Brazylia bije rekord – 92,4 proc. energii z OZE!

4 miesięcy temu

Brazylia osiągnęła historyczny rekord, generując 92,4% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Informację tę potwierdziło tamtejsze Ministerstwo Górnictwa i Energii (MME).

Minister Alexandre Silveira z dumą ogłosił ten rekord, podkreślając imponujący szczyt zużycia energii na poziomie 101 860 megawatów. Jako piąty co do wielkości kraj pod względem powierzchni i liczby ludności,

Energia pochodziła głównie z elektrowni wodnych, ale znaczący udział miały również farmy wiatrowe, słoneczne i mikrogeneracja. Minister Silveira podkreślił dumę Brazylijczyków z „zielonej” energii i zapowiedział dalsze działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego przy rozsądnych kosztach.

Zapora Belo Monte w Pará / Źródło: Eletronorte

Warto wspomnieć, iż swój wkład w rekordowy wynik (10%) wniosła zapora Belo Monte w Pará, a sprzyjające warunki pogodowe (upały) oraz powrót uczniów do szkół dodatkowo zwiększyły zapotrzebowanie na energię.

Od listopada Brazylia pobiła już trzy rekordy w zakresie energii odnawialnej, w tym poprzedni szczyt zapotrzebowania (101 475 megawatów) z 14 listopada, odnotowany podczas fali upałów.

Brazylia ma szeroką strategię na rzecz zielonej przyszłości

Zwrot w kierunku energii odnawialnej jest częścią szerszej strategii Brazylii dotyczącej środowiska i gospodarki. Kraj ten dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla poprzez koncentrację na odnawialnych źródłach energii, co jest zgodne z globalnymi celami klimatycznymi.

Historycznie Brazylia opierała się na energii z elektrowni wodnych, wykorzystując swoje bogate zasoby rzeczne. Dodanie do miksu energetycznego energii wiatrowej i słonecznej dywersyfikuje portfel energetyczny kraju i zwiększa jego odporność na zmiany klimatu.

W obliczu globalnego zwrotu ku „zielonej” energii kraj staje się liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, inspirując inne państwa do naśladownictwa.

Idź do oryginalnego materiału