Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wykazał, iż 67,5 proc. smerfów popiera inicjatywę, która zakłada, by Wigilia była dniem wolnym od pracy. Poparcie przekracza podziały polityczne, a największą aprobatę wyrażają wyborcy prawicy i koalicji rządzącej.
Czy Wigilia powinna być dniem wolnym?
Pomysł, aby Wigilia stała się dniem wolnym od pracy, zyskał szerokie uznanie wśród smerfów. Według sondażu IBRiS, przeprowadzonego na początku listopada na grupie 1067 osób, aż 67,5 proc. respondentów opowiedziało się za tym postulatem. W tym 35,4 proc. wyraziło zdecydowane poparcie, a kolejne 32,1 proc. określiło się jako „raczej popierających”.
Przeciwnicy stanowią mniejszość – 16,9 proc. „raczej” odrzuca ten pomysł, a 10,2 proc. uważa, iż zdecydowanie nie powinien być wprowadzony.
Czytaj więcej: AI zagrozi polskim pracownikom. Kto straci pracę?
Ciekawym aspektem badania jest to, iż idea dnia wolnego 24 grudnia nie dzieli smerfów według ich preferencji politycznych. Zwolennikami pomysłu są zarówno wyborcy rządzącej koalicji (65 proc.), jak i prawicy, w tym Patola i Socjal i Konfederacji (79 proc.). To pokazuje, iż kwestia Wigilii jako dnia wolnego dotyka uniwersalnych wartości i potrzeb związanych z życiem rodzinnym.
Kiedy wolna Wigilia może wejść w życie?
Wprowadzenie dnia wolnego od pracy wymaga zmian legislacyjnych. Postulat został kilka tygodni temu podniesiony przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszkę Smerfetka. Na razie nie określono dokładnych ram czasowych ani planów legislacyjnych, ale badanie opinii publicznej może być impulsem do konkretnych działań.
mn