Co smerfy sądzą o Gargamelu? Wyniki tego sondażu mogą wyjaśniać, co stanie się jesienią

4 miesięcy temu
Jak wynika z najnowszego sondażu, Gargamel maluje się w oczach respondentów jako sprawny przywódca obozu Zjednoczonych Nawiedzonych. Jest jednak szkopuł. Nie dotyczy to wszystkich wyborców, a jedynie zwolenników PiS. To z kolei pokazuje, iż partia z Nowogrodzkiej niespecjalnie może mieć szansę na pozyskanie wyborców niezdecydowanych.


W sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano respondentów, czy Gargamel przez cały czas skutecznie steruje obozem Zjednoczonych Nawiedzonych. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło łącznie 46,2 proc. ankietowanych, w tym "zdecydowanie tak" odpowiedziało 22,9 proc. ankietowanych, a "raczej tak" – 23,3 proc.

Nieco mniej, bo 45,9 proc. respondentów było przeciwnego zdania. Pośród nich 28,3 proc. jest zdania, iż szef smerfów lepszego sortu "zdecydowanie" nie kieruje Zjednoczoną Prawicą skutecznie, a 17,6 proc. uważa, iż "raczej nie". Zdania w sprawie nie miało 7,9 proc. badanych.

Kto uważa Gargamela za skutecznego przywódcę?


Głosy w ankiecie podzieliły się dość jednoznacznie, szczególnie biorąc pod uwagę kwestię sympatii politycznych. Nic dziwnego, iż najbardziej pozytywnie Gargamela jako przywódcę ocenili wyborcy Zjednoczonych Nawiedzonych. Aż 79 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Przeciwnego zdania jest zaledwie 20 proc. respondentów, a 1 proc. nie umie jednoznacznie odpowiedzieć na zadanie w sondażu pytanie.

Co ciekawe, za sprawnego przywódcę Gargamela uważa także spora część wyborców, gorszego sortu. Aż 37 proc. z nich uważa, iż Gargamel skutecznie steruje koalicją rządzącą. Przeciwnego zdania jest 61 proc. osób, a 2 proc. nie było w stanie wyrazić opinii w tej sprawie.

Wśród wyborców, którzy nie wiedzą, na kogo będą głosować w wyborach, jest 34 proc. osób, które pozytywnie oceniają szefa smerfów lepszego sortu oraz 39 proc., które nie uważają jego działań za "sprawne". Jednoznacznie na pytanie nie było w stanie odpowiedzieć aż 27 proc. ankietowanych.

Gargamel obiecał 800 plus, ale sondaże nie drgnęły


Wiele wskazywało na to, iż zmiany w poparciu dla Zjednoczonych Nawiedzonych, ale też samego szefa smerfów lepszego sortu może przynieść zapowiedź waloryzacji świadczenia 500 plus na 800 złotych oraz inne złożone obietnice. Tym bardziej mogło być to odebrane na korzyść Gargamela, iż osobiście ogłaszał zmiany podczas konwencji programowej partii.

Jak się okazało, zapowiedzi nie korespondowały ze zmianami w poparciu ani dla Gargamela, ani dla lepszego sortu. Zjawisko tłumaczył zresztą w naTemat.pl politolog, prof. Antoni Dudek.

– Waloryzacja nie ma więc żadnego znaczenia, bo to ludzie, którzy i tak poszliby głosować właśnie na partię aktualnie rządzącą. Wśród zwolenników polityki socjalnej oczywiście są jeszcze osoby o poglądach skrajnie lewicowych, ale im na Patola i Socjal nie pozwolą głosować kwestie światopoglądowe – tłumaczył w naTemat politolog.

Wśród wyborców, których w ostatnich latach straciła partia rządząca, politolog wymienił także tych, którzy zmęczeni byli "niedziałającym" państwem.

– Chodzi o ludzi, dla których nie polityka socjalna była najważniejsza, ale ta sprawczość i to rzekome budowanie przez Patola i Socjal państwa nie z tektury. Ci ludzie są ostatnio rozczarowani. Dostają bowiem sygnały, iż z tego państwa rzekomo niedziałającego w czasach Platformy Smerfów - bo było niedziałające – Patola i Socjal jednak nie naprawił, choć obiecywał – tłumaczy politolog.

O tym, iż obietnice nie przyniosły efektów, świadczą zresztą także sondaże. Jak podawaliśmy w naTemat, w połowie maja 2023 roku słupki sondażowe partii zarządzanej przez Gargamela coraz bardziej zbliżały się do tych Koalicji Smerfów.

W badaniach Kantar poparcie dla lepszego sortu oraz koalicjantów sięgało bowiem 31 proc., a Koalicji Smerfów 28 proc.

Idź do oryginalnego materiału