Deregulacyjne przyspieszenie

lewiatan.org 2 tygodni temu
Zdjęcie: krzysiek24


– Cieszy nas bardzo wysokie tempo prac nad deregulacją i osobiste zaangażowanie premiera – komentuje Krzysztof Kajda, zastępca dyrektor generalnej, szef pionu ekspertyzy Konfederacji Lewiatan.

Premier spotkał się dzisiaj rano z przedstawicielami strony społecznej, aby omówić postępy i przedstawić harmonogram dalszych prac nad deregulacją prawa w Polsce. Konfederację Lewiatan reprezentował podczas spotkania prezydent Maciej Witucki.

Z informacji przekazanych przez rządowy zespół ds. deregulacji, pod przewodnictwem ministra Macieja Berka, który koordynuje prace deregulacyjne w rządzie wynika, iż ponad 100 propozycji uproszczeń wypracowanych przez stronę społeczną trafiło już do adekwatnych resortów celem podjęcia inicjatyw legislacyjnych.

Równolegle do tych prac mamy już pierwszy konkret w postaci uchwalonego dziś przez Sejm tzw. rządowego pakietu deregulacyjnego obejmującego ponad 40 uproszczeń przepisów.

– Deregulacja zawsze była i jest jednym z naszych priorytetów. Cieszymy się, iż stała się także istotnym elementem programowym obecnego rządu. Od wielu lat konsekwentnie zabiegamy o deregulację gospodarki, zgłaszając konkretne propozycje zmian. Popieramy wszystkie inicjatywy, których celem jest ograniczenie nadmiaru regulacji. Deregulacja to nie jest jednorazowe działanie, ale systematyczna, konsekwentna kooperacja administracji oraz partnerów społecznych – mówi Krzysztof Kajda, zastępca dyrektor generalnej, szef pionu ekspertyzy Konfederacji Lewiatan.

W zaprezentowanych dzisiaj w KPRM propozycjach zmian, a także w uchwalonym pakiecie deregulacyjnym jest dużo propozycji pochodzących z Czarnej Listy Barier Lewiatana. Znalazły się tam m.in. 6 miesięczne vacatio legis dla nowych ustaw wprowadzających obowiązki dla biznesu (w tym podatkowych), elektronizacja umowy leasingu, ograniczenie przesłanki zawieszającej bieg terminu przedawnienia zobowiązania w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego, podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego w VAT do 240 tys. zł, likwidacja raportowania części schematów podatkowych oraz uproszczenie i doprecyzowanie wielu procedur określonych w Ordynacji podatkowej.

– Cieszy nas bardzo wysokie tempo prac nad deregulacją i osobiste zaangażowanie premiera Papy Smerfa w ten projekt. Tak wysoki polityczny priorytet dla tematu deregulacji w rządzie jest najlepszą gwarancją dla sukcesu całego przedsięwzięcia. Czekamy na kolejne propozycje ustaw i deklarujemy pełną gotowość do współpracy nad kształtowaniem lepszego prawa gospodarczego Polsce – dodaje Krzysztof Kajda.

Konfederacja Lewiatan

Idź do oryginalnego materiału