Parlament europejski przyjął zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Ma ona pomóc w zwiększeniu efektywności budynków prywatnych i publicznych (poprzez poprawę ich parametrów fizycznych), a w efekcie – zmniejszeniu ich emisji i zużycia energii. Zmiany obejmą również polski rynek nieruchomości.
Jakie są główne założenia dyrektywy EPBD?
Wśród najważniejszych założeń dyrektywy znalazły się:
- Transformacja budynków w zeroemisyjne, niezależne od paliw kopalnych
Od 2028 r. wszystkie nowe budynki publiczne będą musiały być zeroemisyjne i w pełni niezależne od paliw kopalnych. Od 2030 r. ma to dotyczyć również wszystkich innych nowych budynków.
Do 2050 r. wszystkie istniejące budynki powinny być zeroemisyjne.
- Wycofywanie kotłów zasilanych paliwami kopalnymi
Od stycznia 2025 r. mają zostać wstrzymane dotacje krajowe na instalację kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.
Państwa członkowskie UE powinny stopniowo zmierzać ku wycofaniu kotłów do 2040 r., choć nie jest to data wiążąca.
- Wprowadzenie energii słonecznej w budynkach
Odpowiednie instalacje wykorzystujące energię słoneczną, termiczną i elektryczną (kolektory słoneczne i fotowoltaika), powinny zostać zamontowane na budynkach – o ile nie uniemożliwiają tego względy techniczne, ekonomiczne i funkcjonalne. Ma się to odbyć do 31 grudnia:
- 2026 r. – dla wszystkich nowych budynków publicznych i niemieszkalnych o powierzchni użytkowej większej niż 250 m2;
- 2027 r. – dla istniejących budynków niemieszkalnych o powierzchni użytkowej większej niż 500 m2 w momencie poddawania ich poważniejszemu remontowi lub działaniom wymagającym pozwolenia administracyjnego;
- 2029 r. – dla wszystkich nowych budynków mieszkalnych i zadaszonych parkingów fizycznie do nich przylegających.
Kto będzie odpowiedzialny za wdrożenie zmian?
Do opracowania planów renowacji i zmian związanych z wdrożeniem dyrektywy EPBD zostały zobowiązane wszystkie państwa członkowskie UE. Nowe obowiązki spadną jednak bezpośrednio na właścicieli obiektów budowlanych, gdyż najprawdopodobniej to oni będą musieli dostosowywać swoje obiekty pod unijne normy. Szczegóły dotyczące stosowania dyrektywy w polskim systemie prawnym poznamy, gdy pojawi się projekt przepisów wdrażających dyrektywę EPBD w Polsce.
Na wdrożenie dyrektywy państwa członkowskie mają czas do 28 maja 2026 r.
Skutki wprowadzenia unijnych przepisów
Ciężko w tej chwili wyrokować, jakie będą bezpośrednie skutki wprowadzenia w Polsce dyrektywy EPBD, jednak z dużym prawdopodobieństwem wpłynie ona na zwiększenie popytu na pompy ciepła, materiały budowlane (w tym materiały izolacyjne) oraz kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne.
Czekamy na szczegółowe informacje dotyczące wprowadzenia założeń dyrektywy w Polsce. O wszystkich zmianach będziemy informować, a jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji w tym temacie – zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.