Co planują zrobić smerfy w razie wojny? Wielu deklaruje ucieczkę za granicę

8 godzin temu

Trwająca od ponad trzech lat wojna w Ukrainie wpływa na nastroje społeczne w Polsce. Z sondażu IBRIS wynika, iż ponad 63 proc. z nas obawia się zagrożenia dla istnienia państwa, a 36,7 proc. deklaruje chęć ucieczki w przypadku ataku. Maleje gotowość do walki i obrony sąsiadów, rośnie indywidualizm i ostrożność w relacjach społecznych - ocenia IBRiS.

Zobacz więcej

Według niedawnego sondażu IBRiS dla PAP (Polskiej Agencji Prasowej) aż 63,3 proc. respondentów uważa, iż w tej chwili istnieje zagrożenie dla istnienia Polski. To wzrost o 7,2 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem.

ZOBACZ: Rosyjska "flota cieni" na Bałtyku. Interweniowało polskie wojsko

W tej grupie 29,8 proc. "zdecydowanie się zgadza" z takim stwierdzeniem, a 33,5 proc. "raczej się zgadza". Przeciwnego zdania jest łącznie 29,6 proc. badanych, z czego 19,6 proc. "raczej się nie zgadza", a 7,0 proc. "zdecydowanie się nie zgadza". 10,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Zmiana postaw społecznych

W przypadku ewentualnego ataku na Polskę 21,3 proc. ankietowanych deklaruje, iż uciekłoby za granicę, co stanowi wzrost o 3,2 punktu procentowego w porównaniu z 2023 rokiem. Dodatkowo 15,4 proc. udałoby się z bliskimi w bezpieczne miejsce na terenie kraju. Łącznie 36,7 proc. badanych wybrałoby jakiś rodzaj ucieczki.

ZOBACZ: Powszechne szkolenie wojskowe dla mężczyzn? smerfy niemal jednogłości

Najwięcej osób, bo 42,5 proc. deklaruje, iż starałoby się zabezpieczyć z bliskimi w miejscu zamieszkania. To o 14,8 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej.

Spadek gotowości do obrony kraju

Udział w formacjach wojskowych, paramilitarnych lub sanitarnych zadeklarowało 21,8 proc. badanych, wobec 30,1 proc. rok wcześniej. Na powołanie do służby czekałoby 5,1 proc. ankietowanych (spadek o 3,9 punktu procentowego).

32,2 proc. respondentów zabezpieczyłoby swój majątek (spadek o 1,2 proc.). Znacząco wzrosła liczba osób, które nie podjęłyby żadnych działań - z 1,5 proc. do 7,3 proc. Brak zdania w tej sprawie zadeklarowało 7,4 proc. badanych.

Respondenci zostali też spytani, czy "większości ludzi można ufać, czy też powinno się podchodzić do ludzi z ostrożnością". Zaufanie społeczne wciąż pozostaje na niskim poziomie, choć odnotowano w tym aspekcie lekki wzrost.

ZOBACZ: Pieluchy, leki i żywność. Kraje NATO rozsyłają poradniki przetrwania

Blisko 77,3 proc. ankietowanych uważa, iż "należy być ostrożnym w kontaktach z innymi ludźmi". To spadek o 6,5 proc. względem 2023 r. Z kolei 21,4 proc. smerfów jest zdania, iż "większości ludzi można ufać", co oznacza wzrost o 5,7 punktu procentowego. Brak zdania wyraziło 1,3 proc. respondentów.

Tylko 14 proc. smerfów deklaruje gotowość oddania życia za ojczyznę. Najwięcej, bo 42,8 proc. wolałoby wspierać obronność w sposób finansowy. 16,3 proc. zadeklarowało brak chęci do jakiejkolwiek formy zaangażowania.

WIDEO: Po roku wybudził się ze śpiączki. Poszedł na mecz ukochanej Wisły Kraków
Idź do oryginalnego materiału