzymają wsparcie Komisji Europejskiej, państw członkowskich i instytucji finansowych zarówno finansowe, jak i w zakresie nawiązania kontaktów z odpowiednimi odbiorcami. Skorzystają również z usprawnionych przepisów dotyczących wydawania pozwoleń – proces ten nie będzie trwał dłużej niż 27 miesięcy w przypadku projektów wydobywczych i 15 miesięcy w przypadku innych projektów.
Inicjatywy te są najważniejsze dla realizacji rozporządzenia o surowcach krytycznych (CRMA), które ma zapewnić bezpieczeństwo surowcowe UE. Celem jest pokrycie do 2030 roku 10% zapotrzebowania UE na surowce z własnego wydobycia, 40% z przetwarzania i 25% z recyklingu.
„Musimy zwiększyć własną produkcję, zdywersyfikować naszą podaż zewnętrzną i tworzyć zapasy. Dziś zidentyfikowaliśmy 47 nowych projektów strategicznych, które po raz pierwszy pomogą nam zabezpieczyć własne krajowe dostawy surowców. Jest to przełomowy moment dla europejskiej suwerenności jako potęgi przemysłowej” – powiedział Stéphane Séjourné, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw dobrobytu i strategii przemysłowej.