Do 30 kwietnia możesz złożyć wniosek o dotację na wymianę starego pieca

rewitalizacja.wloclawek.eu 1 tydzień temu

Do 30 kwietnia można złożyć wniosek o dotację do wymiany źródeł ciepła.

Dzięki wsparciu samorządu możliwe jest dofinansowanie wymiany pieca opalanego paliwem stałym (tj. węglem i paliwami węglopochodnymi), poprzez trwałe odłączenie "starego" pieca od systemu grzewczego na ekologiczne źródła ciepła, takie jak: kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł elektryczny lub elektryczne urządzenie, który musi być trwale związane z podłożem, ścianą lub sufitem, kocioł olejowy, węzeł cieplny wraz z wykonaniem przyłącza od sieci ciepłowniczej do węzła cieplnego lub pompa ciepła.


O udzielenie dotacji mogą ubiegać się Wnioskodawcy posiadający tytuł prawny do budynku/lokalu mieszkalnego. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dotację są osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy.

Nabór ogłoszony jest zgodnie z § 17 Załącznika do Uchwały Nr XLVI/23/2022 Rady Miasta Włocławek z dnia 1 marca 2022 r. w sprawie zasad udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Miasto Włocławek na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza na terenie miasta Włocławek.

1. Nabór wniosków odbywać się będzie od dnia 15 stycznia do dnia 15 marca 2024 r. lub do czasu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w bieżącym roku kalendarzowym. Przyjmowane będą tylko kompletne wnioski. Wnioski można składać wyłącznie w okresie naboru. Wnioski złożone po okresie naboru nie będą rozpatrywane.

2. Prowadzony jest nabór wniosków o udzielenie dotacji na wymianę źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych/budynkach wielorodzinnych zlokalizowanych na terenie miasta Włocławek.

3. O udzielenie dotacji mogą ubiegać się Wnioskodawcy posiadający tytuł prawny do budynku/lokalu mieszkalnego.  Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o przyznanie dotacji są: osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy.

4. Warunkiem koniecznym do skorzystania z dotacji jest posiadanie czynnego ogrzewania na paliwo stałe.

5. Dotacja obejmuje zastąpienie pieca opalanego paliwem stałym (tj. węglem i paliwami węglopochodnymi), poprzez trwałe odłączenie "starego" pieca od systemu grzewczego na ekologiczne źródła ciepła, takie jak:

1) kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie - spełniający wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymagań dyrektywy ekoprojekt;
2) kocioł gazowy kondensacyjny - spełniający wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A na podstawie karty produktu i etykiety efektywności energetycznej;
3) kocioł elektryczny lub elektryczne urządzenie, który musi być trwale związane z podłożem, ścianą lub sufitem;
4) kocioł olejowy - spełniający wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A na podstawie karty produktu i etykiety efektywności energetycznej;
5) węzeł cieplny wraz z wykonaniem przyłącza od sieci ciepłowniczej do węzła cieplnego;
6) pompa ciepła.

6. Dofinansowanie nie dotyczy: zakupu i montażu źródeł ciepła w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych lub budynkach będących w trakcie budowy; zakupu i montażu źródeł ciepła w budynkach rekreacyjnych/letniskowych; zakupu i montażu źródeł ciepła nabytych przed podpisaniem umowy dotacyjnej z Urzędem; opracowania projektu instalacji; prac wykonanych własnymi siłami przez Wnioskodawcę; wymiany źródeł ciepła w budynku/lokalu wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej, w sytuacji braku części mieszkalnej.

7. Wysokość przyznanej dotacji:

1) 4 tysiące złotych - na wymianę źródła ciepła opalanego paliwem stałym w budynku mieszkalnym jednorodzinnym oraz w lokalu mieszkalnym w zabudowie wielorodzinnej (liczone dla wszystkich lokalu);
2) 10 tysięcy złotych w przypadku budynku wielorodzinnego, w którym wszystkie lokale mieszkalne podłączone są do wspólnego źródła ogrzewania (wspólna kotłownia) opalanego paliwem stałym.

Więcej: Biuletyn Informacji Publicznej UM Włocławek

Idź do oryginalnego materiału