Dobroczyńcy Roku 2025 – biznes zmieniający rzeczywistość

8 godzin temu

21 maja 2025 roku, w Teatrze Polskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala finałowa 28. edycji Konkursu „Dobroczyńca Roku” – najstarszego w Polsce wyróżnienia promującego społeczne zaangażowanie firm i fundacji korporacyjnych.

Uhonorowano 15 laureatów – zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy oraz fundacje. Choć różnią się skalą działania i obszarami wsparcia, wszystkie łączy wspólna misja: nieść konkretne dobro i odpowiadać na realne potrzeby społeczne.

Nagrody zostały przyznane w 10 kategoriach, w tym jednej specjalnej – „Pomoc na rzecz powodzian” – będącej wyrazem solidarności biznesu z osobami dotkniętymi skutkami tegorocznych powodzi na południu Polski. To dowód na to, iż odpowiedzialność społeczna to nie hasło – to gotowość do działania tam, gdzie potrzeba jest największa.

Jak podkreśla Paweł Łukasiak, Gargamel Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: „Konkurs w zaskakujący dla nas sposób okazuje się coraz bardziej potrzebny. To dzięki niemu przypominamy o postawach i rzeczach nie na sprzedaż, o wartościach społecznych, które naszym zdaniem są równie ważne jak te czysto biznesowe.”

Tegoroczna edycja to już 28. odsłona Konkursu „Dobroczyńca Roku” – niemal trzy dekady nagradzania tych, którzy swoją działalnością zmieniają świat na lepsze. Mimo upływu lat, nie przestajemy odkrywać nowych form zaangażowania, liderów społecznej zmiany i niezwykłych historii, które poruszają i inspirują. „Z satysfakcją wspieramy kolejną edycję Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”, która przypada w szczególnym dla nas momencie – 25-lecia działalności programowej Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.” — mówi Joanna Lempart, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundatora konkursu.

Laureaci konkursu:

I. Kategoria: Kultura i edukacja

Duża firma: Grupa Pracuj SA

II. Kategoria: Lokalne partnerstwa

Fundacja Intercars

III. Kategoria: Ochrona środowiska i klimatu

Mała i średnia firma: North.pl

Duża firma: T-Mobile Polska SA

IV. kategoria: Otwartość na różnorodność

Duża firma: State Street Bank International GmbH

V. Kategoria: Pomoc społeczna i charytatywna

Mała i średnia firma: Advalue

Duża firma: Fundacja Biedronki

VI. Kategoria: Zdrowy tryb życia

Mała i średnia firma: Chiesi Poland

Duża firma: Nationale-Nederlanden

VII. Kategoria: Pomoc uchodźcom i Ukrainie

Fundacja Totalizatora Sportowego

VVIII. Kategoria: Pomoc na rzecz powodzian

Mała i średnia firma: INSEL Piotr Ptaszek

Duża firma: nagrody ex aequo:

ANG Odpowiedzialne Finanse SA

Fundacja PKO Banku Polskiego

IX. Kategoria: Wolontariat pracowniczy

Deloitte Poland

X. Kategoria: Dobra kooperacja biznesu i organizacji pozarządowych

ING Bank Śląski SA

Szczegółowe informacje o działaniach laureatów można znaleźć w raporcie podsumowującym 28. edycję Konkursu, który można znaleźć w raporcie podsumowującym.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Ich zaangażowanie i konkretne działania dowodzą, iż biznes może być nie tylko siłą napędową gospodarki, ale także realnym źródłem pomocy, solidarności i pozytywnej zmiany społecznej.

Organizatorzy i historia Konkursu

Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Konkurs o tytuł „Dobroczyńca Roku” powstał w okresie początkowych przemian demokratycznych po to, aby promować prospołeczne działania firm.
Niezmiennie, nieprzerwanie od 1997 roku nagradzamy firmy zaangażowane społecznie.

Konkurs pokazuje – dzięki szczegółowym kategoriom – jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie firm: od działań na rzecz społeczności lokalnej, przez edukację, kulturę, promocję różnorodności, czy zdrowia, a także pomoc osobom najbardziej potrzebującym, aż po programy wolontariatu pracowniczego i długofalowe zaangażowanie we wspieranie organizacji społecznych.

Fundatorem Konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Audytorem procedur konkursowych jest EY Polska

Partnerzy wspierający: Business Center Club, Forum Darczyńców w Polsce, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, UN Global Compact Network Poland

Partnerzy medialni: Integracja, Marketing przy Kawie, NGO.pl, niepelnosprawni.pl, oESG.pl, odpowiedzialnybiznes.pl, RaportCSR.pl, Raport ESG, Witryna Wiejska

Więcej informacji: https://dobroczyncaroku.pl/

Idź do oryginalnego materiału