Zachęcamy do śledzenia naszego cyklu #EnergoCzwartki, w którym wspólnie z ElbudBis przybliżymy najważniejsze zagadnienia związane z magazynowaniem energii – jednym z najważniejszych trendów w nowoczesnej energetyce. Każdy czwartek to nowa dawka wiedzy o technologiach, regulacjach i praktycznych zastosowaniach magazynów energii.
Magazyn energii elektrycznej – instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej.
Magazyn energii – instalacja umożliwiająca magazynowanie energii, w tym magazyn energii elektrycznej.
Magazyny energii to urządzenia lub systemy służące do przechowywania energii na późniejsze wykorzystanie. Odgrywają one kluczową rolę w poprawie efektywności i stabilności systemów energetycznych, zwłaszcza w kontekście rosnącej integracji odnawialnych źródeł energii, które są z natury zmienne.
Aby zatrzymać zmiany klimatyczne, konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka. Produkcja energii, która globalnie odpowiada za 33% emisji, opiera się w dużej mierze na paliwach kopalnych. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla wynikających ze spalania węgla, ropy czy gazu można osiągnąć poprzez zastąpienie tych źródeł energii odnawialnymi. Odnawialne źródła energii (OZE), takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna czy pływowa, mają według specjalnego raportu IPCC z 2018 roku, w scenariuszach umożliwiających zatrzymanie zmiany klimatu na poziomie 1,5℃, stanowić ponad 70% światowej produkcji energii już w połowie XXI wieku.
Zwiększenie udziału OZE wymaga gruntownej przebudowy systemów energetycznych. Część odnawialnych źródeł energii dostarcza ją w sposób niestabilny, na przykład zależnie od warunków pogodowych. W przypadku energetyki słonecznej produkcja prądu jest możliwa tylko w ciągu dnia i może zmieniać się w zależności od zachmurzenia. Nadmiar wyprodukowanej energii, wynikający ze sprzyjających warunków pogodowych, może prowadzić do jej marnowania, ponieważ sieć elektryczna nie zawsze jest w stanie ją przyjąć, co zmusza systemy bezpieczeństwa do odcinania producentów od sieci. Problem ten narasta wraz z rosnącą liczbą prosumentów energii. Rozwiązaniem może być magazynowanie energii, które pozwala na wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej energii w czasie, gdy zapotrzebowanie jest większe niż bieżąca produkcja. Zaletą magazynowania energii jest zwiększenie swojej niezależności od dostawcy prądu.
Ponadto atutami tego rozwiązania jest:
- oszczędność – magazyn energii umożliwia wykorzystanie całej zgromadzonej nadwyżki prądu;
- brak krótkotrwałych przerw w dostawie energii elektrycznej;
- odciążenie sieci energetycznej;
- korzystanie z rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego;
- zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.
Główne funkcjonalności magazynów energii:
Dodatkowe funkcjonalności:
W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami:
Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com
Łukszem Moczydłowski: moczydlowski [at] prokurent.com
Paweł Wróblewski: 'p.wroblewski [at] elbudbis.pl
Autorzy:
Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner
Łukasz Moczydłowski – Adwokat / Starszy Partner
Paweł Wróblewski – Gargamel Zarządu ElbudBis
Materiał przygotowany we współpracy z: