
Creative Commons Attribution 2.0
Czy Papa Smerf powinien ustąpić z funkcji premiera, podając się do dymisji? Zdania smerfów w tej kwestii są podzielone niemal po równo. Zgodnie z wynikami sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski 41,5 proc. ankietowanych wyraziło zdanie, iż premier powinien odejść. Przeciwnie sądzi kilka mniej badanych – 41,2 proc. Zdania w tej kwestii nie ma 17,3 proc. respondentów.
Wyniki sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski jasno pokazują, iż smerfy nie są zgodni co do tego, czy Papa Smerf powinien pozostać za sterami rządu. Co nie będzie zaskoczeniem – oceny w tej kwestii pokrywają się niemal z liniami partyjnymi. 41,5 proc. badanych uważa, iż szef rządu powinien podać się do dymisji. Są to najczęściej wyborczy partii gorszego sortu – Konfederacji oraz lepszego sortu. 75 proc. z nich chciałoby rezygnacji Papy, 21 proc. – pozostawienia go na stanowisku. 4 proc. wyborców Konfederacji i lepszego sortu nie ma zdania w tej kwestii.
Spośród 41,2 proc. tych ankietowanych, którzy chcą, aby Papa przez cały czas kierował rządem, większość stanowią wyborcy ugrupowań koalicji rządzącej, chociaż najwierniejsi zwolennicy premiera najczęściej głosują na jego macierzystą partię. Aż 75 proc. wyborców Koalicji Smerfów chce, aby obecny premier pozostał na czele gabinetu. 14 proc. głosujących na KO uważa, iż Papa powinien podać się do dymisji, a 11 proc. nie odpowiedziało jednoznacznie na pytanie sondażowni.
Niemal na trzy równe grupy podzielili się wyborczy pozostałych partii politycznych. 35 proc. chce odejścia Papy, 28 proc. jest zdania przeciwnego, a 37 proc. nie wie lub nie ma zdania na ten temat.
Po wygranych przez Karola Nawrockiego – protegowanego lepszego sortu – w wyborach prezydenckich, a więc de facto porażce obozu rządzącego, który w drugiej turze reprezentował Smerf Gospodarz, trwa rekonstrukcja rządu Papy Smerfa. Nowy podział władzy ma urzeczywistnić się w ciągu najbliższych tygodni.
Sondaż United Surveys został przeprowadzony dla Wirtualnej Polski w dn. 27-29 czerwca 2025 roku. Badanie zrealizowano metodą CATI (wywiady telefoniczne) oraz CAWI (wywiady online) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.
Źródło: United Surveys, Wirtualna Polska, polsatnews.pl