Czy grozi nam powódź? Tyle wody w Solinie dawno nie było (ZDJĘCIA, VIDEO)

1 tydzień temu

SOLINA / PODKARPACIE. Jak widzimy na zdjęcia wykonanych przez dziennikarzy eSanok.pl, poziom wody w Solinie jest najwyższy od kilku lat. Zalane są alejki spacerowe, plaże oraz miejsca wypoczynkowe w lecie dostępne dla turystów. Wszystko to wygląda na tyle niepokojąco, iż postanowiliśmy sprawdzić, czy sytuacja jest bezpieczna dla Soliny oraz mieszkańców miejscowości leżących nad Sanem. Wszyscy bowiem doskonale pamiętamy sytuację sprzed 4 lat, kiedy to intensywne opady deszczu oraz nagły zrzut wody z Soliny spowodowały powódź w Sanoku.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od PGE S.A., spółki będącej właścicielem elektrowni wodnej w Solinie, odpowiedzialnej także za odpowiednie utrzymanie poziomu wody w Jeziorze Solińskim, zagrożenie powodziowe nie występuje, a sytuacja jest stabilna.

- Aktualny poziom wody w Jeziorze Solińskim nie stanowi zagrożenia dla miejscowości położonych nad Sanem. Według danych z 12 lutego br. na godz. 10:00 poziom wody w Jeziorze Solińskim wynosił 419,49 m n.p.m. - przekazuje biuro prasowe PGE S.A. - w tej chwili dopływ do zbiornika wynosi 150 m sześc. na sekundę, odpływ również 150 m sześc. na sek. To oznacza, iż tyle samo wody wpływa do zbiornika, co z niego wypływa.

Tak wysokiego poziomu wody nie było już dawno. Na miejscu zobaczyliśmy alejki, którymi podczas sezonu letniego przechadzają się tysiące turystów oraz plaże, które dzisiaj w całości znajdują się pod wodą.

- Zalania alejek nad brzegiem jeziora w obszarze dzierżawionym mieszczą się w poziomie piętrzenia zbiornika i występują co roku, o czym dzierżawca został poinformowany - uspokaja PGE S.A.

Podobną sytuację zastaliśmy w Polańczyku. Woda sięga brzegów popularnego WOPRu na Cyplu, a plaże w całości przykryte są wodą. Jak zapewnia nas właściciel zbiornika (12 lutego, stan na godz. 10:00) rezerwa w zbiorniku wynosiła 8,5 mln m sześciennych. Prognozy pogody dla obszaru Solina są na szczęście dość optymistyczne i w ciągu najbliższych kilku dni nie przewiduje się intensywnych kolejnych opadów deszczu.

- Proszę pamiętać, iż zbiornik Solina nie tylko pełni funkcję elektrowni szczytowo-pompowej, ale także retencyjną. Pod tym względem jego zadaniem jest gromadzenie wody, a zrzuty (odpływ) określonej ilości wody są realizowane, kiedy pozwalają na to warunki – przede wszystkim odpowiedni poziom wody w Sanie. Taka właśnie gospodarka wodna jest w tej chwili realizowana - podsumowuje PGE S.A.

POLAŃCZYK: Po plażach na Cyplu zostało wspomnienie (ZDJĘCIA, VIDEO)

Red.

Idź do oryginalnego materiału