Dbajmy o naszą planetę

10 godzin temu

W Szkole Podstawowej nr 5 trwa kampania edukacyjna „Tydzień dla Ziemi”. Realizowana jest już po raz trzeci, a jej cel to propagowanie postaw ekologicznych wśród szkolnej społeczności.

Akcja – makulatura

„Tydzień dla Ziemi” to dla uczniów „Piątki” okazja, by przypomnieć sobie jak ważne jest segregowanie śmieci i przeprowadzić zbiórkę makulatury. Przed budynkiem szkoły stanął kontener Lubelskiej Agencji Ochrony Środowiska, do którego społeczność placówki może wyrzucać papier. Dostępny będzie do 29 kwietnia.

Ekologiczny mural

Na ścianie jednego ze szkolnych korytarzy powstaje mural edukacyjny. Uczniowie pod kierunkiem pań Bożeny Zabiegły i Elżbiety Kulczyńskiej malują kolorową, piękną łąkę. Dominują barwy zielone, żółte i niebieskie. Na takie dzieło przyjemnie będzie spojrzeć, spacerując szkolnym korytarzem.

Spotkanie z ekspertem

W środę siódmoklasiści wzięli udział w wykładzie przygotowanym przez dr hab. inż. Annę Kiełtykę-Dadasiewicz, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego.

– W związku z Dniem Ziemi, obchodzonym 22 kwietnia, porozmawiamy o światowym trendzie, który nazywa się „zero waste”. W jego realizacji pomaga reguła 5R, którą poznamy zarówno w teorii, jak i praktyce – mówiła dr hab. A. Kiełtyka-Dadasiewicz.

Wspomniana reguła zawiera takie elementy, jak refuse (odmawiaj), reduce (ogranicz), reuse (użyj ponownie), recycle (utylizuj) oraz rot (kompostuj). Uczniowie zapoznali się z nimi, wysłuchując przygotowanej prezentacji, a następnie przeszli do realizacji ćwiczenia praktycznego. Mieli za zadanie przygotowanie projektu przynajmniej jednej z reguł, która może zostać wprowadzona w ich klasie.

Zajęcia przyrodnicze, sportowe i artystyczne

Dla uczniów klas 5 przygotowano wycieczki do Poleskiego Parku Narodowego. Spacer po zielonych terenach i zajęcia przyrodnicze dostarczyły nie tylko wiedzy, ale także wiele przyjemności i radości.

Najmłodsze dzieci wzięły udział w zajęciach doświadczalnych fizyko-chemicznych pod hasłem „Woda i powietrze źródłem życia”. Poprowadziły je Agata Ziętek i Martyna Kaczan.

Joanna Sekuła zaprosiła klasy 4 na zajęcia sportowe „Rusz Ziemię”. Kolejni uczniowie uczestniczyli w spotkaniach naukowo-artystycznych pod hasłami „Ekologiczny escape romm” i „Daj życie starej książce”.

Gra miejska, warsztaty

W przyszłym tygodniu również odbędzie się wiele działań związanych z „Tygodniem dla Ziemi”. 28 kwietnia zaplanowano grę miejską „Ekologiczne podróże”, w której wezmą udział piątoklasiści. Poprowadzi ją Marta Kubiak. Klasa 6B odwiedzi Poleski Park Narodowy. We wtorek, 29 kwietnia, odbędą się warsztaty kulinarne „Smaki natury z ekologicznym akcentem”. Przeznaczone są dla uczniów klas 3. Koordynatorem zajęć jest Małgorzata Staniak. Do Poleskiego Parku Narodowego wybierze się klasa 4a.

– Inicjatorem kampanii edukacyjnej „Tydzień dla Ziemi” był Samorząd Uczniowski. To okazja do dobrej zabawy, ale za spotkaniami, wycieczkami i warsztatami kryje się ważne przesłanie. W ten sposób propagujemy rzetelną wiedzę na temat przyczyn i skutków postępujących zmian klimatu, a także kształtujemy dobre prośrodowiskowe nawyki i postawy – wyjaśnia Agnieszka Rakuzy-Wójcik, opiekunka Samorządu Uczniowskiego.

aw, fot. SP nr 5, GŚ

« ‹ of 2 › »
Idź do oryginalnego materiału