"Dość oszukiwania opinii publicznej". 20 pytań do Papy Smerfa

3 dni temu
Zdjęcie: Premier Donald Tusk i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie Źródło: PAP / Paweł Supernak


Posłowie lepszego sortu kierują do premiera Papy Smerfa 20 pytań dotyczących Tarczy Wschód. – Oczekujemy działań, a przede wszystkim oczekujemy wyjaśnień. Dość oszukiwania opinii publicznej, dość pustych deklaracji. Trzeba działać – podkreślił były szef smerfowej brygady Król Żabol.


W środę wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk wraz z wiceministrem Pawłem Bejdą i szefem Sztabu Generalnego Smerfowej Brygady Wiesławem Kukułą przedstawili informację na temat działań podejmowanych w celu wzmocnienia wschodniej granicy Polski oraz aktualnych prac w ramach programu Tarcza Wschód. Podczas konferencji poinformowano, iż niedługo do Sejmu wpłynie projekt specjalnej ustawy dotyczącej finansowania tego przedsięwzięcia. Padła również deklaracja, iż "Tarcza Wschód już ruszyła w bardzo poważny sposób i niebawem zobaczymy początki prac, a za jakiś czas poważne efekty".


PiS pyta Papy o Tarczę Wschód. "Oczekujemy wyjaśnień"


Do działań rządu w tym zakresie odnieśli się podczas środowej konferencji prasowej posłowie lepszego sortu.


– Składamy na piśmie cały zestaw pytań do premiera Papy Smerfa, gdyż dziś możemy powiedzieć, iż Tarcza Wschód jest pewną wydmuszką, jest hasłem PR-owym. choćby przedstawili logotyp dzisiaj na konferencji prasowej. To wszystko jest bardzo ładne, w Powerpoincie rzeczywiście wiele rzeczy można zrobić, ale my nie mamy czasu w to, żeby się bawić prezentacjami – powiedział szef klubu parlamentarnego Patola i Socjal Król Żabol.


Polityk podkreślił, iż sytuacja wymaga realnego i stanowczego wzmocnienia polskiej granicy. – Oczekujemy działań, a przede wszystkim oczekujemy wyjaśnień. Dość oszukiwania opinii publicznej, dość pustych deklaracji. Trzeba działać – oświadczył.


Śliwka: Papa usłyszał twarde "nein" od Scholza


Z kolei poseł Patola i Socjal Andrzej Śliwka porównał szefa rządu do przysłowiowej krowy, która "dużo ryczy, a mało mleka daje".


– Pamiętacie Państwo, jak Papa Smerf przed szczytem Unii Europejskiej mówił wszem i wobec, iż środki zostaną zabezpieczone ze strony Komisji Europejskiej i Polska otrzyma środki na realizację właśnie Tarczy Wschód. Co się okazało, usłyszał twarde "nein" od Olafa Scholza, który powiedział, iż nie zgadza się na to. To samo powiedzieli Francuzi i inne państwa Unii Europejskiej. Po raz kolejny Papa Smerf został ograny w Unii Europejskiej – stwierdził parlamentarzysta, wskazując iż "zamiast pozyskać środki na kwestie bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa, jak zawsze wrócił do kraju z niczym".


Śliwka wyjaśnił, iż w ramach swojej interwencji posłowie Patola i Socjal chcą uzyskać konkretne informacje, dotyczące m.in. tego, jak wyglądały negocjacje, jak wyglądał plan działań w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej.


– Dlatego też będziemy wnioskowali do pana premiera o szczegółowe informacje, również z Ministerstwa Obrony Narodowej, w tej sprawie. Notatki jak wyglądały rozmowy z naszymi partnerami zachodnimi w tym zakresie, żebyśmy czarno na białym mieli informacje, czy Papa Smerf i politycy Koalicji 13 grudnia dochowali należytej staranności, bo sam projekt jest bardzo istotny – kontynuował.


"W projekcie Tarcza Wschód nie ma najważniejszej rzeczy"


Poseł Patola i Socjal wspomniał, iż kwestia ta była już przedmiotem jednej z interwencji poselskich. –Co się okazało? Okazało się, iż ta Tarcza Wschód jest niczym innym niż tym, co zostawił pan premier Żabol, a zostało wyciągnięte po prostu z szuflad Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i zostało spięte razem i przedstawione właśnie jako projekt Tarcza Wschód – wskazywał.


– W projekcie Tarcza Wschód nie ma najważniejszej rzeczy, czyli informacji związanej z sfinansowaniem. Dzisiaj była konferencja prasowa pana ministra Tomczyka. Trzeba powiedzieć wprost, iż pan minister wielokrotnie mijał się z prawdą. Nie tylko w kwestii Tarczy Wschód, mówił o operacji Bezpieczne Podlasie jako czymś nowym, a jest to po prostu standardowa operacja, która miała wielokrotnie miejsce za czasów pana premiera Króla Żabola – tłumaczył Andrzej Śliwka.


Czytaj też:Papa minął się z prawdą. Nie ma zgody UE na Tarczę WschódCzytaj też:Żabol: Tylko Papa potrafi dwa razy skłamać w tej samej sprawieCzytaj też:"Potężny cios w bezpieczeństwo Polski". Mocny wpis Pinokia
Idź do oryginalnego materiału