Energia słoneczna jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Coraz częściej wykorzystuje się ją do produkcji prądu lub pozyskiwania ciepła, a potencjał energii słonecznej przekracza znacznie nasze zapotrzebowanie energetyczne. Przeczytaj, jak z niej korzystać!
OZE, w tym energia słoneczna, są alternatywą dla tradycyjnego sposobu wytwarzania prądu. Dlaczego to tak istotne, by poszukiwać nowych możliwości i czerpać z natury? Warto zwrócić uwagę na najważniejsze zalety OZE – to zasoby odnawialne, co oznacza, iż nie grozi nam ich wyczerpanie. Co ważne, są bezpieczne, a to ma ogromne znaczenie w kontekście zachodzących zmian klimatycznych i postępującej degradacji środowiska. Czerpanie z tych źródeł ma również przełożenie na kwestie finansowe – budowa własnych przydomowych instalacji pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, co dla wielu z nas ma niebagatelne znaczenie. To tylko kilka argumentów przemawiających na korzyść omawianego rozwiązania. Jak można z niego czerpać?
Czym jest energia słoneczna?
Energia słoneczna dociera do ziemi w postaci promieniowania słonecznego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przeprowadził badania dotyczące promieniowania słonecznego w Polsce i oszacował, iż jego całkowite natężenie w ciągu roku wynosi 993,5 kWh/m2. Najlepiej nasłonecznione obszary kraju to Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Środkowe oraz wschodnie województwa. Niemal 80% promieniowania słonecznego przypada na półrocze letnie. Potencjał energii ze słońca wielokrotnie przewyższa nasze potrzeby energetyczne i już dziś jest uznawana za jedno z cenniejszych odnawialnych źródeł, które można wykorzystać poprzez montaż paneli fotowoltaicznych czy kolektorów. Energia słoneczna jest źródłem tańszego i czystego prądu.
Czym jest czysty prąd?
Energia promieniowania słonecznego wykorzystywana jest do produkcji prądu. Taka metoda pozyskiwania energii uznana została za korzystną z kilku powodów:
- zasoby energii słonecznej są niewyczerpywalne;
- rachunki za energię (np. w gospodarstwach domowych) są znacznie niższe;
- jest to źródło zielonej energii – ogniwa fotowoltaiczne pozwalają pozyskać energię bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Czysty prąd oznacza brak zanieczyszczeń i emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz mniej szkodzącego smogu. W szerszej perspektywie stosowanie alternatywnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej przyczynia się nie tylko do minimalizowania zanieczyszczeń środowiska, ale także zwalczania coraz powszechniejszych chorób układu oddechowego. Wykorzystanie energii słonecznej okaże się szczególnie istotne, gdy poddamy analizie niechlubne statystyki odnoszące się do jakości powietrza w Polsce.
Fotowoltaika ratunkiem dla naszej planety?
Korzystanie z energii słonecznej oznacza dbałość o planetę i próbę minimalizowania szkodliwych skutków dotychczasowej polityki bazującej na wyczerpywalnych zasobach naturalnych w postaci węgla kamiennego i brunatnego. Jak można wyczytać z danych WHO oraz ONZ, Polska znajduje się na liście najbardziej zanieczyszczonych państw. Tylko w 2020 norma została przekroczona o 72%. Główną przyczyną smogu jest emisja pyłów z pieców domowych i kotłowni węglowych. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości znalazły się Nowy Targ, Pszczyna, Nowa Ruda, Nowy Sącz, Oświęcim, Rybnik, Zawiercie, Żywiec czy Radomsko. Inny raport dotyczący jakości powietrza wskazuje, iż niemal 99% światowej populacji żyje w regionach, w których zanieczyszczenie znacznie przekracza normy opracowane przez WHO. W 2016 roku zła jakość powietrza przyczyniła się do śmierci ponad 2 mln osób na całym świecie. Co więcej, zanieczyszczenie powietrza wskazywane jest jako największe zagrożenie zdrowia publicznego.
Główną przyczyną złej jakości powietrza jest emisja z kominów indywidualnych gospodarstw domowych, a także emisja z transportu i przemysłu. Program „Czyste Powietrze” to jeden z pomysłów na wprowadzanie zmian, które mają prowadzić do poprawy jakości powietrza w Polsce. Popularność zyskuje korzystanie z alternatywnych sposobów pozyskiwania energii, np. poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych. Tym samym, każdy z nas zyskuje możliwość działania na korzyść środowiska, minimalizowania zanieczyszczeń i poprawę jakości życia.
Energia słoneczna – wykorzystanie
Jak wygląda proces przemiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną? Do produkcji energii niezbędna jest instalacja fotowoltaiczna, która jest zbudowana z paneli, inwertera, przewodów solarnych i konstrukcji nośnej.
- Proces zamiany energii promieniowania na energię elektryczną, czyli konwersja energii, rozpoczyna się w momencie, gdy foton zostaje pochłonięty przez ogniwo fotowoltaiczne.
- Następuje wybicie elektronów i powstanie napięcia elektrycznego.
- Wytworzony prąd stały musi zostać przetworzony na prąd zmienny, który płynie w każdym domowym gniazdku.
- Za zamianę odpowiada kolejny element instalacji, czyli falownik (inwerter).
- Po przekształceniu prąd ma dokładnie takie parametry, jakich wymaga domowa sieć (napięcie i częstotliwość). Dzięki temu może służyć zasilaniu wszelkich domowych urządzeń.
Właściciele przydomowych elektrowni na bieżąco wykorzystują produkowaną energię, a nadwyżki oddają lub odsprzedają do zakładu energetycznego. Sposób rozliczania zmienił się od 1 kwietnia br. – część gospodarstw będzie korzystać ze starego systemu opustów, część nowych użytkowników przejdzie na tzw. net-billing.
Nie tylko fotowoltaika, czyli czym są kolektory słoneczne?
Energia promieniowania słonecznego może zostać zamieniona na energię cieplną. System solarny jest zbudowany z kolektorów z absorberem odbierającym promieniowanie i zamieniającym je na ciepło, które z płynem krąży w panelach, przepływa przez wężownicę do zasobnika i ogrzewa wodę użytkową. Zadaniem kolektorów jest przekazanie ciepła do układów grzewczych (to tzw. konwersja fototermiczna). Jak łatwo zauważyć, zastosowanie energii słonecznej nie ogranicza się jedynie do produkcji prądu przy użyciu fotowoltaiki.
Dlaczego warto wykorzystywać energetykę słoneczną?
Zalety energii słonecznej są naprawdę wielkie. W dość prosty sposób można pozyskiwać prąd czy ciepło. Co więcej, twoje zapotrzebowanie energetyczne jest wielokrotnie mniejsze niż potencjał energii promieni słonecznych. Powodów, by sięgać po omawiane źródła energii, jest wiele. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Wydaje się to szczególnie ważne w momencie, gdy obserwujemy sukcesywny i bardzo duży wzrost cen prądu. jeżeli instalacja będzie dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb, oznacza to również szybki zwrot z inwestycji. Co ważne, osoby decydujące się na montaż modułów mogą korzystać z różnych form wsparcia finansowego – pożyczek, dotacji. Dofinansowanie dotyczy osób prywatnych, rolników, a także dużych i małych przedsiębiorców. Poza korzyścią finansową warto zwrócić na aspekt włączenia się w działania proekologiczne (walkę z zanieczyszczeniami, smogiem i ogólne przyczynienie się do poprawy jakości życia).
Naturalnie, bezpiecznie i przyszłościowo
Zainteresowanie alternatywnymi sposobami produkcji energii elektrycznej wzrasta z każdym rokiem. Coraz więcej państw zdaje sobie sprawę, iż OZE są sposobem na powstrzymanie dalszych drastycznych zmian klimatycznych. Rok 2021 był najlepszym w historii europejskiego rynku fotowoltaicznego. W UE uruchomiono elektrownie o mocy 25,9 GW, co jest, jak dotąd, najlepszym rocznym wynikiem. Polska znalazła się w czołówce, z wynikiem 3,2 GW nowej mocy. Największy rozwój fotowoltaiki odnotowano w Niemczech (5,3 GW), Hiszpanii (3,8 GW), Holandii (3,3 GW). Polska uplasowała się na 4. miejscu. Według SolarPower Europe moc instalacji w ciągu kolejnych lat powinna sukcesywnie rosnąć (na rynku europejskim) o około 20% każdego roku.
Wiele wskazuje na to, iż OZE, na czele z energią słoneczną, są rozwiązaniem, po które będzie sięgać coraz więcej osób. Liczne zalety zdają się przekonywać tych, którzy do tej pory sceptycznie podchodzili do tematu zmian i odchodzenia od tradycyjnych sposobów pozyskiwania energii. W Da Vinci Green Energy doskonale rozumiemy konieczność rozwoju alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Wiemy także, iż często pojawia się wiele pytań ze strony zainteresowanych osób, dlatego pomagamy zrozumieć i docenić zieloną energię, wskazując realne potrzeby. jeżeli chcesz korzystać z dobrodziejstw energii słonecznej w postaci fotowoltaiki, jesteśmy do dyspozycji!
<— Powrót do BLOGA